1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

ЦрноБело Топ 10 Филмови на сите времиња

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Хоуп*, 13 ноември 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  1. Тhe Green Mile (1999)
  2. A Beautiful Mind (2001)
  3. Fight Club (1999)
  4. Schindler's List (1993)
  5. One Flew Over the Cuckoos's Nest (1975)
  6. Requiem for a Dream (2000)
  7. The Pianist (2002)
  8. Leon: The Professional (1994)
  9. The Shawshank Redemption (1994)
  10. Das leben der anderen (2006)
  Мементо, не е лошо филмче, има оригинална идеја иако малку ги загубиле конците на дејствието, се базира на сомнителен, измислен синдром на губење меморија и не би знаел како може да се стави во група на најдобри филмови евер, ок претпоставувам дека листата ќе содржи филмови од последниве години, нормално сите од холивуд и нормално сите блокбастери...

  `Животот на другите` е немачки филм, се работи за згодите и незгодите на еден кодош. Кодош од тајната полиција Штази кој има задача да прислушкува луѓе неподобни за власта, something that people from this parts could relate to. Кодошот само формално има свој живот, живее на различна адреса од сопственото постоење кое е во служба на системот, секојдневно го следи животот на другите, во случајот еден писател и неговата сопруга во сите аспекти на животот, од најинтимни до најбанални чекајќи доказ дека прислушуваниот е `непријател на народот и државниот поредок`.
  И се случува чудна трансфромација, кај малиот сив човек, послушен роб на системот - се јавуваат некакви емоции, првично насочени кон сопругата на писателот, подоцна кон вистината, можеби поттикнат од корупцијата на неговите газди, малото безначајно сиво човече ги надминува рамките на својата условеност од системот и се претвара во анонимен херој во една трагична животна претстава која на крај, поради него добива каква таква завршница.

  Атмосферата на соцреалистичкото сивило е доловена брилијантно, паранојата исто е заживеана во филмот па може да се каже дека е дел од самата екипа :) нема потреба да се коментира околу глумата бидејќи е на највисоко ниво.Уште едно ремек дело од Немачка од каде редовно иако незабележано - доаѓаат одлични филмови.
  Гледајте деца немачки филмови!:kafe
  И добро погледајте околу себе, малите сиви човечиња постојат и во вашиот живот.
   
  На Io Sono и Selene им се допаѓа ова.
 2. онјаЛ

  онјаЛ Полноправен Член

  Зачленет на:
  22 ноември 2012
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  85
  1. Тhe Green Mile (1999)
  2. A Beautiful Mind (2001)
  3. Fight Club (1999)
  4. Schindler's List (1993)
  5. One Flew Over the Cuckoos's Nest (1975)
  6. Pulp Fiction (1994)
  7. The Pianist (2002)
  8. Leon: The Professional (1994)
  9. The Shawshank Redemption (1994)
  10. Das leben der anderen (2006)
  Requiem for a Dream (2000), пример за преценет филм. Изгледа од многу фалења по другари стигнал да собери некое високо мислење за него. Многу комплекси собрани на едно место.

  A Pulp Fiction ми е еден од омилените. Тарантино дефинитивно на прво место за режисер. Човекот има смисла за хумор покрај убиствата и тепачките. Со тоа се одделува од останатите како Рамбо, Терминатор, и тн..

  Во стилот на Тарантино како и повеќето негови филмови, хронолошки неповрзана сторија, ироничен хумор и спонтани случки. Погоден за оние кои сакаат спектар на различни карактери. Всушност филмот е исмевање на насилните приказни со многу насилство, убиства и криминал. Од таму доаѓа и името. Филмот дава слика на животите на луѓето кои ги среќаваме дури купуваме леб, плаќаме сметка или одиме да се видиме со девојката.
  Кажува колку сме слични со сите, односно премногу различни дури и да се споредиме. Може да се сфати на многу начини и од таа причина ми е тешко да пишам рецензија за него. Секој си го разбира на негов начин, па за некои е дури и глуп. P.S. Ако планирате да го гледате, не очекувајте ништо од филмот. Не барајте на imdb кои се актерите или дел од приказната. Изгледајте го филмот со непланиран тек и уживајте.
   
 3. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Уште десетина дена и листата ќе биде заклучена.
  Ако сеуште не сте го напишале својот омилен филм, сега ви е шансата! :zelen

  1. Тhe Green Mile (1999)
  2. A Beautiful Mind (2001)
  3. Fight Club (1999)
  4. Schindler's List (1993)
  5. One Flew Over the Cuckoos's Nest (1975)
  6. Pulp Fiction (1994)
  7. The Pianist (2002)
  8. Leon: The Professional (1994)
  9. The Shawshank Redemption (1994)
  10. Das leben der anderen (2006)
   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Денеска ја затварам листата за топ 10 филмови на сите времиња според нас-форумџиите на ЦрноБело.
  Првично, нека биде листата за оној што сака да најде добри филмови тука без да бара препораки низ теми, а и нека биде една слика за нас како љубители на добро филмско парче.
  Ова се филмовите што ние сме ги избрале, по наш вкус...

  За секој филм ќе одделам по еден пост, заедно со рецензија која вие сте ја пишале тука или некаде низ темите и темата ќе биде заклучена.
  Ви благодарам на посветеноста, чест ми беше да одржувам тема заедно со личности со толку префинет вкус!
   
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Тhe Green Mile (1999)
  Crime/Drama/Fantasy

  Director: Frank Darabont
  Writers: Stephen King, Frank Darabont
  Stars: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan

  [​IMG]

   
 6. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  A Beautiful Mind (2001)
  Biography/Drama

  Director: Ron Howard
  Writers: Akiva Goldsman, Sylvia Nasar
  Stars: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly
  [​IMG]
   
 7. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Fight Club (1999)
  Drama

  Director: David Fincher
  Writers: Chuck Palahniuk, Jim Uhis
  Stars: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

  [​IMG]
   
 8. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Schindler's List (1993)
  Biography/Drama/History

  Director: Steven Spiellberg
  Writhers: Thomas Keneally, Steven Zaillian
  Stars: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley

  [​IMG]

   
 9. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  One Flew Over the Cuckoos's Nest (1975)
  Drama

  Director: Milos Forman
  Writhers: Lawrence Hauben
  Stars: Jacc Nicholson, Loise Fletcher, Michael Berryman

  [​IMG]   
 10. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Pulp Fiction (1994)
  Crime/Drama/Thriller

  Director: Quentin Tarantino
  Writhers: Quentin Tarantino
  Stars: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jacson


  [​IMG]

   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели: