1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Депресија (и како да се справите со истата)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 19 февруари 2012.

 1. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  Па и тоа сакав да кажам , баш денес е некако на исто ниво ,а и не е возраста важна кога се работи за депресија ...
  Така налага ова ново време , нон стоп нешто правиме негде сме , секојдневието е забрзано , по модерни сваќања имаме за нештата и сето тоа е кога ќе се соедини депресивните моменти се се поблиску и по присутни само што кај кого како се будат ... :kafe
   
 2. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Може да е од повеќе работи.На пример,од некое разочарување поради некој неуспех,дали на работа или на факултет.И неуспехот не е страшен,само ако некој стварно мисли за себе дека е глупав и дека ништо не знае,тогаш следува депресијата.
  Ја со тоа што од денеска и наредниот период ќе одам на пракса,одреден дел од денот ми е исполнет.Остатокот од денот за нешто друго.
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gabce

  Gabce Нов член

  Зачленет на:
  15 декември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
   
 4. Makedonec

  Makedonec Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  15 јуни 2014
  Мислења:
  1,466
  Допаѓања:
  1,185
  Не сум имал, но пробај да го насочиш вниманието кон нешто позитивно, убаво, вежбај нешто биди повеќе физички активна и консултирај се со психијатар или психолог.
   
  На Dorina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. pozdrav eden topol

  pozdrav eden topol Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 ноември 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  345
  Скоро секој трет човек во оваа држава е со слично искуство..буткаме колку можеме, тоа е:(
   
 6. supersonik

  supersonik Староседелец

  Зачленет на:
  27 август 2016
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  9
  ako imas prijatel koj so svojata pojava i razgovor pozitivno ti deluva..veruvaj ...pomaga razgovor na bilo koja tema...ke ti go nasoci vnimanieto na ubavi raboti......ama samo prijatel ili prijatelka sto tebe ti zraci ubavi vibracii...vedar duh
   
  На Prashina и Makedonec им се допаѓа ова.
 7. Dorina

  Dorina Активен Член

  Зачленет на:
  20 октомври 2017
  Мислења:
  93
  Допаѓања:
  71
  mozebi ke pomogne a mozebi i ne,zatoa sto nekoi od depresinite vo okolina na pozitivni licnosti uste poveke zapagaat...taka da poseta na psiholog obavezno pa toj ke odluci dali ste za kaj nego ili za na psihijatar..
   
  На pozdrav eden topol му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: