Што мислите, какво е потеклото на Македонците?

Статус
Затворена за нови мислења.

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Од Античките македонци.. или?
На оваа тема, отсекогаш имало различни мислења, ме интересира вашето?
 

Minella

Активен Член
15 февруари 2012
171
171
43
Pust ostrov
Немам негде читано каде баш за другите народи има ,али македонците можда од друга Планета -Јупитер :rolleyesпа затоа нигде не не сакаат ,ал знаат сите дека сме топли луѓе (hug)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Hip.Hop_MKD

CyberKnight

Полноправен Член
14 февруари 2012
51
41
18
29
Велес
www.facebook.com
Веќе јас незнам кој сме затоа што сите си играат со нас како сакаат кога прават провокации ние ќутиме а кога ние правиме го јадеме стапот од наши луѓе. Поарно поделена "Македонија" одколку цело време да се трпат овие стапови, лаги, крадење...
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
214
643
Тетово
Антички македонци или словени?

Вака поставено, кофигурирано и формулирано, прашањето е смешно онолку колку што сме сите ние (Македоните) неиформирани.

Ние Македонците, сме првично потомци на Античките Македонци, потоа сме и со Словенско потекло.

Не можеш да прашаш што сме ние, затоа што кога словените пристигнале во Македонија во 6 век, тука веќе имало староседалци и постоечки народ.

Друга работа, што се однесува до словените, очигледно не знаеш дека таа теза (ТЕЗА - научно не е докажано. Како што е ТЕЗА на Дарвин дека сме постанале од Мајмуни, како што е теза дека има или нема вонземски свет) ја пуштил во промет Швабата Густав Дројсен во 18 век. Неговата теза е сама по себе контрадикторна, зашто на ова наше подрачје има „Словенски“ артефакти кои датираат од 2, 3 век.

Во Русија (и на Факултетите по историја) се учи дека Русите се дојдени од зад Карпатите, што од нивна страна гледано Балканот. Црногорски Монах во своите мемоари има напишано дека голема маса народ се преселува од југ кон север.

Дали ти мислиш дека Словените (Номадско Племе) било толку моќно да ја порази Византија и да ја насели и асимилира така лесно?

Што значи, ние сме Антички Македонци.

Учете историја браќа и сестри, заради нашата неедуцираност сме дојдени до ова дереџе.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Многу е страшно кога црвот на едно битување гриза директно во сомнежот на коренот.
Уште пострашно кога тој сомнеж ги снебитува самите дрвја, чии плодови не ја признаваат сопствената почва каде што вирее коренот.

Мачно и горко ми е на душата кога некои персони, со сместени дебели задници во фотељи плукаат во креирањето на античко патриотско чувство.
Кога држат предавања за нашите наводни вистински никулци.
Бљак!
Продадени, ситни души...

Пред вистината и Боговите молчат.
Македонски е поим кој ја опишува целокупната моја и на мојот народ суштина на живеење..од Александар до денес.
Нека пукнат душманите!
 

Astrostoper

Активен Член
5 март 2012
224
249
43
према податоците за прираст на населење - извадив податоци ---
200 милиони на планетата 400 гпне
350 мил во 0 век
милијарда во 1700 год
2 милијадри во 1900
4 во 1970
7 во 2011
ако само замислиме дека македонската империја, броела 4 мил. македонсци кои тогаш владееле во европа и освоиле тогашен познат свет
се поставува чудно прашање ( ТРГНУВАЈКИ ОД ПРИРАСТОТ)
каде се 185 МИЛИОНИ МАКЕДОНЦИ?????
 
Статус
Затворена за нови мислења.