1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што мислите, какво е потеклото на Македонците?

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Marrie, 16 февруари 2012.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Во ред, разбравме на што алудираш.
  Имаш нешто друго да кажеш?
   
 2. Дилајла

  Дилајла Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Не.
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Чудно правило е ова пошто нациите се замислена конструкција чиј траг не оди подалеку од 250 години а на Балканот 100-200 и тоа преку сила.
  Јас ги негирам сите нации, вклучително и македонската а.к.а хунзи, све је то лаж и превара :kafe
   
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Знаеш дека извесен дел од територијата на денешна РМ не била во состав на кралството на Филип? :D
  Во Ресен бил роден Ацета (pivo)
   
 5. Glorija

  Glorija Староседелец

  Зачленет на:
  11 ноември 2013
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  37
  Auuu sto mi raskaza...potkrepeno so fakti ...ti poveruvav.
   
 6. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Негирање на нации е една работа, негирање на само една е сосем друга. Чудно ми е и мене правилото ама имајќи во предвид дека форумот не е планиран за политички дискусии и слично до некаде разбирам зошто е ставено тоа правило.
   
 7. Дилајла

  Дилајла Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Александар Македонски роден во Пела Македонија, денешна Грција.
  Филип Македонски роден во Пела Македонија, исто Грција.
  Најголемите херои со кои се фалите и споменици им кревате се Грци, сакале признаете или не.

  За другите споменици да не зборуваме, Бугари славите. До толку ли сте бе па немате свои херои?
   
 8. misti.diva orhideja

  misti.diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  195
  @Дилајла уште ваков херој како тебе немал форумов:patos
  Чудно ми е што не те опоменуваат. Ахааа, сигурно си им симпатична на овие овде главниве:)
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Раѓањето во денешни држави нема никаква врска со тоа во чие тогашно кралство/империја припаѓале/основале.
  По таа логика, Константин е србин. А српска држава се формира дури во крајот на 19ти век.
   
 10. Дилајла

  Дилајла Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  10 јануари 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  0
  Не знам ама знам дека плоштадот ви е полн со туѓи херои и туѓа историја.
  Само поправив погоре, во Ресен бил роден :facepalm2. Александар не само што бил роден во Грција туку и се кажувал како Грк, исто и татко му. Можете вие сега да си најдете докази дека бил Македонец и дека тоа кралство ви припаѓа вас, ама вистината е дека таа историја припаѓа на Грција а вие сте ја украле. Поточно, антиквизацијата која вашите политичари ја прават ви го испрала мозокот и сега мразите Бугари и Грци, а вие уствари едни исти народи сте. Па само појди доле во селата блиску до Грција, ќе видиш колку сте слични. Бугарскиот народ е поблизок со денешниот Македонски народ, бидејќи на овој дел од денешна Македонија порано имало Бугари, немало Македонци. Сакале признаете или не така си е.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели: