1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Што знаете да приготвувате?

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Selma, 22 февруари 2012.

 1. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  И тоа исто, се што прави самото не ни треба да се кажува бидејќи тоа секој го може нели.
  Леле зачин ќе додадеш, чудо големо.
   
 2. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
  Печен ориз, мусака, макарони печени со јајца и сирење и млеко, пици (али готово тесто), супа, јајца, тостови, пржење месо (свинско/пилешко/дропче), дропче во каица (па и мелено месо), плескавици/ќебапи, печурки комбинирани со што и да е, пил. прсти, риба, зајачко, телешко, јагнешко, помфрит :zelen , печен компир (лол), кременадли (спаѓа у свинско али ај), шницли .....

  Тоа сеа за сеа, не ми текнуе друго и ми се спие :/

  Некој ни тоа не го става, па ко повраќаници да јадиш.
  Веруј ми, знам 10тина луѓе што не знаат јајца да си испржат или сендвич да си направат. Така да не треба ништо да те чуди.
   
  На ВинаНевина му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MATEJA

  MATEJA Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  29 мај 2014
  Мислења:
  280
  Допаѓања:
  247
  se ama bukvalno se nema nesto so ne znam zatoa sto nekoe vreme rabotev vo restoran
   
  На Prashina и Метаморф им се допаѓа ова.
 4. EmilijaS

  EmilijaS Истакнат Член

  Зачленет на:
  20 јануари 2016
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  39
  Претежно сакам да правам благи работи како мафини, торти, слатки, бомбици, друг тип на благи колачи и слично.
  Обожавам да прам пици (со се месење на тестото), погачи со сирење, домашни брускети, начос (нема нешто тешко во нив), маршмелоус со еурокрем, торти било со пандишпањ било со бисквити (обично со бисквити, шлаг и овошје зошто сакам полесни торти), мафини (преферирам со рецептот за топло ладно зошто испаѓа како мафин внатре со чоколадо и е мноооогу вкусно), бомбиците ги сакам со бисквити и желе, сутљач, сакам да правам различни работи со компири (чипс, зачинети компири, компири печени со сирење и сл), омилено летно јадење ми е благо со банана, јаготки, грозје, јаболка (и се друго шо ќе ми се фати при рака) - освежително и вкусно, торта со бисквити и сладолед, колач со праски, турте (ох колку ми е убаво за на утро со чаша млеко), палачинки без брашно - само со банана и сл.
  Ова е на се шо правев последните неколку месеци почесто.
  Еве од некои од кои се наоѓа по некоја слика:
  upload_2016-2-3_13-9-13.png
  upload_2016-2-3_13-9-40.png
  upload_2016-2-3_13-10-3.png
  upload_2016-2-3_13-10-20.png
  upload_2016-2-3_13-10-40.png
  upload_2016-2-3_13-11-0.png
  upload_2016-2-3_13-11-25.png
  upload_2016-2-3_13-11-57.png
  upload_2016-2-3_13-12-19.png
  upload_2016-2-3_13-12-49.png
  Сега во договор со татко ми, ќе почнам да прам повеќе тип на ручеци, а не како шо вика тој - глупости, па ќе видиме како ќе оди :)
   
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  734
  Допаѓања:
  123
  Тост,јајца,мусака,палачинки,компири,ќуфтиња
   
  На Stojne му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nikola Ilievski

  Nikola Ilievski Нов член

  Зачленет на:
  18 април 2017
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  12
  Највкусен лосос во фурна ;)
   
  На Stojne му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mnogo Bitno

  Mnogo Bitno Староседелец

  Зачленет на:
  9 февруари 2015
  Мислења:
  1,736
  Допаѓања:
  767
  По своја желба постојат многу варијанти и начини,не читаш рецепти пример како денешниве домаќинки со современи бракови што се,тоа дека јас правам па скоро се не значи дека не се готви кај мене:biggrin,да не го тапацирам сакав да напоменам дека еден лосос или лигњи може да се комбинираат нај различно,едно од нај омилените што правам е ќофте од икри од крап со бело винце ма каков кавијар врска нема,благо колачи некој торти пак без рецепти да нема забуни итн :kafe
   
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Морска храна знаеш да спремаш... браво, браво. Да пробам да не верувам. Можеби ќе дигустираме некој ден на собиранка :zelen(star)
  Штом си домаќин и по готвењето толку треба да се покажиш.
   
  На Mnogo Bitno му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Можеби не знам специјалитети зошто други готват за мене, ама драми и вистинско шоу можам без проблем :zelen(star).
   
 10. Macci the best

  Macci the best Нов член

  Зачленет на:
  31 август 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Епa дoјде и мoјoт ред и јaс дa кaжaм штo знaм дa пригoтвувaм бидејќи имaм сaмo 15 гoдини знaм рaзни рецепти при дoмa вaкa нaјчестo пригoтвувaм зa предјaдејње шoпскa сaлaтa,зa глaвнo јaдење нaјчестo пригoтвувaм пилешки прсти,или пaк плескaвици a зa десерт нaјмнoгу ги oбoжaвaм руските кaпи нo бидејќи пoчнaв и дa вежбaм си клaдoв и ред вo исхрaнaтa.Сепaк кaкo иден гoтвaч зa сегa oвa е дел oд јaдењтa штo ги прaвaм :D
   

Сподели: