Premier League 2017/18 (FA Cup, Carabao cup, Championship)

Кој ќе освои титула?

 • Тотенхем

  Votes: 0 0.0%
 • Некој друг, ќе наведам во одговор

  Votes: 0 0.0%

 • Total voters
  9

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Има повеќе имиња што се спомнуваат ама Анчелоти некако најсериозно делуваше. Се спомнуваа и Јоаким Лев, Брендан Роџерс, Анри едно време го спомнуваа, Артета исто демек желба на стариот бил.
Вечерва можно е и да нема утакмица затоа што Сити донеле одлука да тргнат денес, а временските услови во Англија не се баш добри и постои можност да биде службено 3-0.

Meanwhile на протестите во Скопје:
Отвори ја прикачената датотека 32287
Добра финта е ова со Венгер аут trope на најрандом места :zelen
Аман со тој Роџерс ццц, каков баксуз, после онаа бламажа со Зенит пред некој ден не знам дали е погоден за клуб како Арсенал, ама изгледа тоа е судбина, трите клуба кои најмногу ги ценам сите да бидат водени од ликот, нестварно нешто :eek:
Артета може ќе излезе како арсеналовскиот Мојс (кој беше желба на Фергусон) :kafe Ама ок, нека поднаучи занает во Сити, којзнае...

Очекувано, потоп уште во прво полувреме. Нема веќе морал кај играчите, а се` потешко ќе биде да се носат големи имиња кога не играш во европски натпреварувања и играш очајно. Очекувам и Милан да го исфрлат Арсенал и конечно Венгер да замине. Ако беше толку до играчите ете годинава се сменија многу работи, дојдоа и заминаа многу играчи но играта остана иста дури и полоша. Ете ги пример противниците Милан, до пред да дојде Гатузо скроз истиот тим играше катастрофално, ама дојде Џенаро и смени многу работи како тренинг, тактика, им го смени цел мајндсет, почна да ги носи во ред и се крена моралот и истиот тим два месеци нема примено гол. Истото им треба и на Арсенал, некој ригорозен тренер ко Конте или Гатузо, да ги притисне малку и да поработи со нив наместо стариот со неговата филозофија да им остава на играчите да биле креативни.
За играта сношти, ја гледав до пеналот на Обамејанг и после немав желба да ја гледам ич. И Маринер не можам да го гледам кога суди, критериумите му се заникаде. Не го кривам воопшто за поразот, далеку од тоа, само ме нервира многу кога судија нема концизни критериуми и некогаш остава скоро ќотек да паѓа за да свирне фаул, а некогаш и без контакт жолти дава. Тактички катастрофално, тим без храброст и со уништен дух. На почеток се понадевав дека можеби и имаат некој гнев да ги држи за да се борат ама брзо ми пропаднаа надежите. Белерин скроз ми е нејасен, тренира нафрлање од страна, тргнува во напад, добива топка и... враќа на Кошчелни. Озил е новиот Санчез, влече топка, прави вишок и ја губи или додава на одбрана. Неколку пати наместо да додаде на Обамејанг додека овој беше во трк за контра, Озил стигнува до средина на терен и враќа назад. Микитаријан има убави идеи ама штета што нема со кого да ги реализира, сите мртви по терен. Велбек... :facepalm2 Јаја Саного No.2. Не ми е јасно само како Џака заслужува место пред Вилшер. Мустафи не е за коментар, дечкото си има некоја фалинка и мисли оти е Неста у најдобри денови па прелетува на сите страни со клизачи стартови само што за разлика од него Неста беше корисен играч. Мертезакер врати се! Би ги трампал Чемберс, Мустафи, Белерин и Монреал за да го вратат Вермален од Барса. Паскал Сиган и Сквилачи беа подобри од овие сега. Катастрофа невидена се веќе, не знам во кој правец ќе иде клубов ама не ми иде накај арно работава.
Како си редат порази ццц, после поразот од Брајтон останува уште од Милан да испаднат и официјално да се заокружи најлошата сезона откако го пратиме Арсенал :pusi

Џака мора да е вонбрачен син на Венгер, нели имаше некои афери со љубавници, нема друго објаснување, не го седна на клупа ниту еднаш две сезони скоро, на сите фронтови го игра секоја минута, Вилшер требаше да се докажува со играње во ЛЕ и ЛК овој си има загарантирано место па макар и да сруши рекорди во грешки.

Сендерос и Џуру фалат во оваа екипа:frantic а Чех последно време е послаб од Маноне и Алмунија :unsure
Диаби да влезе со штаки на терен ќе биде покорисен од пола екипа.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Џака и Ивоби, тоа се тие средњаци :cool:
Сезонава, било не поновило се.
Нешто се збори за нов голман од бундес да се донесе и да се спакуваат Чех и Оспина.
Не е лесно да играш против два тима истовремено, и Брајтон и Хоув Албион.
 
 • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Џака и Ивоби, тоа се тие средњаци :cool:
Сезонава, било не поновило се.
Нешто се збори за нов голман од бундес да се донесе и да се спакуваат Чех и Оспина.
Не е лесно да играш против два тима истовремено, и Брајтон и Хоув Албион.
А тек против Рашден енд Дајмондс :frantic
Денес чудно, седнувам и си викам сега ќе продолжат со мизериите и следи 6-ти пораз по ред, кога тоа Др.Џекил верзијата во прво полувреме, скизото проработе пак, совршено одиграно, фрчат акции, Ремзи, Велбек, Михтаријан везат, 0-2 и можеше да биде 0-5, една пречка, 3 пати спаси тој младиот голман што им е...второто одработување на задачата, две повреди задна ложа нажалост и досаднички 45 минути, штета што не продолжија со исто темпо ќе беше сигурно најтежок пораз на Милан на нивни терен во еуро-купови, ептен лагана победа некако, тотално надмоќни...но така беше и со тие швеѓаните во гости за да во Лондон биде бламажа и за малку прокоцкаа предност од прв меч, така да можна е верзијата на Мр.Хајд во реванш, ајде ваљда извлекле поука :confused:
Оспина имаше два сериозни кикса, среќа не беа казнети.
 
 • Like
Реакции: existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Чех одбрани пенал, и тоа чудо се случи :kafe
Михтаријан засега се покажува сосема добро, над очекувањата, и покрај тоа што се чуваа за ЛЕ доволно беа ок за да го прегазат Вотфорд и да му избегаат на Барнли и Лестер во битката за 6.место :p

Ливерпул повторно оштетен, два пенали и еден црвен картон не беа досудени, грозоморната игра на Мурињо веројатно ќе му обезбеди второ место.
Во моментов најодвратен клуб во Англија е М.Ј. Се отекоа во виткање и лежење за да задржат време :facepalm2
 
 • Like
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
И тоа баш против Трој Дини кој после претходната утакмица кога Арсенал изгуби од нив со пенал во последна минута излезе на тв и кажуваше дека Арсенал немаат кохонес за да играат против Вотфорд. Колку само му пееја на Трој, hey Troy what's the score, hey Troy. Ама ова е сега сосем друг Арсенал, растеретен од притисок, речиси недостижно четврто место и останативе утакмици ќе бидат за разигрување и бустање самодоверба која што и те како ја изгубија после овие катастрофални 6 месеци. На истата утакмица поставени и неколку јубилеи, 1000-ти гол (тој на Мустафи), Озил постави рекорд за најбрзо до 50 асистенции, Микитаријан прв гол во дресот на Арсенал, Чех прв пенал одбранет во Арсенал и секако јубилеен 200-ти клин шит што го чекаше од декември. И враќајќи се два месеци наназад овој зимски трансфер период не излезе така лошо за Венгер и за Арсенал. Се отарасија од Санчез кој што продолжува да тоне во Јунајтед, а дојдоа Мики и Обамејанг кои покажуваат дека уште ги држи енергијата од Дортмунд кога играа заедно.
Тоа со Милан беше скроз неочекувано, не верувам да имаше некој фан оптимист после дебаклот од Сити х2, Брајтон, Остершунд. Па после тоа и ги средија Вотфорд и Трој Дини и тоа две утакмици без примен гол за оваа одбрана е ко да дошол Сол Кембел да ги затепал и да им каже како се игра одбрана :rofl

Во меѓувреме Тотнам не издржаа против Јувентус и тоа е искуството што го носи со себе таква екипа наспроти младинците на Почетино. Убава лекција им одржаа среде Вембли, Алегри го прочита ко буквар овој Почетино. Синоќа и Јунајтед не ги догледав ама Бен Једер ги средил за 5 минути. Мурињо е тежок дебил што на двомеч е задоволен со 0-0 во гости и потоа планира дома да затвара игра и да чека контри. Монтела кој што од Милан беше шитнат како кеса за ѓубре, со Севиља го утепа Мурињо на Олд Трафорд. Ако и годинава не го мавнат тој канцер од Англија ондак стварно и не заслужуваат да имаат подобар фудбал. Вечерва Челси со Барселона и утре Арсенал со Милан, две интересни утакмици кои ќе имаат големо влијание врз рејтингот на англискиот фудбал во Европските натпреварувања.

Патем вчера после поразот, Мурињо давал нешто интервју и зборел дека веќе два пати бил на ова место.
“I sit in this chair twice in the Champions League and I knock out Man United at home, at Old Trafford”
 
 • Like
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
И тоа баш против Трој Дини кој после претходната утакмица кога Арсенал изгуби од нив со пенал во последна минута излезе на тв и кажуваше дека Арсенал немаат кохонес за да играат против Вотфорд. Колку само му пееја на Трој, hey Troy what's the score, hey Troy. Ама ова е сега сосем друг Арсенал, растеретен од притисок, речиси недостижно четврто место и останативе утакмици ќе бидат за разигрување и бустање самодоверба која што и те како ја изгубија после овие катастрофални 6 месеци. На истата утакмица поставени и неколку јубилеи, 1000-ти гол (тој на Мустафи), Озил постави рекорд за најбрзо до 50 асистенции, Микитаријан прв гол во дресот на Арсенал, Чех прв пенал одбранет во Арсенал и секако јубилеен 200-ти клин шит што го чекаше од декември. И враќајќи се два месеци наназад овој зимски трансфер период не излезе така лошо за Венгер и за Арсенал. Се отарасија од Санчез кој што продолжува да тоне во Јунајтед, а дојдоа Мики и Обамејанг кои покажуваат дека уште ги држи енергијата од Дортмунд кога играа заедно.
Тоа со Милан беше скроз неочекувано, не верувам да имаше некој фан оптимист после дебаклот од Сити х2, Брајтон, Остершунд. Па после тоа и ги средија Вотфорд и Трој Дини и тоа две утакмици без примен гол за оваа одбрана е ко да дошол Сол Кембел да ги затепал и да им каже како се игра одбрана :rofl

Во меѓувреме Тотнам не издржаа против Јувентус и тоа е искуството што го носи со себе таква екипа наспроти младинците на Почетино. Убава лекција им одржаа среде Вембли, Алегри го прочита ко буквар овој Почетино. Синоќа и Јунајтед не ги догледав ама Бен Једер ги средил за 5 минути. Мурињо е тежок дебил што на двомеч е задоволен со 0-0 во гости и потоа планира дома да затвара игра и да чека контри. Монтела кој што од Милан беше шитнат како кеса за ѓубре, со Севиља го утепа Мурињо на Олд Трафорд. Ако и годинава не го мавнат тој канцер од Англија ондак стварно и не заслужуваат да имаат подобар фудбал. Вечерва Челси со Барселона и утре Арсенал со Милан, две интересни утакмици кои ќе имаат големо влијание врз рејтингот на англискиот фудбал во Европските натпреварувања.

Патем вчера после поразот, Мурињо давал нешто интервју и зборел дека веќе два пати бил на ова место.
Повторно како со швеѓаните во прво полувреме, среќа имаа со непостоечкиот пенал и со бизарниот гол на Џака :unsure сега зависи од жребот, Борусија и Лион испаднале...
Мурињо каков имбецил, бранел 0-0 :patos тажен беше денот кога го довлечкаа пак во ПЛ, од Челзи го истерале играчите го бојкотирале како последна пачавра кога беа таму околу зона за испаѓање, да видиме дали и во М.Ј. ќе се деси нешто слично...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,273
1,183
Disco
Пауза за репрезентативни пријателски, meh...уствари не е meh него дебилана :mad:
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Алелуја заврши тоа досадната пауза.
Ливерпул пресврт против Кристал, Салах поставува рекорди. Ма да требаше Мане да си добие црвен картон за тоа што си ја собра топката и тоа во ситуација кога можеа да шутираат од шеснаесетник. Убава игра пружаа Палас, се надевам нема да излезат. ВБА се сигурни за ЧемпионШип другиве висат некако. Сезонава повеќе борба има за опстанок отколку за титула :zelen
 
 • Like
Реакции: Outrider