Моментално читам...

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
Twilight (wasntme)

И јас да земам залет во модерниот свет де...Си реков де баш, сакав да видам како ја замислила прикаската авторката пред да ја пренесат на филм...јас нели, вечен трагач по нешто неречено, нешто суштинско...

Како и да е, се заинатив, ќе ги прочитам сите...
Пред да превртите очи имајте предвид дека книгава е на англиски ( знам дека има мак. превод ама не е тоа, тоа...ко што спомнав некои други нешта ми се битни) ..и дека има па сигурно 700 страни :giggle
Епа јас им препорачувам пред да превртат очи да ги прочитаат ако не на англиски барем на македонски. Книгите се супер ги прочитав и на македонски и на англиски, ама оригинал си е оригинал, Преубаво напишано и неможеш да престанеш да читаш. Во филмовите е прикажан само дел од книгите :)

Пред некој ден ја почнав Кавадарци низ минатото, не ми е нешто посебно, ама убаво е да си ја знам историјата на градот :)
 

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
Клавирска придружба - Нина Берберова, кратка новела за љубомората на една млада девојка која живее во сенката на позната ѕвезда додека ја придружува на нејзините концерти.. интересно сега за сега
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Господарка на играта-Сидни Шелдон и Тили Багшо

Продолжение на Господар на играта. Дело исполнето со сплетки, интриги, лаги, убиства...се за империјата Кругер-Брент.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Slims

Активен Член
19 април 2012
192
177
43
„Идиот“ - М. Достоевски
тешко да ја зачиташ, ама кога навлезеш во приказната не можеш да ја оставиш :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: She and Smiley_1996

Teddy Picker

Староседелец
15 јуни 2012
155
162
643
Фоф компирето
Алехемичарот - Пауло Коелјо
Ништо посебно досега, ама ќе ја прочитам до крај.
Повеќе пати имам напишано дека оваа книга ме изненади, но негативно. Значи на почетокот ветува многу со обилна содржина и многу убаво составени и склопени мисли но на крајот има раскажување на едноставен начин сепак употребувајќи убави мисли кои не се склопени како на почетокот. Не би сакал повторно да ја читам иако, како и од секоја книга, и од оваа извлеков некоја поука.

А сега он топик:
Утринава ја зедов „Кој ќе го фати бранот“ од Агата Кристи (која што веќе ми станува доминантна во мојот список на книги и ме привлекува се повеќе да ја дооткријам нејзината маестралност во пишувањето дела)
Ја имате некој читано? Гледам скоро е донесена во нашава библиотека, во која за жал донесуваат нови наслови два пати годишно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Утринава ја зедов „Кој ќе го фати бранот“ од Агата Кристи (која што веќе ми станува доминантна во мојот список на книги и ме привлекува се повеќе да ја дооткријам нејзината маестралност во пишувањето дела)
Ја имате некој читано? Гледам скоро е донесена во нашава библиотека, во која за жал донесуваат нови наслови два пати годишно.
Книгата е многу добра. Малку почетокот на книгата не ми се допадна некако ми беше малку досадна, но за таа цел средината и крајот се ептен добри. како и во другите дела така и овде, неизвесно е до самиот крај. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Стоименов