Депресија (и како да се справите со истата)

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
785
1,133
Skopje
Па и тоа сакав да кажам , баш денес е некако на исто ниво ,а и не е возраста важна кога се работи за депресија ...
Така налага ова ново време , нон стоп нешто правиме негде сме , секојдневието е забрзано , по модерни сваќања имаме за нештата и сето тоа е кога ќе се соедини депресивните моменти се се поблиску и по присутни само што кај кого како се будат ... :kafe
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
135
1,053
23
Може да е од повеќе работи.На пример,од некое разочарување поради некој неуспех,дали на работа или на факултет.И неуспехот не е страшен,само ако некој стварно мисли за себе дека е глупав и дека ништо не знае,тогаш следува депресијата.
Ја со тоа што од денеска и наредниот период ќе одам на пракса,одреден дел од денот ми е исполнет.Остатокот од денот за нешто друго.
 
  • Like
Реакции: Mnogo Bitno

Gabce

Нов член
15 декември 2017
1
0
1
29
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,466
1,185
1,133
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
Не сум имал, но пробај да го насочиш вниманието кон нешто позитивно, убаво, вежбај нешто биди повеќе физички активна и консултирај се со психијатар или психолог.
 
  • Like
Реакции: Dorina

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
345
63
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
Скоро секој трет човек во оваа држава е со слично искуство..буткаме колку можеме, тоа е:(
 

supersonik

Староседелец
27 август 2016
11
9
613
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
ako imas prijatel koj so svojata pojava i razgovor pozitivno ti deluva..veruvaj ...pomaga razgovor na bilo koja tema...ke ti go nasoci vnimanieto na ubavi raboti......ama samo prijatel ili prijatelka sto tebe ti zraci ubavi vibracii...vedar duh
 
  • Like
Реакции: Prashina and Makedonec

Dorina

Активен Член
20 октомври 2017
93
71
28
46
ako imas prijatel koj so svojata pojava i razgovor pozitivno ti deluva..veruvaj ...pomaga razgovor na bilo koja tema...ke ti go nasoci vnimanieto na ubavi raboti......ama samo prijatel ili prijatelka sto tebe ti zraci ubavi vibracii...vedar duh
mozebi ke pomogne a mozebi i ne,zatoa sto nekoi od depresinite vo okolina na pozitivni licnosti uste poveke zapagaat...taka da poseta na psiholog obavezno pa toj ke odluci dali ste za kaj nego ili za na psihijatar..
 
  • Like
Реакции: pozdrav eden topol