Што знаете да приготвувате?

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Абе ако глеаме така и макарони и шпагети да не ги правиш ти? Или пак ориз? Или некое вариво?
И тоа исто, се што прави самото не ни треба да се кажува бидејќи тоа секој го може нели.
Во ред али таја не се прави само вода и супа да туриш.. Можеш да додадеш нешто во супата и нормално зачин! ;)
Леле зачин ќе додадеш, чудо големо.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,683
3,863
1,183
Печен ориз, мусака, макарони печени со јајца и сирење и млеко, пици (али готово тесто), супа, јајца, тостови, пржење месо (свинско/пилешко/дропче), дропче во каица (па и мелено месо), плескавици/ќебапи, печурки комбинирани со што и да е, пил. прсти, риба, зајачко, телешко, јагнешко, помфрит :zelen , печен компир (лол), кременадли (спаѓа у свинско али ај), шницли .....

Тоа сеа за сеа, не ми текнуе друго и ми се спие :/

Леле зачин ќе додадеш, чудо големо.
Некој ни тоа не го става, па ко повраќаници да јадиш.
Веруј ми, знам 10тина луѓе што не знаат јајца да си испржат или сендвич да си направат. Така да не треба ништо да те чуди.
 
  • Like
Реакции: ВинаНевина

EmilijaS

Истакнат Член
20 јануари 2016
65
39
128
24
Претежно сакам да правам благи работи како мафини, торти, слатки, бомбици, друг тип на благи колачи и слично.
Обожавам да прам пици (со се месење на тестото), погачи со сирење, домашни брускети, начос (нема нешто тешко во нив), маршмелоус со еурокрем, торти било со пандишпањ било со бисквити (обично со бисквити, шлаг и овошје зошто сакам полесни торти), мафини (преферирам со рецептот за топло ладно зошто испаѓа како мафин внатре со чоколадо и е мноооогу вкусно), бомбиците ги сакам со бисквити и желе, сутљач, сакам да правам различни работи со компири (чипс, зачинети компири, компири печени со сирење и сл), омилено летно јадење ми е благо со банана, јаготки, грозје, јаболка (и се друго шо ќе ми се фати при рака) - освежително и вкусно, торта со бисквити и сладолед, колач со праски, турте (ох колку ми е убаво за на утро со чаша млеко), палачинки без брашно - само со банана и сл.
Ова е на се шо правев последните неколку месеци почесто.
Еве од некои од кои се наоѓа по некоја слика:
upload_2016-2-3_13-9-13.png
upload_2016-2-3_13-9-40.png
upload_2016-2-3_13-10-3.png
upload_2016-2-3_13-10-20.png
upload_2016-2-3_13-10-40.png
upload_2016-2-3_13-11-0.png
upload_2016-2-3_13-11-25.png
upload_2016-2-3_13-11-57.png
upload_2016-2-3_13-12-19.png
upload_2016-2-3_13-12-49.png
Сега во договор со татко ми, ќе почнам да прам повеќе тип на ручеци, а не како шо вика тој - глупости, па ќе видиме како ќе оди :)
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,761
786
1,133
Skopje
По своја желба постојат многу варијанти и начини,не читаш рецепти пример како денешниве домаќинки со современи бракови што се,тоа дека јас правам па скоро се не значи дека не се готви кај мене:biggrin,да не го тапацирам сакав да напоменам дека еден лосос или лигњи може да се комбинираат нај различно,едно од нај омилените што правам е ќофте од икри од крап со бело винце ма каков кавијар врска нема,благо колачи некој торти пак без рецепти да нема забуни итн :kafe
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
973
1,133
По своја желба постојат многу варијанти и начини,не читаш рецепти пример како денешниве домаќинки со современи бракови што се,тоа дека јас правам па скоро се не значи дека не се готви кај мене:biggrin,да не го тапацирам сакав да напоменам дека еден лосос или лигњи може да се комбинираат нај различно,едно од нај омилените што правам е ќофте од икри од крап со бело винце ма каков кавијар врска нема,благо колачи некој торти пак без рецепти да нема забуни итн :kafe
Морска храна знаеш да спремаш... браво, браво. Да пробам да не верувам. Можеби ќе дигустираме некој ден на собиранка :zelen(star)
Штом си домаќин и по готвењето толку треба да се покажиш.
 
  • Like
Реакции: Mnogo Bitno

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
973
1,133
Можеби не знам специјалитети зошто други готват за мене, ама драми и вистинско шоу можам без проблем :zelen(star).
 

Macci the best

Нов член
31 август 2017
3
0
1
18
Епa дoјде и мoјoт ред и јaс дa кaжaм штo знaм дa пригoтвувaм бидејќи имaм сaмo 15 гoдини знaм рaзни рецепти при дoмa вaкa нaјчестo пригoтвувaм зa предјaдејње шoпскa сaлaтa,зa глaвнo јaдење нaјчестo пригoтвувaм пилешки прсти,или пaк плескaвици a зa десерт нaјмнoгу ги oбoжaвaм руските кaпи нo бидејќи пoчнaв и дa вежбaм си клaдoв и ред вo исхрaнaтa.Сепaк кaкo иден гoтвaч зa сегa oвa е дел oд јaдењтa штo ги прaвaм :D