1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Читање меѓу редови

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Avona Vi, 3 март 2012.

 1. Avona Vi

  Avona Vi Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  493
  Допаѓања:
  630
  Дали знаете да читате меѓу редови? Јас да! Тоа ме прави исклучително интелегентна..
  Убаво се вели „ Читајте меќу редови - таму пишува најмногу!“ Дали вие го правите и како се справувате со сето тоа?
   
  На Nightmare_f му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Succubus

  Succubus Истакнат Член

  Зачленет на:
  28 февруари 2012
  Мислења:
  562
  Допаѓања:
  835
  Па да, најчесто сфаќам што сака да каже некој, не е нешто што не може да се научи, туку дека обично и да се внимава на разговорот на соговорникот.. :)
   
 3. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Ова ми е многу интересен склоп нааа ..... како да го речам.... ајде нека е - мислење.
  „Дали знаете да читате меѓу редови? Јас да! Тоа ме прави исклучително интелегентна..
  Сѐ си мислев дека оди обратно
  но, добро, да не се фаќам за ситници :)
   
  На Aleksis, Хоуп*, existence и уште 1 член му се допаѓа ова.
 4. Nightmare_f

  Nightmare_f Истакнат Член

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  1,358
  Допаѓања:
  2,204
  па многу луѓе кажуваат дека сакаат да ја чујат вистината да им ја плеснеш у фаца....а на крај секогаш се навредени...па за тие таквите мораш да им збориш меѓу редови...а они сами како сакат нека си сватат :)
   
  На TIGERWOMAN31SK му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mardy Bum

  Mardy Bum Староседелец

  Зачленет на:
  25 април 2012
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  180
  ауу хоби ми е тоа :biggrin и читам и зборувам меѓу редови, очекувам луѓето да ме разберат па некогаш ми настануваат некои недоразбирања.. многу ми значи ако со другарот. другарката и партнерот можеме да се разбереме меѓу редови
   
  На Scars му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Мирче_мкД

  Мирче_мкД Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2012
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  121
  ретко зборувам вака, а и плус треба да те умее, не е само колку да кажеш нешто. Прилично ги разбирам оние кои зборуваат меѓу редови. Според мене тоа е еден вид уметност во зборувањето, значи потребен е огромен речник.
   
  На Avona Vi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  читам ги и редови и меѓу редови,сфи стране
   
  На TIGERWOMAN31SK и Avona Vi им се допаѓа ова.
 8. TIGERWOMAN31SK

  TIGERWOMAN31SK Истакнат Член

  Зачленет на:
  3 јули 2012
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  699
  некогаш да ама некогаш не,несакам да читам.
   
 9. Nemirna.

  Nemirna. Активен Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  84
  Јас читам меѓу редови, ама намерно ги мачам луѓето и се правам дека незнам што зборат зашто сакам да ми кажат со буквални зборови :zelen
   
 10. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  А, да, професија ми е мене ова. Сакам да читам меѓу редови, празни места, белешки, маргини, итн. Секаде скриена порака имало навидум. :biggrin
  Уште малце ќе треба со бележник да одам наоколу и да запишувам што кажале авторите, па така да си го тренирам своето пишување и зборење меѓу редови.

  Почитувам и практикувам, но во одредени мери и под „посебни“ околности - кога не сакам да навредам некој што ми значи, а сакам да ја знае вистината, или едноставно кога сум сигурна дека веќе знае што мислам, а се прави на Аљи Амети, па тука јас се правам Шпреса из Љипкова и така идеме до компромис.
  Форсирањето на оваа „особина“ ми ствара одбивност во желудникот и тука веќе ја сметам повеќе ко кукавичлук отколку способност.
  But that's just me, не знам колку исклучителна ме прави. :giggle
   
  На melpomena и Saladin им се допаѓа ова.

Сподели: