1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Депресија (и како да се справите со истата)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 19 февруари 2012.

 1. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  Често пати знаеме да кажеме „Во депресија сум“ кога не сте расположени, кога не ви тргнало нешто од рака...Но, за жал депресијата е многу повеќе од тоа и само оние кои ја почувствувале навистина на своја кожа можат да кажат што значи.
  Немате желба да излезете, не ви се разговара со никого, се плашите дека ќе ви се случи нешто страшно кое ќе ве усмрти...
  За почеток најдобро е да сте свесни за проблемот и да се обидете да го решите сами или со помош на психијатар. Неколку добри статии на темава:

  http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/7538-kako-da-se-spravite-so-depresijata

  http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/10975-kako-da-komunicirate-so-depresivna-licnost
   
  На Stojne, emzzy, melpomena и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Andrea Bloodbucket

  Andrea Bloodbucket Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  328
  Пријателите и цигарата ми помагаат да се справам со депресија. :)
   
  На Seker, Македонец, marjan и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  цигара и кафе со пријатели добар муабет и то ;)
   
  На Andrea Bloodbucket му/ѝ се допаѓа ова.
 4. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  Хм, напротив. Кога станува збор за сериозна депресија ( не за она што си мислиме дека е) цигари и алкохол не се препорачливи бидејќи предизвикуваат анксиозност.
   
  На emzzy, melpomena, Luckky и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Andrea Bloodbucket

  Andrea Bloodbucket Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  328
  Хахаха глупости се е до психата нема врска цигарата или алкохолот.
   
  На Sugar и Psychobilly им се допаѓа ова.
 6. marjan

  marjan Истакнат Член

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  489
  Допаѓања:
  657
  па не би требало сега да не надвладее сериозна депресија зивотот е пред нас главата горе и напред :)
   
 7. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  Ок. Темава е отворена за луѓе кои навистина се соочуваат или се соочиле со депресија. На сите им е јасно дека животот е пред нас, но сепак не бираме што ќе ни се случува.
   
  На redhead, Scars31, ipopovski и уште 1 член му се допаѓа ова.
 8. Македонец

  Македонец Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  313
  Допаѓања:
  439
  Ја мислам дека нема човек кој не се соочил со депресија
   
  На Forever alone му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Angiie

  Angiie Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  506
  Допаѓања:
  641
  Депресија. Ја мразам..или ја сакам. Не знам. Битно често запаѓам во нејзини прегратки.
  А тогаш немам желба за ништо. Се затворам во соба, туркам завеси и потонувам во темнината и целосната тишина. И размислувам како сето тоа што ми се случува нема смисла, дека немам причина да живеам и поминувам низ мизерни периоди кога на крајот ќе завршам уште помизерно. Се прашувам која е целта на животот и уште милион такви прашања. Се обидувам да заспијам мислејќи дека кога ќе се разбудам депресијата ќе ја нема, но само се залажувам. Се будам уште подепресивна и не можам сама да се поднесам, па се трујам со апчиња за успивање. Во собата не пуштам никој, не сакам никој во моја близина. Само сакам тишина. Тогаш може да ми помогне само присуство на некое малечко детенце покрај мене. Таа прегратка, тие очи полни со невиност и тие зборови и прашања Што ти е? Зошто даде плачи? Ајде насмеј се и Ела да си играме ме враќаат во нормала. Некако како да го бркаат мракот и ми даваат желба да ја видам светлината и да бидам меѓу оние кои искрено ме сакаат.

  Ретко се случува да излезам и да шетам се дури ме држат нозете, па така самата си помагам да излезам од депресијата. Шетајќи по парковите и улиците можам да заприметам некои луѓе уште помизерни од мене кои сепак сакаат да живеат. И се смеат, па така им го разубавуваат денот на останатите кои ќе ги сретнат. И тогаш се запрашувам што правам јас со тоа што сум таква..Не само што си го правам погрд својот, туку и животот на тие околу мене кои не знаат како да се однесуваат. И доаѓам до заклучок дека без разлика што животот знае да биде суров и без разлика што сите исто ќе завршиме, вреди да се радуваме додека живееме.
   
  На cece17, Scars31, Minella и уште 1 член му се допаѓа ова.
 10. Дејмон

  Дејмон Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  650
  Па јас најчесто си пуштам музика и пробувам да се опуштам. Зборувам и со пријателите, ама со оние за кои знам дека навистина ќе ме разберат и ќе направиме еден озбилен разговор.
  Инаку, имало денови да ми било до толку тапа што сум излегол сам надвор и по еден два саати сум шетал.
   
  На *V******, Scars и Andrea Bloodbucket им се допаѓа ова.

Сподели: