Што изградил Ное?

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
614
103
Нема што да се рачуна кога би се знаело што е преставено преку ликот, а уште повеќе кога како целина што се крие во самата приказна.
Еве постирав како одредени луѓе бараат со очи да најдат физички доказ за потопот и арката.
Но тоа се само јалови обиди колку само да си се убедат себеси, а и другите во веродостојноста на приказната што би им дала силен аргумен дека се верници на правиот пат.
Ти што мислиш, како ја разбираш приказната?
Ооооооооох..ме затече со прашањево, сама себе се прашувам и неможам со сигурност да ти дадам одговор...Библијата на секое нелогично прашање за нас, дава логичен одговор...секој пронајден нов доказ, секоја нова анализа, размислувања и тврдења за Ноевата арка и за потопот, искрено само ме премислуват...така да ништо не разбирам 1оо %, некоја нова вест утре може да ми смени се и да тврдам дека навистина сето тоа е права вистина.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Ооооооооох..ме затече со прашањево, сама себе се прашувам и неможам со сигурност да ти дадам одговор...Библијата на секое нелогично прашање за нас, дава логичен одговор...секој пронајден нов доказ, секоја нова анализа, размислувања и тврдења за Ноевата арка и за потопот, искрено само ме премислуват...така да ништо не разбирам 1оо %, некоја нова вест утре може да ми смени се и да тврдам дека навистина сето тоа е права вистина.
Сосема те разбирам, еве ме праша колу години имал Ное.
Во врска со годините и јас да прашам, христијаните па и други доминации го чекаат второто доаѓање на Исус, роден според библијата пред 2000 год. па во случај да им се исполни колку години би имал, ако и тој самиот за себе кажал дека постоел уште пред Аврам?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
614
103
Сосема те разбирам, еве ме праша колу години имал Ное.
Во врска со годините и јас да прашам, христијаните па и други доминации го чекаат второто доаѓање на Исус, роден според библијата пред 2000 год. па во случај да им се исполни колку години би имал, ако и тој самиот за себе кажал дека постоел уште пред Аврам?
Загонетки пред спиење..незнам колку години би имал ама сакам да знам ако ми кажеш.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Ное преставува период од 900 год од човечко постоење во кој се раѓале и умирале исто како сега, со што се развивале, достигнале одреден напредок и тука завршува.
Тој само го обележува нивниот крај, исто како што Исусовото доаѓање го одбележува крајот на овој род,но и почеток на нов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: misterija

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Ја знаеме сите приказната,како Ное со упатство од Бог изградил арка во која ќе го смести своето семејство заедно со сите животни од секој род по две машко и женско.Иако многумина сметаат дека потпот од 40 дена и 40 ноќи навистина бил,сепак се работи за духовна приказна со многу метафори.
Што според Вас,метафорично е преставено со арката или сепак сметате дека се работи за вистински настан?
Мислам дека пораката од прикаската од дедо Ное за светот по потопот е јасна. На кратко таа би гласела.
"Мојата фамилија и останатите животињи, се спасивме од сигурна смрт од досада кога бевме на круз со брод."
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Мислам дека пораката од прикаската од дедо Ное за светот по потопот е јасна. На кратко таа би гласела.
"Мојата фамилија и останатите животињи, се спасивме од сигурна смрт од досада кога бевме на круз со брод."
Сигурно имаш сретнато некаде напишано.. оставете мртвите да ги закопаат своите мртви....
Смртта во духовно разбирање има сосема друго значење, да се задржиме на Ное и арката.
Дали некој видел и знае како изгледа праведник?
 

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
614
103
Ное преставува период од 900 год од човечко постоење во кој се раѓале и умирале исто како сега, со што се развивале, достигнале одреден напредок и тука завршува.
Тој само го обележува нивниот крај, исто како што Исусовото доаѓање го одбележува крајот на овој род,но и почеток на нов.
Во некои книги Ное го претставуваат како втор татко на човештвото, на новата цивилизација, бродоградбата и ред други работи за кои јас врска немам.
Многу ми е жал што неможам да ти бидам добар соговорник за оваа тема, ма уствари воопшто за религијата која изобилува со прекрасни приказни, митови, легенди што и да се...а ти толку добро ги познаваш и не те мрзи да ми објасниш. Успеа да ме заинтересираш за религијава, почнав да гуглам, да читам,и сфатив дека народов уствари нема благе везе од библијата а замисли да ги прашаме помладиве, незнаат ни Ное кој бил:rolleyes:
Во моментов наидов на една книга-Од Исус до Мухаммед.- убаво си пишува дека барањето вистина е обврска на целото човештво а нејзиното споделување е право на секој човек:)
Интересно е што во стариот завет се вели дека потопот бил универзален, на цела земја...додека во куранот пишува дека потопот се случил 3000 год. п.н.е.
и била уништена една цивилизација овозможувајќи да се создаде после тоа една комплетно нова цивилизација на Месопотамаска висорамнина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Pica pica

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Ооооооооох..ме затече со прашањево, сама себе се прашувам и неможам со сигурност да ти дадам одговор...Библијата на секое нелогично прашање за нас, дава логичен одговор...секој пронајден нов доказ, секоја нова анализа, размислувања и тврдења за Ноевата арка и за потопот, искрено само ме премислуват...така да ништо не разбирам 1оо %, некоја нова вест утре може да ми смени се и да тврдам дека навистина сето тоа е права вистина.
Секој што има логички и разумен капацитет да мисли, ќе му биде кристално јасно дека се работи само за приказна и дека истата не е возможно да се случила. Има мал милион причини зошто е тоа така, еве една од нив:
FB_IMG_1457164805353.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, misterija and Saladin

misterija

Член со 30 казнени поени
27 јануари 2016
732
614
103
Секој што има логички и разумен капацитет да мисли, ќе му биде кристално јасно дека се работи само за приказна и дека истата не е возможно да се случила. Има мал милион причини зошто е тоа така, еве една од нив:
Отвори ја прикачената датотека 27154
Мислам дека не е се до капацитетот на логичкото размислување, напротив...ете кажи ми ти како телемит во што веруваш? Од досега прочитаното од тебе, излегува дека не вруваш во ништо, дејствуваш по сопствена воља, правиш ритуали што некој друг ви ги наметнал..и сега која ви водилка во животот, не верувате во рај, не врувате во пекол, не верувате во реинкарнација...кој живот има повеќе смисла, мојот или твојот??;)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Мислам дека не е се до капацитетот на логичкото размислување, напротив...ете кажи ми ти како телемит во што веруваш? Од досега прочитаното од тебе, излегува дека не вруваш во ништо, дејствуваш по сопствена воља, правиш ритуали што некој друг ви ги наметнал..и сега која ви водилка во животот, не верувате во рај, не врувате во пекол, не верувате во реинкарнација...кој живот има повеќе смисла, мојот или твојот??;)
Типичен одговор кога се нема доволно аргументи. Абраксас ти постави еден аргумент околу потопот, ти веднаш ја свртуваш работата на тоа во што членот верувал. Ако немаш додатни контра аргументи, те молам не растурај ја темата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas