Депресија (и како да се справите со истата)

the.boy

Истакнат Член
11 јуни 2013
68
72
318
41
Ако ми се случи некогаш да се осеќам лошо или депресивно си пуштам хорор филм, и одма ми поминува се :D
Да бе....баш се смешни тие филмови...замисли кога иде јаперот да го изеде девојчето кое спие...мераци хахахахааа :)
Баш убава терапија за депресија :)
 

Бриго

Нов член
6 октомври 2013
4
0
1
43
Zdravo Crnobelkovci :) Nova sum na forumov i se zacleniv zatoa sto mi treba pomos i mislenje. Vo posledno vreme sum mnogu depresivna, pesismist, mislam na losi raboti, samodoverbata mi e na nula, me tera da placam, nemozam da ucam. A bev najgolemiot optimist, hrabra, nasmeana zadovolna so sebe. Problemi? Mnogu. Bev na psihijatar,me islusa i mi bapna apcinja gajle go e za mene. Neznam kade da se obratam, mi rekoa deka mi e napravena crna magija. veruvate vo toa? Kako da se izvlecam od ovoj depresiven krug? KAKO?

Dali si probala so herbalni proizvodi. Prijatelka koristese proizvodi od bilnana apteka matia i bese zadovolna. I dale i preporaki od nekoj srpski botanicar za mesanje na caevi i sega gi primenuva, znam deka ne otide odma na hemija da koristi.
 

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
quote-a-lot-of-people-don-t-realize-that-depression-is-an-illness-i-don-t-wish-it-on-anyone-but-if-they-jonathan-davis-47835.jpg
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Светската здравствена организација објави податок дека скоро секој петти жител на оваа планета боледува од депресија,и како по обичај нашиот министер џиу џица Ники Тодоровски објави уште еден новитет,по низата негови "успешни"реформи,учинок (без учинок),отварање на дневен центар за луѓе на кои им треба помош за" спас "од депресија.Центарот ке работел еднаш дневно,од 14 -20 ч.Пациентите кои ке имаат потреба од ваков лекарски преглед или од раме за плачење,(зависи од лекарот колку ке им дозволи да се исповедаат)можат да дојдат без упат,незакажано и бесплатно. Што ми е размислувањето!?После првиот преглед,ако докторот установи дека лицето има потреба од подолготрајно лекување,ке го испрати во соодветната установи или во најдобра рака кажано по нивните приватни лекарски ординации,а богме таму дебело ке си наплатат. Прашање е дали на нашиов народ му треба ваков центар за депресија,и колку тој ке биде корисен за општеството и оваа наша младина,која со он лајн модата и трката по лајкови боледува од фејс лудило?
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Што ми е размислувањето!?После првиот преглед,ако докторот установи дека лицето има потреба од подолготрајно лекување,ке го испрати во соодветната установи или во најдобра рака кажано по нивните приватни лекарски ординации,а богме таму дебело ке си наплатат. Прашање е дали на нашиов народ му треба ваков центар за депресија,и колку тој ке биде корисен за општеството и оваа наша младина,која со он лајн модата и трката по лајкови боледува од фејс лудило?[/QUOTE]



Како што гледаме и нема што друго да се прави,освен да се иде по приватни ординации,кога сите подобри лекари,доктори си отворија свои ординации,клиники итн. како што вика Тони,како и да се свртиш гркот ти е позади.По државните клиники ако имаш некој твој роднина или пријател (од корист) ќе ти заврши работа,ако не,ќе чекаш неколку месеци по закажувањето,пошто ако не си роднина ќе мора да закажеш, и ќе се влечкаш по тие одвратни врати и така ништо нема да направиш од своето здравје.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Депресијата е болест која најдобро и најефикасно се лекува со психотерапија...
Едно е да се чувствуваш депресивен, а друго е да си депресивен...
Во неколку постови прочитав дека си пуштале хорор филм кога се депресивни...Значи депресијата не е моментално чувство, тоа е подолг процес на изолација, безволност, рамнодушност, не водење лична хигиена, несоница...
Сметам дека ниеден лек не помага при депресивното растројство...само малку ги седира и им ја подобрува несоницата...
Она што навистина помага кај депресијата е психотерапијата, разговорот, да се побие тој “летаргичниот дух“ во нив, да се извадат од апатијата и себесожалувањето, да се изавадат од изолацијата, да се социјализираат, да одат на планина, да осетат свеж воздух, да им се окупира времето со нешто корисно и конструктивно и се разбира да се разбуди кај нив позитивната мисла која ќе ги натера и сами да си помогнат...
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Се пушта депресирачка музика и се слуша додека не здосади, а во меѓувреме цел живот обично оние лошите моменти ќе поминат низ очи и на крај кога ќе се види дека нема аир од депресијата ќе се почне да се живее.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Има повеќе видови на депресија, јас имав студентска депрсија.
Симптоми се разочарување, намалена желба за контакт со било кој, плачење, чувство на безпомошност, при читање на нов материјал чувство како да го знаеш, а не го знаеш, самоубиствени мисли.
Во вакви моменти поддршката од најблиските е најважна
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
@Ita абе на млади години во депресија ?? :)
Мислам дека секој поединечно се контролира дали и колку ќе и дозволи на депресијата таа да го води него и со колкаво дејство ... :eek
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Јас во депресија ма јок е не дека не сум била ама сега немам многу време за неа. А што имаат врска годините со депресијата @MNOGO BITNO? Дури мислам младиве повеќе паѓаат во депресија од повозрасните посебно сега со ова ново време
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°