Фитнес - прашања, одговори, заблуди, совети, мотивација...

Колку пати неделно вежбате?

  • Еднаш неделно

    Гласови: 8 6.8%
  • 3-5 пати неделно

    Гласови: 62 52.5%
  • Секој ден во неделата

    Гласови: 28 23.7%
  • Не вежбаам воопшто

    Гласови: 20 16.9%

  • Вкупно гласале
    118

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Размислете се два пати :cool:

545468_415240315180779_1745705512_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi and Selma

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
545
193
29
Кето-диета за бодибилдери – никако без консултација од лекар


Бодибилдерите се познати по нивните екстремни физички вежби и нивниот дисциплиниран пристап кон исхраната и тренинзите. Кето диетата е метод кој го користат некои од бодибилдерите за да бидат максимално спремни за натпреварувањата. Употребувајќи ја оваа диета, која е со драстична рестрикција на јаглехидрати, ги тестира границите на физиологијата на човековото тело.​
Насоки

За да се следи кето диетата треба да се елиминираат од исхраната скоро сите јаглехидрати. Продуктите како леб, тестенини, компири и повеќето типови на овошје и шеќери не се дозволени во исхраната. Дозволени се продуктите како месо, риба, сирење, семкасто овошје и зеленчук. Диеталните сокови се дозволени за да ја задоволат желбата за благо. Иако мастите се високи во оваа исхрана, тоталните калории се држат на пониско ниво од дневните потреби за да се одржи константна телесна тежина.​

Функција

Според бодибилдинг експертот Др. Мауро Паскал, елиминацијата на јаглехидратите им овозможува на бодибилдерите брзо да го намалат масното ткиво и да го забрзаат метаболизмот. Во отсуство на јаглехидрати, телото мора да најде замена за глукозата (крвниот шеќер) за да се одржи во живот. После неколку дена од јаглехидратната рестрикција, телото влегува во кето-ацидоза, состојба во која масните наслаги се разложуваат до кетони кои претставуваат соодветна замена за глукозата.​

Ефекти

Според Др. Паскал, кето диетата брзо ги согорува масните наслаги зошто мастите можат да бидат конвертирани во кетони а кетоните не можат да се складираат или повторно да се претворат во масти. Ако не се искористат, кетоните ќе се исфрлат преку урината. Рестрикцијата на јаглехидратите исто така ја ограничува и продукцијата на инсулин, со што се намалува и способноста на организмот да ја пренесе глукозата до масните клетки каде што се складира.​

Видови

Постојат неколку кето диети со различни теории за најбрзо губење на килограмите. Некои експерти препорачуваат диетата да се применува само за време на натпреварувањата, а во останатиот период да внесуваат јаглехидрати за да се наполнат резервите на гликоген во мускулите.​

Предупредување

Кето диетата останува да биде контраверзна и никогаш не треба да се изведува ако немате супервизија од лекар. Лекарите предупредуваат за негативните ефекти од оваа диета како што е кетоза, вртоглавица, слабост, лошење и промени во расположението.​
 

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
545
193
29
10 продукти во исхраната кои ја зголемуваат мускулната маса


Зголемувањето на мускулната маса зависи од начинот на исхрана во комбинација со вежби. Исхраната која ја предложуваат нутриционистите ширум светот, може да ви помогне во постигнување на саканиот изглед.​
Јајца

Јајцата се богат извор на протеини. Едно јајце содржи од 6 до 8 грама протеини. Тие исто така се богати и со витамини, цинк, железо, калциум, па затоа претставуваат еден од основните продукти кои помагаат во исхрана на мускулот, а последователно и негово зголемување.​

Пилешки гради

100 грама пилешки гради содржат 30 грама на протеини и минимално количество на масти. Пилешкото месо е релативно евтино, лесно и брзо за подготовка.​

Лосос

Лососот е исто така, богат извор на протеини, но содржи и голем процент на омега-3 масни киселини. Комбинацијата на протеини и омега-3 масни киселини е добра формула за градење на мускулната маса. Истражувањата покажуваат дека ваквата двојна формула може да помогне во забрзување на метаболизмот и постигнување на побрзи резултати.​

Брокула

Ставете ја брокулата и други видови на зеленчук (спанаќ, домати, пченка, пиперки, кромид и праз) на листата продукти кои ќе ги консумирате по тренинг. Треба да се јадат од 5-7 порции на овошје и зеленчук дневно. Не постои подобар извор на витамини и минерали од овошјето и зеленчукот. Сепак, обидете се ваквата храна да ја јадете свежа, бидејќи со нејзина термичка обработка се губат голем дел од витамините и минералите.​

Урда

Урдата е еден од најзначајните продукти кои може да помогнат во изградба на мускулите. Една чаша урда содржи 28 грама протеини.​

Чоколадно млеко

Се чини премногу добро за да биде вистинито, но чоколадното млеко помага во изградба на мускулната маса. Во една студија се вели дека чоколадното млеко влијае на спортистите на истиот начин како и спортските пијалаци кои се употребуваат при тренинг, односно помага во зголемување на енергијата за време и по тренингот.​

