Депресија (и како да се справите со истата)

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Па и тоа сакав да кажам , баш денес е некако на исто ниво ,а и не е возраста важна кога се работи за депресија ...
Така налага ова ново време , нон стоп нешто правиме негде сме , секојдневието е забрзано , по модерни сваќања имаме за нештата и сето тоа е кога ќе се соедини депресивните моменти се се поблиску и по присутни само што кај кого како се будат ... :kafe
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Може да е од повеќе работи.На пример,од некое разочарување поради некој неуспех,дали на работа или на факултет.И неуспехот не е страшен,само ако некој стварно мисли за себе дека е глупав и дека ништо не знае,тогаш следува депресијата.
Ја со тоа што од денеска и наредниот период ќе одам на пракса,одреден дел од денот ми е исполнет.Остатокот од денот за нешто друго.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Gabce

Нов член
15 декември 2017
1
0
1
33
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
Не сум имал, но пробај да го насочиш вниманието кон нешто позитивно, убаво, вежбај нешто биди повеќе физички активна и консултирај се со психијатар или психолог.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dorina

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
347
63
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
Скоро секој трет човек во оваа држава е со слично искуство..буткаме колку можеме, тоа е:(
 

supersonik

Староседелец
27 август 2016
12
10
1,013
Моментално доживувам депресивна епизода, многу ми е тешкоооо...Неможам дури ни да опишам како точно се чувствувам, имам мала ќеркичка а неможам да ги вршам ни најосновните работи, некој со слично искуство?
ako imas prijatel koj so svojata pojava i razgovor pozitivno ti deluva..veruvaj ...pomaga razgovor na bilo koja tema...ke ti go nasoci vnimanieto na ubavi raboti......ama samo prijatel ili prijatelka sto tebe ti zraci ubavi vibracii...vedar duh
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Makedonec

Dorina

Активен Член
20 октомври 2017
93
71
28
50
ako imas prijatel koj so svojata pojava i razgovor pozitivno ti deluva..veruvaj ...pomaga razgovor na bilo koja tema...ke ti go nasoci vnimanieto na ubavi raboti......ama samo prijatel ili prijatelka sto tebe ti zraci ubavi vibracii...vedar duh
mozebi ke pomogne a mozebi i ne,zatoa sto nekoi od depresinite vo okolina na pozitivni licnosti uste poveke zapagaat...taka da poseta na psiholog obavezno pa toj ke odluci dali ste za kaj nego ili za na psihijatar..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: pozdrav eden topol

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
„А, имаш ли пробано да шеташ повеќе, слушај си весела музика, мисли позитивни мисли, најди си дечко/девојка да ти биде весело.“
А не знам дали вие сте пробале да бидете депресивни?
Посебно е срамота да се каже тоа на човек со клиничка депресија. Појак муабет од ова е само оној „Не сте тепани и на нива да работите. Ние сме немале време да бидеме депресивни.“
И оттаму е она дека луѓето што земаат лекови поради проблеми со менталното здравје, го прават тоа поради оние што не земале апови кога требало.

Јас страдам од анксиозност, но не знаев колку сум и депресивна (за жал, често одат рака под рака) дури не станав поактивна, позаинтересирана, повесела, итн. Мислев дека сум само таква „природно безживотна“ и дека фактот што немам енергија и волја се должи на лековите за смирување што ми ги даде првиот психијатар.
Не дека истите не успиваат и не ја убиваат секоја желба за живот во тебе, но мора мноооогу полека да се работи на себе. Макар успех било и ако сте се избањале денес и сте го наместиле креветот.
Намалениот серотонин е сериозна работа, не е нешто што се средува со ќотек и позитивна мисла.
Не би препорачала клукање со апчиња освен ако е неопходно (во тој случај обавезно консултирајте се за секоја ситница што ве интересира, не ко мојот што не ми објасни што и како функционира, колку време се зема, дека ништо нагло не се прекинува, па морав да откријам на потежок начин), но еве на природна база добри се Неолексан за покачување серотонин, банани, јаткасти плодови, јајца, ананас, сирење, месо. Серотонинот 90% се прави во дигестивниот тракт.
Кога ќе се подобри ситуацијата, тогаш може да се пристапи кон вежбање/пешачење и попозитивните мисли сами идат. Башка, после вежбање почастете си се благо. И двете помагаат при лачење на допамин, што е „среќа“ плус, иако е пократкотраен т.е. е хормон/невротрансмитер што се лачи дури чекаме и во моментот кога ќе добиеме награда, пофалба, оценка, кога сме задоволни од себе поради нешто што сме направиле, итн.

Дотогаш, пробајте (иако е претешко) да ги рационализирате критиките кон себе и живејте од ден за ден, час за час, минута за минута. Клишето е дека евентуално минува и се подобрува. Секако дека може и пак да се наврати, но пак и ќе мине.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky and Outrider