Читање меѓу редови

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Дали знаете да читате меѓу редови? Јас да! Тоа ме прави исклучително интелегентна..
Убаво се вели „ Читајте меќу редови - таму пишува најмногу!“ Дали вие го правите и како се справувате со сето тоа?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Nightmare_f

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Па да, најчесто сфаќам што сака да каже некој, не е нешто што не може да се научи, туку дека обично и да се внимава на разговорот на соговорникот.. :)
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Дали знаете да читате меѓу редови? Јас да! Тоа ме прави исклучително интелегентна..
Убаво се вели „ Читајте меќу редови - таму пишува најмногу!“ Дали вие го правите и како се справувате со сето тоа?
Ова ми е многу интересен склоп нааа ..... како да го речам.... ајде нека е - мислење.
„Дали знаете да читате меѓу редови? Јас да! Тоа ме прави исклучително интелегентна..
Сѐ си мислев дека оди обратно
но, добро, да не се фаќам за ситници :)
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,207
423
Дома пред Пц
па многу луѓе кажуваат дека сакаат да ја чујат вистината да им ја плеснеш у фаца....а на крај секогаш се навредени...па за тие таквите мораш да им збориш меѓу редови...а они сами како сакат нека си сватат :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TIGERWOMAN31SK

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
ауу хоби ми е тоа :D и читам и зборувам меѓу редови, очекувам луѓето да ме разберат па некогаш ми настануваат некои недоразбирања.. многу ми значи ако со другарот. другарката и партнерот можеме да се разбереме меѓу редови
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
ретко зборувам вака, а и плус треба да те умее, не е само колку да кажеш нешто. Прилично ги разбирам оние кои зборуваат меѓу редови. Според мене тоа е еден вид уметност во зборувањето, значи потребен е огромен речник.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avona Vi

Nemirna.

Активен Член
14 февруари 2012
116
84
28
Јас читам меѓу редови, ама намерно ги мачам луѓето и се правам дека незнам што зборат зашто сакам да ми кажат со буквални зборови :zelen
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А, да, професија ми е мене ова. Сакам да читам меѓу редови, празни места, белешки, маргини, итн. Секаде скриена порака имало навидум. :D
Уште малце ќе треба со бележник да одам наоколу и да запишувам што кажале авторите, па така да си го тренирам своето пишување и зборење меѓу редови.

Почитувам и практикувам, но во одредени мери и под „посебни“ околности - кога не сакам да навредам некој што ми значи, а сакам да ја знае вистината, или едноставно кога сум сигурна дека веќе знае што мислам, а се прави на Аљи Амети, па тука јас се правам Шпреса из Љипкова и така идеме до компромис.
Форсирањето на оваа „особина“ ми ствара одбивност во желудникот и тука веќе ја сметам повеќе ко кукавичлук отколку способност.
But that's just me, не знам колку исклучителна ме прави. :giggle
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Saladin