Леќа и леблебија

Кој вели дека мора да консумирате месо за да внесете протеини?! Овие вегетаријански продукти изобилуваат со протеини кои им се потребни на вашите мускули.​

Бадеми

Бадемите претставуваат добар извор на масти и протеини, но она кое е од особено значење за исхрана на мускулите, е витаминот Е кој го содржат. Витаминот Е претставува моќен антиоксиданс кој се бори со слободните радикали и помага во брзо надминување на тешкотиите по тренинзите.​

Вода

Водата не е храна, но хидратацијата е многу значаен елемент за правилна изградба на мускулите. Телото на човекот е составено од 70% вода, а мускулното ткиво од 75% вода. Одржувањето на хидратацијата на мускулите, помага во зголемување на силата, зголемување на енергијата, а исто така и во правилното варење на храната.​

Ананас

Ананасот помага во намалување на воспаленијата на мускулите и затоа е препорачливо да се консумира по тренинзите.​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: m.o.p.

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
326
396
1,063
Дали има некој информација за новата теретана на Чешма во К.Вода, ПРЕСТИЖ се вика.
Прашав, 800 денари е,ветуваат инструктор, мени за исхрана и сл, но дали стварно е така, дали имате информација?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Дали има некој информација за новата теретана на Чешма во К.Вода, ПРЕСТИЖ се вика.
Прашав, 800 денари е,ветуваат инструктор, мени за исхрана и сл, но дали стварно е така, дали имате информација?


Информација немам, а ако имаш постави неои слики од теретаната да ја видиме :)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Па не им текнува на жените да прочешлаат низ темава за згодни момци, па морам јас да ги потсетам:zelen
Иначе баталив теретана, одам на бокс и сигурен сум дека боксот те прави многу многу поцврст, а теретаната само те пумпа.

Тука те цитирам, за да не идеме оф топик во другата тема.

А која е твојата цел сакаш да изгледаш атлетски или да имаш повеќе сила?

Мене во теретана ми викаат еј многу си цврст, цврсината се добива кога ги намалуваш масните наслаги (ги имаш малку), ти со боксот имаш повеќе ефект за топење на масни наслаги одколку со теретаната и затоа си станал поцврст т.е. си изгубил масни наслаги:)
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Тотал Џим ... дали некој вежбал на справава? Јас имам Тотал Џим 1000 и по подолго време му ја избришав прашината и еве скоро месец веќе како вежбам. Паралелно трчам по скали и правам стомачни. :) Мислења, некој? Вреди да се вежба? Кај мене има резултати, поготово на рамо и гради, но сака уште потење. ...
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
Тотал Џим ... дали некој вежбал на справава? Јас имам Тотал Џим 1000 и по подолго време му ја избришав прашината и еве скоро месец веќе како вежбам. Паралелно трчам по скали и правам стомачни. :) Мислења, некој? Вреди да се вежба? Кај мене има резултати, поготово на рамо и гради, но сака уште потење. ...

Пред се ќе кажам зависи која ти е целта, ако ти е качување мускулна маса, со Тотал Џим тешко ќе иде.

Убаво е што си почнал да ја користиш доколку целта е губење масни наслаги, а задржување на мускулната маса.
Скалите ти се најдобар и најефикасен фитнес комбинација со стомачни е океј.
Исто така храната ти е прв и осовен фактор кон постигнување на целта, а за резултати ќе си осетиш со тек на време само да бидеш константен и упорен :)
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Пред се ќе кажам зависи која ти е целта, ако ти е качување мускулна маса, со Тотал Џим тешко ќе иде.

Убаво е што си почнал да ја користиш доколку целта е губење масни наслаги, а задржување на мускулната маса.
Скалите ти се најдобар и најефикасен фитнес комбинација со стомачни е океј.
Исто така храната ти е прв и осовен фактор кон постигнување на целта, а за резултати ќе си осетиш со тек на време само да бидеш константен и упорен :)
Најмногу ми е за губење масти и да ги оформам мускуливе, за дефиниција. Не сум којзнае колку пун, 86 килца на 1,86 висина, ама стомачево ме курчи. :D Може да се постигне дефиниција со Тотал Џим-от баце, доколку се вежба на потешко ниво?
Држам некоја диета ја најдов на нет: Доручек - корнфлекс со јогурт, ручек - стек нешто месо, зеленчук, вечера - јајце варено, супа од зеленчук, јогурт и сл. така полесно. И измеѓу оброци ужинка овошје. Леб јадам само едно парче црн леб.
Што мислиш добра е диетава за оваа телесна маса што ја имам?
Инаку вежбам секој ден; еден ден гради и трицепс, па утредента рамо, грб и бицепс. Да не биде секој ден исто оти прочитав имаше напишано негде два дена да се одмарале мускулите после тренинг.