1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што мислите, какво е потеклото на Македонците?

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Marrie, 16 февруари 2012.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Marrie

  Marrie Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  507
  Допаѓања:
  802
  Од Античките македонци.. или?
  На оваа тема, отсекогаш имало различни мислења, ме интересира вашето?
   
 2. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Нема на Балканот ниту една чиста нација, така да сите сме мешани..
   
  На Vrabac0007, Dolphine, LMFAO и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Minella

  Minella Активен Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  169
  Допаѓања:
  171
  Немам негде читано каде баш за другите народи има ,али македонците можда од друга Планета -Јупитер :rolleyesпа затоа нигде не не сакаат ,ал знаат сите дека сме топли луѓе :gus
   
  На Bum-Bum и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  македонците гарант не се од ваа планета то го тврдам со гаранција.... нема шанси на земјава да има ваков бош, терсене , заебан народ скрос ко нас..то е апсолутно неможно..
   
  На kones, Bum-Bum, КрисТина К. и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. CyberKnight

  CyberKnight Полноправен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  41
  Веќе јас незнам кој сме затоа што сите си играат со нас како сакаат кога прават провокации ние ќутиме а кога ние правиме го јадеме стапот од наши луѓе. Поарно поделена "Македонија" одколку цело време да се трпат овие стапови, лаги, крадење...
   
 6. warr

  warr Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  187
  Допаѓања:
  215
  Антички македонци или словени?

  Вака поставено, кофигурирано и формулирано, прашањето е смешно онолку колку што сме сите ние (Македоните) неиформирани.

  Ние Македонците, сме првично потомци на Античките Македонци, потоа сме и со Словенско потекло.

  Не можеш да прашаш што сме ние, затоа што кога словените пристигнале во Македонија во 6 век, тука веќе имало староседалци и постоечки народ.

  Друга работа, што се однесува до словените, очигледно не знаеш дека таа теза (ТЕЗА - научно не е докажано. Како што е ТЕЗА на Дарвин дека сме постанале од Мајмуни, како што е теза дека има или нема вонземски свет) ја пуштил во промет Швабата Густав Дројсен во 18 век. Неговата теза е сама по себе контрадикторна, зашто на ова наше подрачје има „Словенски“ артефакти кои датираат од 2, 3 век.

  Во Русија (и на Факултетите по историја) се учи дека Русите се дојдени од зад Карпатите, што од нивна страна гледано Балканот. Црногорски Монах во своите мемоари има напишано дека голема маса народ се преселува од југ кон север.

  Дали ти мислиш дека Словените (Номадско Племе) било толку моќно да ја порази Византија и да ја насели и асимилира така лесно?

  Што значи, ние сме Антички Македонци.

  Учете историја браќа и сестри, заради нашата неедуцираност сме дојдени до ова дереџе.
   
  На MoonFairy, melpomena, Arkantos и уште 7 други им се допаѓа ова.
 7. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Од Античките Македонци..Александар е наш ние сме негови :)
   
  На True_Blood му/ѝ се допаѓа ова.
 8. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Многу е страшно кога црвот на едно битување гриза директно во сомнежот на коренот.
  Уште пострашно кога тој сомнеж ги снебитува самите дрвја, чии плодови не ја признаваат сопствената почва каде што вирее коренот.

  Мачно и горко ми е на душата кога некои персони, со сместени дебели задници во фотељи плукаат во креирањето на античко патриотско чувство.
  Кога држат предавања за нашите наводни вистински никулци.
  Бљак!
  Продадени, ситни души...

  Пред вистината и Боговите молчат.
  Македонски е поим кој ја опишува целокупната моја и на мојот народ суштина на живеење..од Александар до денес.
  Нека пукнат душманите!
   
  На MoonFairy, parvati, Luckky и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. ipopovski

  ipopovski Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  30 септември 2011
  Мислења:
  1,739
  Допаѓања:
  2,349
  Мене во школо ме учеа дека потекнуваме од словените.
  Ако се сменило нешто или погрешно нè учеле, кажете...
   
  На LMFAO, 3pi0 и Trajche им се допаѓа ова.
 10. Astrostoper

  Astrostoper Активен Член

  Зачленет на:
  5 март 2012
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  248
  према податоците за прираст на населење - извадив податоци ---
  200 милиони на планетата 400 гпне
  350 мил во 0 век
  милијарда во 1700 год
  2 милијадри во 1900
  4 во 1970
  7 во 2011
  ако само замислиме дека македонската империја, броела 4 мил. македонсци кои тогаш владееле во европа и освоиле тогашен познат свет
  се поставува чудно прашање ( ТРГНУВАЈКИ ОД ПРИРАСТОТ)
  каде се 185 МИЛИОНИ МАКЕДОНЦИ?????
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели: