Моментално читам...

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Ѓаволот носи Прада-Лорин Вајсбергер

Андреа е сосем обична девојка која бара работа во списание. Но, работата која и ја нудат е во Ранвеј-најпознатото модно списание, за кое Андреа не слушнала. Таа треба да биде помошник на уредничката на Ранвеј-Миранда Присли.
Лесна литература, или како што ја викаат чик, која опушта. Според книгата има и филм, кој мене ми се допадна. Ќе видиме каква ќе биде книгата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed

TheBookaholic

Истакнат Член
13 јуни 2012
34
35
318
Скопје
Ти не знаеш да сакаш - Сузан Елизабет Филипс

Чик литературата во лето ми е неизбежна. Книгава е прекрасна!
 

Libra

Староседелец
15 февруари 2012
208
327
673
Осаменоста на простите броеви - Паоло Џордано
"Решенијата се донесуваат за неколку секунди, а за нив се плаќа цел живот..."
многу интересна книга одвај чекам да видам како ќе заврши
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Фаренхајт 451 - Реј Бредбери. Тукушто ја завршив, со голем оргазмичен извик на самиот крај. Антиутопистичко дело за некое предапокалиптично футуристичко време каде книгите се забранети нешта и немилосрдно се палат, а поседувачите на истите се пикаат во затвор. Со тоа авторот ни испраќа тајна порака за големата цензура која владеела во првата половина на 20тиот век. За љубителите на Орвел ова е задолжителна литература.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,390
1,133
Yellow submarine
Twilight (wasntme)

И јас да земам залет во модерниот свет де...Си реков де баш, сакав да видам како ја замислила прикаската авторката пред да ја пренесат на филм...јас нели, вечен трагач по нешто неречено, нешто суштинско...

Како и да е, се заинатив, ќе ги прочитам сите...
Пред да превртите очи имајте предвид дека книгава е на англиски ( знам дека има мак. превод ама не е тоа, тоа...ко што спомнав некои други нешта ми се битни) ..и дека има па сигурно 700 страни :giggle
 

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Алехемичарот - Пауло Коелјо
Ништо посебно досега, ама ќе ја прочитам до крај.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smiley_1996