1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

ЦрноБело Топ 10 Филмови на сите времиња

Дискусија во форумот 'Филм' започната од Хоуп*, 13 ноември 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Leon: The Professional (1994)
  Crime/Drama/Thriller

  Director: Luc Besson
  Writhers: Luc Besson
  Stars: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
  [​IMG]
   
 2. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Das leben der anderen (The Lives of Others) (2006)
  Drama/Thriller

  Director: Florian Henckel von Donnersmarck
  Writhers: Florian Henckel von Donnersmarck
  Stars: Ulrich Muhe, Martina Gedeck, Sebastian Koch

  [​IMG]

   
  На Io Sono и Outrider им се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  The Pianist (2002)
  Biography/Drama

  Director: Roman Polanski
  Stars:Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

  [​IMG]

  Уште една одлична биографија за Владислав Шпилман, еврејски пијанист и неговиот живот пред и за време на втората светска војна. Класичен опис на општеството кое Хитлер и неговата машинерија пробале да го сотрат. Го имаме Владек (Броди) раснат во релативно богата многучлена фамилија, обучуван од високите кругови на музичари. Сите од неговото семејство научени на тој раскош, не ни слутат дека тоа е возможно да исчезне само за еден миг. И тогаш се случува почетокот на војната, окупација на Полска а подоцна со воведување на посебни „права“ од страна на нацистичкиот режим кон евреите, и целосен пресврт. Неговото семејство со надеж дека ќе ја дочекаат Полска слободна, како и родољубието кон татковината ги натерува да ја направат грешката - да останат во матичната земја. Таа фатална грешка ќе ги чини скапо -
  сите ќе бидат депортирани во логор, додека главниот лик ќе изнуди работа во некоја фабрика за јаглен каде првата шанса за бегство ќе биде искористена од него. После тоа следуваат криењата низ градот од нацистичката војска, која е во потера по неколку револуционерни кружоци за слобода на Полска
  . Понатаму не раскажувам за главниот лик и приказната.
  Тоа што сакам да нагласам е за контрастите во филмот. Во еден почетен момент, филмот просто изобилува со луѓе, дијалози џагор и смеа, додека во друг момент го гледаме главниот лик препуштен сам на милост и немилост како талка низ Варшавските студени улици. Делуваше малку европски со тоа што покрај тоа што се работи за музичар, филмот и немаше своја музика. Кога тој свиреше дали на пијано, или во својата имагинација, тоа беше моментот на музиката. Понатаму се` беше тивко - автентично за повеќето европски филмови. Музиката е полн погодок - најчести дела беа на Шопен и тук таму понекое на Бах и Бетовен. Значи немаше нешто апла современо, туку еден од важните композитори за Пијано од 19тиот век. Во глобала е солиден филм, за мои субјективни критериуми малку преценет бидејќи сум гледал повеќе филмови за музички легенди (фиктивни и стварни), но мислам дека треба секој да го изгледа. Лесен е за сфаќање бидејќи оди протоколарно - човек не може да се загуби во времето. Од мене има солидна 8ца.
   
  На Io Sono и Хоуп* им се допаѓа ова.
 4. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  The Shawshank Redemption (1994)
  Crime/Drama

  Director: Frank Darabont
  Writhers: Stephen King
  Stars:Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

  [​IMG]

   
  На Io Sono му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели: