Premier League 2017/18 (FA Cup, Carabao cup, Championship)

Кој ќе освои титула?


  • Вкупно гласале
    9

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Лаказет на операција на коленото, очекувано е два месеци отсуство.
После 4 години голман на Арсенал фати пенал. Последниот беше ако не се лажам на Шчезни против Ливерпул .
Ќе видиме ама нема многу шанси да освојат лига Европа.

А за Хари, наводно му рекле дека е дебел за фудбал :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Лаказет на операција на коленото, очекувано е два месеци отсуство.
После 4 години голман на Арсенал фати пенал. Последниот беше ако не се лажам на Шчезни против Ливерпул .
Ќе видиме ама нема многу шанси да освојат лига Европа.

А за Хари, наводно му рекле дека е дебел за фудбал :D

Имаше и Фабијански со Баерн ама не ми текнува која беше точно пошто со Баерн играа 100 пати :unsure Нејасно како Чех, светски голман а никогаш не знае да процени пенал, секогаш се фрла на спротивна страна, некои потпросечни ко Мињоле и Гомеш се специјалисти за пенали (и за ништо друго :ladno)
Рочдејл јако ги истролаа евреите, им го спуштија во 94.минута :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Деле Али дајвна за спас на евреите инаку ќе го кркаа од Рочдејл и ќе ги израдуваа. Meanwhile Виган ги тепаа пластичните на ќелавиот:frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Деле Али дајвна за спас на евреите инаку ќе го кркаа од Рочдејл и ќе ги израдуваа. Meanwhile Виган ги тепаа пластичните на ќелавиот:frantic

Виган им е кошмар на Сити, се памети голот на Вотсон за 1-0 во судиско во финалето на ФА 2013 а и после тоа пак ги сјебале :D

Арсенал се посрамоти (пак) со тие швеѓаните, среќа што Оспина фати пенал на првата инаку ќе беше гадно. Имале англиски менаџер и некој играч купиле енглез од Нон-лигата (конференција и надолу) очигледно некои играчи ги чуваше Венгер за финалето на ЛК задутре ама сепак е брука.

ај може наредно ќе се падне некој како Милан

Милан it is, Клеопатра балканска пророчицаааааааа :zelen:zelen:zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Виган успеа да ги елиминира Сити од ФА, Арсенал не успеа ни гол да постигне. Едвај три пати шутнаа цела утакмица. Откако ги пратам Арсенал не памтам да примиле ваков гол ко денес, асистенција од голман директно на напаѓач. Шкодран и Џака слободно може да си се спакуваат, барем јас да сум одма би ги продал или би ги пратил на позајмица во некоја втора австриска или некаде во некоја финска лига. Да не зборам за пристапот на играта. Ајде да разберам некоја 3-5-1-1 формација која лесно се трансформира во 5-3-1-1 за старт на натпреварот па и до 1-0 беше добро со таа формација, ама гледаш дека не оди а бркаш резултат и не можеш да не менуваш ништо. Обамејанг служеше за украс денес, не се ни трудат да му додадат топка и да ризикуваат малку. Озил неколку пати не му пушти топка кога овој беше во позиција да улета во празно ама наместо тоа враќаше по страна. Психологијата на Венгер ги уништува играчите. Колашинац кој кога дојде првите 5-6 утакмици ораше по лева страна и беше ко тенк, сега игра ко да му рекле дека ако допре играч ќе му ја бесат фамилијата. Лаказет самодоверба на 0, овој Обамејанг сигурно си мисли „Кај дојдов кај се запустив“ кога едвај по една топка на утакмица добива. Малку беше 3-0 вечерва, петарда ќе добиеја ако се играше уште 10 минути.
Оние па од одбраната не ги коментирам. Само Кошчелни вреди да остане, друго се` аут. Чемберс го минат со кошаркарска пик`н рол финта и даваат гол, Белерин катастрофа, нити покрива нити брка некој ко мува без глава беше. Овој Шкодранот нека се врати во Гостивар овци да носи на поило, ќе направи услуга на светот.
Среда уште една утакмица против Сити, овој пат на Емирати и со Микитаријан. Не верувам многу да се сменат работите ама барем да мрднат малку и да напаѓаат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Мизерен пристап, никаков мотив, никаков жар, зошто воопшто се мачеа да дојдат до финале(facepalm), да си испаднеа со Донкастер таму и ајт, Џака имаше едно 20 погрешни додавања, аматеризмот при првиот гол е несфатлив, тоа се ситуации кои се дешаваат во рекреативен фудбал. За жал се случува распад :place непрепознатливост и индолентност. Треба да се работи на пост-Венгер ера уште отсега, како и што ќе биде којзнае, се надевам дека нема да дојдат до ниво на Евертон во наредните сезони.

Сити 2 од 3 титули веќе освои, им останува уште ЛШ, би било интересно во 1/4 ф. да играат со Ливерпул :unsure
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Со филозофијава Венгер ги уништува играчите скроз. Џабе ти е да ги имаш Лаказет, Обамејанг и Озил па ете и Микитаријан кога играш со потпросечни играчи ко Ивоби, Велбек, Џака, Мустафи, Белерин, Чемберс. Со оние Остершунд едвај спасија глава, два гола за една минута. Оној Булд јас стварно не знам што ги тренира дефанзивците ама катастрофа се. Зонска одбрана не знаат да постават на корнер, не знаат да маркираат играчи, поставуваат блокови со погрешна нога, координација 0, офсајд стапици јок. Додуша и си заслужи Венгер, наместо да го продадеше Санчез за 65 милиони летото, сега ќе ги имаше и Волкот и Жиру и Кокелан на клупа, а со тие 65 ќе го купеше Обамејанг или Микитаријан. Плус не мораше да го продаде Шчезни за кило семки на Јувентус кога знаеш дека голманите се катастрофа. Чех има по 2 блескави партии во сезона кога знае да направи разлика што е премалку за тим што сака да биде на врвот, Оспина нема ни толку. Шчезни го набрка поради една лоша партија со Саутемптон (што и не беше само негова грешка за поразот затоа што цел тим беше катастрофа тогаш) и поради тоа што го фатил со цигара во вц одма после утакмицата веројатно за да се смири малку, па веднаш го мавна на позајмица во Рома и од таму во Јувентус. Ако во Јувентус што два пати стигнува до финале на ЛШ можеле да видат квалитет во него уште не ми е јасно како можеше Венгер да го шитне за кило семки и воопшто да не сака да го врати во клубот кога овој пред да потпише за Јувентус се врати во Лондон и буквално ги молел за нов договор. За жал ситуацијата е таква моментално, распад на целиот тим и се припрема терен за нова генерација. Порано тоа значеше шанса за младинците од школата од која излегуваа квалитетни играчи, денес излегуваат изгубени таленти ко Ивоби, Мејтланд-Најлс, Јаја Саного, Кемпбел... Јас се припремам за времиња во кои Арсенал ќе биде нешто ко Милан и Интер во Италија, од врвот па до дното.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Со филозофијава Венгер ги уништува играчите скроз. Џабе ти е да ги имаш Лаказет, Обамејанг и Озил па ете и Микитаријан кога играш со потпросечни играчи ко Ивоби, Велбек, Џака, Мустафи, Белерин, Чемберс. Со оние Остершунд едвај спасија глава, два гола за една минута. Оној Булд јас стварно не знам што ги тренира дефанзивците ама катастрофа се. Зонска одбрана не знаат да постават на корнер, не знаат да маркираат играчи, поставуваат блокови со погрешна нога, координација 0, офсајд стапици јок. Додуша и си заслужи Венгер, наместо да го продадеше Санчез за 65 милиони летото, сега ќе ги имаше и Волкот и Жиру и Кокелан на клупа, а со тие 65 ќе го купеше Обамејанг или Микитаријан. Плус не мораше да го продаде Шчезни за кило семки на Јувентус кога знаеш дека голманите се катастрофа. Чех има по 2 блескави партии во сезона кога знае да направи разлика што е премалку за тим што сака да биде на врвот, Оспина нема ни толку. Шчезни го набрка поради една лоша партија со Саутемптон (што и не беше само негова грешка за поразот затоа што цел тим беше катастрофа тогаш) и поради тоа што го фатил со цигара во вц одма после утакмицата веројатно за да се смири малку, па веднаш го мавна на позајмица во Рома и од таму во Јувентус. Ако во Јувентус што два пати стигнува до финале на ЛШ можеле да видат квалитет во него уште не ми е јасно како можеше Венгер да го шитне за кило семки и воопшто да не сака да го врати во клубот кога овој пред да потпише за Јувентус се врати во Лондон и буквално ги молел за нов договор. За жал ситуацијата е таква моментално, распад на целиот тим и се припрема терен за нова генерација. Порано тоа значеше шанса за младинците од школата од која излегуваа квалитетни играчи, денес излегуваат изгубени таленти ко Ивоби, Мејтланд-Најлс, Јаја Саного, Кемпбел... Јас се припремам за времиња во кои Арсенал ќе биде нешто ко Милан и Интер во Италија, од врвот па до дното.

Најмногу ќе зависи дали ќе се погоди новиот менаџер и каква и дали воопшто :( имаат стратегија во клубот што понатаму, дали ќе одат на помлад менаџер со долгорочни цели или ќе се проба со докажано име транзиција од 2-3 сезони, нешто Анчелоти се споменувал, порано беше првак со Челзи...

Вечерва реприза на финалето на ЛК овој пат во ПЛ, очекувам тежок пораз :eek
Среќа што Барнли ептен паднаа во форма инаку и 6.место ќе беше загрозено.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Има повеќе имиња што се спомнуваат ама Анчелоти некако најсериозно делуваше. Се спомнуваа и Јоаким Лев, Брендан Роџерс, Анри едно време го спомнуваа, Артета исто демек желба на стариот бил.
Вечерва можно е и да нема утакмица затоа што Сити донеле одлука да тргнат денес, а временските услови во Англија не се баш добри и постои можност да биде службено 3-0.

Meanwhile на протестите во Скопје:
wtdsoqpzeui01.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Очекувано, потоп уште во прво полувреме. Нема веќе морал кај играчите, а се` потешко ќе биде да се носат големи имиња кога не играш во европски натпреварувања и играш очајно. Очекувам и Милан да го исфрлат Арсенал и конечно Венгер да замине. Ако беше толку до играчите ете годинава се сменија многу работи, дојдоа и заминаа многу играчи но играта остана иста дури и полоша. Ете ги пример противниците Милан, до пред да дојде Гатузо скроз истиот тим играше катастрофално, ама дојде Џенаро и смени многу работи како тренинг, тактика, им го смени цел мајндсет, почна да ги носи во ред и се крена моралот и истиот тим два месеци нема примено гол. Истото им треба и на Арсенал, некој ригорозен тренер ко Конте или Гатузо, да ги притисне малку и да поработи со нив наместо стариот со неговата филозофија да им остава на играчите да биле креативни.
За играта сношти, ја гледав до пеналот на Обамејанг и после немав желба да ја гледам ич. И Маринер не можам да го гледам кога суди, критериумите му се заникаде. Не го кривам воопшто за поразот, далеку од тоа, само ме нервира многу кога судија нема концизни критериуми и некогаш остава скоро ќотек да паѓа за да свирне фаул, а некогаш и без контакт жолти дава. Тактички катастрофално, тим без храброст и со уништен дух. На почеток се понадевав дека можеби и имаат некој гнев да ги држи за да се борат ама брзо ми пропаднаа надежите. Белерин скроз ми е нејасен, тренира нафрлање од страна, тргнува во напад, добива топка и... враќа на Кошчелни. Озил е новиот Санчез, влече топка, прави вишок и ја губи или додава на одбрана. Неколку пати наместо да додаде на Обамејанг додека овој беше во трк за контра, Озил стигнува до средина на терен и враќа назад. Микитаријан има убави идеи ама штета што нема со кого да ги реализира, сите мртви по терен. Велбек... (facepalm) Јаја Саного No.2. Не ми е јасно само како Џака заслужува место пред Вилшер. Мустафи не е за коментар, дечкото си има некоја фалинка и мисли оти е Неста у најдобри денови па прелетува на сите страни со клизачи стартови само што за разлика од него Неста беше корисен играч. Мертезакер врати се! Би ги трампал Чемберс, Мустафи, Белерин и Монреал за да го вратат Вермален од Барса. Паскал Сиган и Сквилачи беа подобри од овие сега. Катастрофа невидена се веќе, не знам во кој правец ќе иде клубов ама не ми иде накај арно работава.