Црн Петок за Македонија!

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 300 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,263
9,106
1,683
Затоа што им ги познаа колите, луѓето уште синојќа беа на лице место. И ако ништо друго по таблиците МВР знае које сопственик на возилата. Што не е јасно..??????
па зашто медиумите молчеа за идентитетот
 
 • Like
Реакции: cece17

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
е па шо да ви речам друго ако мислите дека нема правда, земајате пушка в рака и одете убивајте и вие и напрајте уште фамилии да плачат по своите деца, одете убивајте, но што после кога ке биде убие ннекој ваш? како ке се чувствува вашата фамилија? Одеет шо чекате , лејте крв по улиците можеби тогаш ке се чувствувате подобро... напрајте ушт емајки да плачат по своите деца ...
ајде шо чекате...
 
 • Like
Реакции: Avona Vi

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,274
1,911
1,123
Kumanovo
е па шо да ви речам друго ако мислите дека нема правда, земајате пушка в рака и одете убивајте и вие и напрајте уште фамилии да плачат по своите деца, одете убивајте, но што после кога ке биде убие ннекој ваш? како ке се чувствува вашата фамилија? Одеет шо чекате , лејте крв по улиците можеби тогаш ке се чувствувате подобро... напрајте ушт емајки да плачат по своите деца ...
ајде шо чекате...
Не збориме за убивање, туку за промена на системот. Ова е мизерија во крајна фаза. Седиме со скрстени раце и сереме по интернет... Не иде ова вака. Мора нешто да се мења.
 
 • Like
Реакции: Bum-Bum and Ludaca

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
Не збориме за убивање, туку за промена на системот. Ова е мизерија во крајна фаза. Седиме со скрстени раце и сереме по интернет... Не иде ова вака. Мора нешто да се мења.
абе кој систем човече? системот е проблемот или луѓето се ? кажими дали системот зеде оружје сношти и ги уби децата или некој човек зеде оружје и пукаше в одецата? не е системот проблемот туку луѓето се .... на некого моќта му удри во глава , таак ми излгед аова ...
 

Faith

Истакнат Член
19 февруари 2012
46
65
318
Skopje
па зашто медиумите молчеа за идентитетот
Затоа што тоа е процедура при истрага каде се уште се врши идентификација на телата. И ниедна полициска истрага не вклушува јавно објавување на имињата на жртвите пред да се потврди идентитетот целосно. А идентификацијата се прави после обдукција,која во овој случај не е потполно завршена.
 

Jericho

Староседелец
19 февруари 2012
355
465
1,063
А не мислите дека и медиумиве се малце виновни? Од наслови како “пронјадени 5 мртви тела“ стаса до наслови дека се тоа македонци, знаејќи ја состојбата, зашто мора така да се пренесе таа вест? Може биле чконтери а може биле наши, и да биле чконтери не можеме да бдеме сигурни дека се убиени децава ради нивната етничка припадност. Кој и да е одговорен за ваков масакар заслужува бавна и болна смрт (затоа и сум поборник за смртна казна). Сметам дека ова или ќе биде добро заташкано (како случајот со Мартин Нешковски), или ќе биде експресно решено. Сепак голем случај е ова, се работа за популистичка власт која ни млати празна слама и за да и се зголеми егото ќе се потруди да се расветли ова. Само дека правдата ќе ги стаса злосторниците не верувам. Сепак живееме во корумпирана држава во која ни закон се почитува ни бутур само се вовведуваат нови даноци и тоа е тоа. Ебате држвата.
ПС Под држава мислам на политичари и политиката која ја водат изминативе 20 год
 

Faith

Истакнат Член
19 февруари 2012
46
65
318
Skopje
А не мислите дека и медиумиве се малце виновни? Од наслови како “пронјадени 5 мртви тела“ стаса до наслови дека се тоа македонци, знаејќи ја состојбата, зашто мора така да се пренесе таа вест? Може биле чконтери а може биле наши, и да биле чконтери не можеме да бдеме сигурни дека се убиени децава ради нивната етничка припадност. Кој и да е одговорен за ваков масакар заслужува бавна и болна смрт (затоа и сум поборник за смртна казна). Сметам дека ова или ќе биде добро заташкано (како случајот со Мартин Нешковски), или ќе биде експресно решено. Сепак голем случај е ова, се работа за популистичка власт која ни млати празна слама и за да и се зголеми егото ќе се потруди да се расветли ова. Само дека правдата ќе ги стаса злосторниците не верувам. Сепак живееме во корумпирана држава во која ни закон се почитува ни бутур само се вовведуваат нови даноци и тоа е тоа. Ебате држвата.
ПС Под држава мислам на политичари и политиката која ја водат изминативе 20 год
Затоа што новинарите се натпреваруваат кој ќе иде поскандалозен. Се додека не се работи за нивен член на семејство ќе бидат такви ладни и бесчуствтелни г**на што ќе се борат за публицитет.
 
 • Like
Реакции: Bum-Bum and Jericho

zombie#

Полноправен Член
11 април 2012
72
65
18
24
Како прво и прво нека почиваат децата во мир. :(
Како второ. Гледам дека многумина одма се нафрлија на албанциве дека ги убиле. Не ме сфаќајте погрешно, не дека ги бранам, нормнално на сите гледајќи ја ситуацијава моментално одма на памет ни паднаја тие ама мислам дека вакви избрзани обвиненија не е потребно да се искажуваат. Можело да биде секој. Албанец, македонец, турчин.. Мислам дека треба да почекаме малку поконкретни информации во врска со убијциве за да можеме да обвиниме некој. Сепак обвинуваш некој за убиство а не за крадење бонбончиња.
И мислам дека нашиве треба да си го прифатат фактот дека не ги биват за истражување убиства и гледајќи ја сериозноста на случајов да викнат странски и докажани истражувачки екипи. Колку и да ги кошта мислам дека вреди да ги дадат парите за да се најде и затвори психопатов шо го напрајл ова и кој шета меѓу нас и за кој не можеме да бидеме сигурни дека нема пак на направи нешто вакво.
 
 • Like
Реакции: Eva and melpomena

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,239
1,758
113
Малку таму, малку овде...
Ќе ве замолам колку е можно помалку да мешате политика во понатамошните коментари и нека нема навреди на етничка и национална основа.
Тоа го налагаат правилата на ЦрноБело форумот.
 
 • Like
Реакции: ipopovski