Што изградил Ное?

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Симболично и метафорично е :D како и се она кое се коси со елементарен здрав разум по светиве списи. Она за кое постои макар и малку шанса да биде реалистично ќе го прифатиме, али тоа е...
Ако 900 години се симболични, различни години него денешниве (!?), тогаш све може да е симболично, метафоричен Ное, метафорична Арка, симболичен потоп, гулабот шо долетал кај Ноета...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Saladin

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Типичен одговор кога се нема доволно аргументи. Абраксас ти постави еден аргумент околу потопот, ти веднаш ја свртуваш работата на тоа во што членот верувал. Ако немаш додатни контра аргументи, те молам не растурај ја темата.
Немам намера да ја растурам темата која ми е многу интересна..точно е дека аргументи немам само моја воља е колку ќе поверувам дали тој настан се случил или не...прочитав дека во некои книги се опишува значењето на Ное, дека тој не е човек туку е симболика на исконска верба во бога..дека арката не е брод туку направен штитник за да се брани од сите злодела на луѓето..Е сега на мене останува во што јас ке поверувам, немора одма мојот капацитет и незнаење да го ставате на кантар и да се исмејувате.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Немам намера да ја растурам темата која ми е многу интересна..точно е дека аргументи немам само моја воља е колку ќе поверувам дали тој настан се случил или не...прочитав дека во некои книги се опишува значењето на Ное, дека тој не е човек туку е симболика на исконска верба во бога..дека арката не е брод туку направен штитник за да се брани од сите злодела на луѓето..Е сега на мене останува во што јас ке поверувам, немора одма мојот капацитет и незнаење да го ставате на кантар и да се исмејувате.
Ова е веќе друг одговор, со колку толку некаков аргумент.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Мислам дека не е се до капацитетот на логичкото размислување, напротив...ете кажи ми ти како телемит во што веруваш? Од досега прочитаното од тебе, излегува дека не вруваш во ништо, дејствуваш по сопствена воља, правиш ритуали што некој друг ви ги наметнал..и сега која ви водилка во животот, не верувате во рај, не врувате во пекол, не верувате во реинкарнација...кој живот има повеќе смисла, мојот или твојот??;)
Верувањето не е начин со кој се доаѓа до вистината туку осознавањето, знаењето, искуството.
Проблемот кај догматските религии е токму ова, што ориентир за вистинитост им е верувањето во она што најмногу им одговара. На тој начин се воспоставуваат догми и се што ќе ја доведе во прашање нивната валидност автоматски се прогласува за ерес, лага па дури и зло. На тој начин, во име на вистината се наметнува со сите средства и начини вербата дека нешто е вистина а не сознанието или откритието дека нешто е вистина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
611
103
Верувањето не е начин со кој се доаѓа до вистината туку осознавањето, знаењето, искуството.
Проблемот кај догматските религии е токму ова, што ориентир за вистинитост им е верувањето во она што најмногу им одговара. На тој начин се воспоставуваат догми и се што ќе ја доведе во прашање нивната валидност автоматски се прогласува за ерес, лага па дури и зло. На тој начин, во име на вистината се наметнува со сите средства и начини вербата дека нешто е вистина а не сознанието или откритието дека нешто е вистина.
Абе види сега, постојат неколу видови на верувања,ама има и уверение и поверение...во моментов јас собирам знаења;)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Абе види сега, постојат неколу видови на верувања,ама има и уверение и поверение...во моментов јас собирам знаења;)
Има луѓе што знаењето го базираат на верување и има луѓе што верувањето го базираат на знаење. Ќе ти дадам два примери, а ти самата размисли кој пример на кој од овие два случаи се однесува.
1. Јас знам дека дедо мраз постои, мама ми кажа и јас верувам во него.
2. Јас верувам дека дека автопатот скопје - тетово е долг 40 километри, бидејќи го имам поминато и знам дека неговата должина е толкава.
Врувам бидејќи знам наспроти знам бидејќи верувам. Кое од овие две е пат со кој се открива вистината?
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Вистинсќи бил потопот!
Не, не бил. Еве зошто:
Секој што има логички и разумен капацитет да мисли, ќе му биде кристално јасно дека се работи само за приказна и дека истата не е возможно да се случила. Има мал милион причини зошто е тоа така, еве една од нив:
Отвори ја прикачената датотека 27154
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Ќе направиме неколку споредби со некој текстови од библијата.
1.
Битие (1 Moj.) 7:4 (MKB)
Зашто, по седум дена, ќе пуштам дожд на земјата: четириесет денови и четириесет ноќи, та ќе го истребам од лицето на земјата секое живо суштество, што сум го создал.”
ВтЗакон. (5 Moj.) 9:11 (MKB)
Кога поминаа четириесет денови и четириесет ноќи, Господ ми даде две камени плочи - плочи на Заветот.
Излез (2 Moj.) 34:28 (MKB)
Мојсеј остана таму со Господа четириесет денови и четириесет ноќи. Ниту јадеше леб ниту пиеше вода. Тогаш ги напиша врз плочите зборовите на Заветот - Десетте заповеди.
Лука 4:2 (MKB)
1 А Исус исполнет со Светиот Дух, се врати од Јордан, и Духот Го водеше во пустината
2 четириесет дена, каде беше искушуван од ѓаволот. А во тие дни не јадеше ништо, а кога поминаа тие, Тој огладне.

2. Арката нема кормило,ниту сидро и плови таму каде ја води водата.
Матеј 8:20 (MKB)
А Исус му рече: „Лисиците имаат легла и птиците небесни - гнезда, а Синот Човечки нема каде да ја положи главата.”

3."Потопот" ја крена Арката највисоко од сите планини.
Марко 16:19 (MKB)
А Господ Исус, откако им го рече тоа, се вознесе на небо и седна оддесно на Бога.

Ова се само неколку,иако ги споредувам со приказната за Исус и Мојсе,битна е поентата да се разбере што точно преставувала Арката.

Прашав,но никој не даде одговор,дали видел некој како изгледа праведник?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
Приказна како приказна. Нема ништо симболично или метафорично. Како што си го замислувале светот така си создавале приказни. За еден обичен човек кој живее во еден регион во тоа време, не постојат милиони видови животни. Постојат тие што ги видел, а тие не се повеќе од 100-200 така да сите би ги собрало на еден имагинарен брод. Обичниот човек од тоа време не знае колку е голем светот ни дека постојат видови кои живеат само на одредени места. Нити видел поларна мечка нити кенгур...

Никој не живеел 900 години нити пак годините се бројат поинаку. Едноставно морало да се направи линк од Адам и Ева до Ное, да се набројат сите генерации, и нормално полесно е Адам да живее 900 години отколку да набројуваат 10 потомци на Адам со се децата.

Единствено што можеше да ја „извади“ приказната е deux machina, Бог сам да го направеше бродот и да ги збереше животните. Тогаш одговорот ќе беше: Бог е семоќен и ако сака може да направи арка и да донесе по еден пар од сите видови. Но Бог му дал инструкции на Ное и понатаму не се мешал. Ное ја направил арката а животните сами си дошле, вклучително и кенгурите од Австралија и поларните мечки...

Тема за размислување: Што јаделе месојадните животни ако имало само по еден пар од нив во арката?