Депресија (и како да се справите со истата)

Utopian

Нов член
3 април 2012
27
24
3
25
Обично правам нешта што ме исполнуваат. Се вклучувам во некаква активност, работа, дружење, прошетка, кафе и цигара.
НО има депресии кои ги сотавам да потраат , за да имам доволно време да ги средам мислите, и да соберам храброст за да бидам подобар после депресијата.
 

cece17

Староседелец
21 февруари 2012
270
204
1,043
трчам на стаза и размислувам за работите си ги средувам мислите доѓам дома плачам се бањам така подолго време после глеам некоја комедија или слушам забавна музика и си легнувам порано да одморам а и да напоменам тие неколку дена сумм офф од цивилизација луѓе и се и после ко нова
 

ivanbademot

Нов член
5 мај 2012
6
0
1
26
Депресијата ми се појави во зимата , од првин почнав да пијам вино сам по 3 кила секој ден но одкако ми се појави срцебиењето чувствувам страв дека ќе умрам , секоја вечер си легнувам со страв дека нема да станам утре .Скоро секој момент чувствувам дека ми застанва срцето.Ништо повеќе не ми е интересно.Одкако ми се појави депресијата поцнав да спијам со запалено светло еве веќе 3 месеци но сега почнувам по малце да ја контролирам излегувам со друштво се дружам слушам музика,но сепак депресијата уште е присутна.Одкако ми се појави депресијата го откажав алкохолот и кафето.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Депресијата ми се појави во зимата , од првин почнав да пијам вино сам по 3 кила секој ден но одкако ми се појави срцебиењето чувствувам страв дека ќе умрам , секоја вечер си легнувам со страв дека нема да станам утре .Скоро секој момент чувствувам дека ми застанва срцето.Ништо повеќе не ми е интересно.Одкако ми се појави депресијата поцнав да спијам со запалено светло еве веќе 3 месеци но сега почнувам по малце да ја контролирам излегувам со друштво се дружам слушам музика,но сепак депресијата уште е присутна.Одкако ми се појави депресијата го откажав алкохолот и кафето.
Си побарал помош од стручно лице? Нешто за контрола со антидепресиви?
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,492
14,405
1,683
во светот на бајките
Депресијата ми се појави во зимата , од првин почнав да пијам вино сам по 3 кила секој ден но одкако ми се појави срцебиењето чувствувам страв дека ќе умрам , секоја вечер си легнувам со страв дека нема да станам утре .Скоро секој момент чувствувам дека ми застанва срцето.Ништо повеќе не ми е интересно.Одкако ми се појави депресијата поцнав да спијам со запалено светло еве веќе 3 месеци но сега почнувам по малце да ја контролирам излегувам со друштво се дружам слушам музика,но сепак депресијата уште е присутна.Одкако ми се појави депресијата го откажав алкохолот и кафето.
а од што депресија ,која е причината ?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
ivanbademot колку што јас знам само Б витамините се некако поврзани со депресијата, ама далеку од смирувачко дејство имаат.
 

ScoobyDoo

Староседелец
17 февруари 2012
386
677
1,103
Депресијата ми се појави во зимата , од првин почнав да пијам вино сам по 3 кила секој ден но одкако ми се појави срцебиењето чувствувам страв дека ќе умрам , секоја вечер си легнувам со страв дека нема да станам утре .Скоро секој момент чувствувам дека ми застанва срцето.Ништо повеќе не ми е интересно.Одкако ми се појави депресијата поцнав да спијам со запалено светло еве веќе 3 месеци но сега почнувам по малце да ја контролирам излегувам со друштво се дружам слушам музика,но сепак депресијата уште е присутна.Одкако ми се појави депресијата го откажав алкохолот и кафето.
во твојов случај мислам дека најдобро е да се обратиш на стручно лице...
Еве во битола има една психолошка ординација се вика Еквилибриум..
Мислам дека не е многу скапа а ако ти е срам можеш да закажеш и
сеанси преку скајп....
Само да знаеш нема од што да се срамиш (ако веке ти е срам) да посетуваш
психолог, нема што да изгубиш... јас посетував неколку пати и супер ми е
после тоа, добивнови перспективи на работите.... губиш ако не посетиш...
иначе топ е си правиш муабет за све што ти лежи на срце...
Само напред со борбата против депресијата... (y)
 
  • Like
Реакции: Luckky, melpomena and JaMi