1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Депресија (и како да се справите со истата)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од efederer, 19 февруари 2012.

 1. the.boy

  the.boy Истакнат Член

  Зачленет на:
  11 јуни 2013
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  71
  Да бе....баш се смешни тие филмови...замисли кога иде јаперот да го изеде девојчето кое спие...мераци хахахахааа :)
  Баш убава терапија за депресија :)
   
 2. Бриго

  Бриго Нов член

  Зачленет на:
  6 октомври 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Dali si probala so herbalni proizvodi. Prijatelka koristese proizvodi od bilnana apteka matia i bese zadovolna. I dale i preporaki od nekoj srpski botanicar za mesanje na caevi i sega gi primenuva, znam deka ne otide odma na hemija da koristi.
   
 3. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
 4. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  Светската здравствена организација објави податок дека скоро секој петти жител на оваа планета боледува од депресија,и како по обичај нашиот министер џиу џица Ники Тодоровски објави уште еден новитет,по низата негови "успешни"реформи,учинок (без учинок),отварање на дневен центар за луѓе на кои им треба помош за" спас "од депресија.Центарот ке работел еднаш дневно,од 14 -20 ч.Пациентите кои ке имаат потреба од ваков лекарски преглед или од раме за плачење,(зависи од лекарот колку ке им дозволи да се исповедаат)можат да дојдат без упат,незакажано и бесплатно. Што ми е размислувањето!?После првиот преглед,ако докторот установи дека лицето има потреба од подолготрајно лекување,ке го испрати во соодветната установи или во најдобра рака кажано по нивните приватни лекарски ординации,а богме таму дебело ке си наплатат. Прашање е дали на нашиов народ му треба ваков центар за депресија,и колку тој ке биде корисен за општеството и оваа наша младина,која со он лајн модата и трката по лајкови боледува од фејс лудило?
   
 5. corki

  corki Староседелец

  Зачленет на:
  21 декември 2013
  Мислења:
  542
  Допаѓања:
  448
  Што ми е размислувањето!?После првиот преглед,ако докторот установи дека лицето има потреба од подолготрајно лекување,ке го испрати во соодветната установи или во најдобра рака кажано по нивните приватни лекарски ординации,а богме таму дебело ке си наплатат. Прашање е дали на нашиов народ му треба ваков центар за депресија,и колку тој ке биде корисен за општеството и оваа наша младина,која со он лајн модата и трката по лајкови боледува од фејс лудило?[/QUOTE]  Како што гледаме и нема што друго да се прави,освен да се иде по приватни ординации,кога сите подобри лекари,доктори си отворија свои ординации,клиники итн. како што вика Тони,како и да се свртиш гркот ти е позади.По државните клиники ако имаш некој твој роднина или пријател (од корист) ќе ти заврши работа,ако не,ќе чекаш неколку месеци по закажувањето,пошто ако не си роднина ќе мора да закажеш, и ќе се влечкаш по тие одвратни врати и така ништо нема да направиш од своето здравје.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Депресијата е болест која најдобро и најефикасно се лекува со психотерапија...
  Едно е да се чувствуваш депресивен, а друго е да си депресивен...
  Во неколку постови прочитав дека си пуштале хорор филм кога се депресивни...Значи депресијата не е моментално чувство, тоа е подолг процес на изолација, безволност, рамнодушност, не водење лична хигиена, несоница...
  Сметам дека ниеден лек не помага при депресивното растројство...само малку ги седира и им ја подобрува несоницата...
  Она што навистина помага кај депресијата е психотерапијата, разговорот, да се побие тој “летаргичниот дух“ во нив, да се извадат од апатијата и себесожалувањето, да се изавадат од изолацијата, да се социјализираат, да одат на планина, да осетат свеж воздух, да им се окупира времето со нешто корисно и конструктивно и се разбира да се разбуди кај нив позитивната мисла која ќе ги натера и сами да си помогнат...
   
  На Luckky, lady_blue, Prashina и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  Се пушта депресирачка музика и се слуша додека не здосади, а во меѓувреме цел живот обично оние лошите моменти ќе поминат низ очи и на крај кога ќе се види дека нема аир од депресијата ќе се почне да се живее.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Има повеќе видови на депресија, јас имав студентска депрсија.
  Симптоми се разочарување, намалена желба за контакт со било кој, плачење, чувство на безпомошност, при читање на нов материјал чувство како да го знаеш, а не го знаеш, самоубиствени мисли.
  Во вакви моменти поддршката од најблиските е најважна
   
 9. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,721
  Допаѓања:
  752
  @Ita абе на млади години во депресија ?? :)
  Мислам дека секој поединечно се контролира дали и колку ќе и дозволи на депресијата таа да го води него и со колкаво дејство ... :confused:
   
 10. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,178
  Допаѓања:
  2,240
  Јас во депресија ма јок е не дека не сум била ама сега немам многу време за неа. А што имаат врска годините со депресијата @MNOGO BITNO? Дури мислам младиве повеќе паѓаат во депресија од повозрасните посебно сега со ова ново време
   
  На ●Untouchable° му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: