Хорор филмови

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
The Shortcut
Во едно градче останала легендата за скратената патека во шумата преку која се оди од една до друга страна на градот. Луѓето се плашат од лудиот старец кој демнее низ шумата и патеката. Но сепак пресвртницата е многу друга.
 

raindeer

Нов член
25 март 2014
9
0
1
25
Jas porano mnogu gledav horori ama pochnaa edno te isto da vrtat po filmovite i bataliv. Sega novive se pa epten zanikade. Ko prikazni za mali deca stanaa.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
@Змејче извини вака ама тие хорорите што ги гледаш и што ги предложуваш ич не ми се страшни :). Сите хорори уствари што се снимени од 2010 па до сега не ми се добри. Уствари добро, секој си има посебен вкус на хорори ама сепак, мене на пример најдобри хорори ми се оние постарите, не дека после 2000 нема добри хорори има и тука некои филмови кои ми се онака баш страшни ама од 2010 па навака како што реков, не ми се свиѓа ништо. Иначе во темава пишав за да не ја заборавиме :zelen.

Еве мои предлози за сите што сакаат хорори и за оние кои сакаат да погледнат. Филмовиве се понови, не се стари хорори.

The Ring (2002) http://www.imdb.com/title/tt0298130/
The Cabin in the woods (2012) http://www.imdb.com/title/tt1259521/?ref_=nv_sr_1
Oculus (2013) http://www.imdb.com/title/tt2388715/
The Conjuring (2013) http://www.imdb.com/title/tt1457767/?ref_=nv_sr_1

Исто така може да се погледне и некој јапонски хорор, знаеме дека јапонците се малце отидени кога се во прашање хорорите :zelen. На пример можете овие да ги видите.
Ju-on: The Grudge (2002) http://www.imdb.com/title/tt0364385/
The Eye (2002) http://www.imdb.com/title/tt0325655/?ref_=nv_sr_2
Јапонската верзија на Ring од 1998 http://www.imdb.com/title/tt0178868/

Јас би препорачал некои постари хорори, ама не верувам дека освен мене има и некој друг фан на стари хорори. :)
 

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
my dear friend @Söldner :zelen
секако дека секој си има свој вкус на хорори...гледам и уште пострашни отколку што можеш да замислиш :zelen филмовите кои ги предложи сите ми се изгледани (of course) сепак ќе се пожалам за The Cabin In The Woods....дефинитивно еден од најлошите филмови што сум ги гледала (освен оваа сцена што гордо ме насмеа :zelen)
Освен тебе ни си единствен фан на стари хорори ;) технологијата и визуалните ефекти после '80-тите не беше сеуште измислена како до денес, ги почитувам тие хорор филмови поради оригинaлната изведба, како Alien, Predator, The Thing, The Exorcist, Jaws, A Nightmare On Elm Street, The Shining, Texas Chainsaw Massacre, Friday The 13th, Halloween, An American Werewolf In London, The Evil Dead, Hellraiser и тако даље, кои сигурно си ги имал (не)изгледано ;)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
my dear friend @Söldner :zelen
секако дека секој си има свој вкус на хорори...гледам и уште пострашни отколку што можеш да замислиш :zelen филмовите кои ги предложи сите ми се изгледани (of course) сепак ќе се пожалам за The Cabin In The Woods....дефинитивно еден од најлошите филмови што сум ги гледала (освен оваа сцена што гордо ме насмеа :zelen)
Освен тебе ни си единствен фан на стари хорори ;) технологијата и визуалните ефекти после '80-тите не беше сеуште измислена како до денес, ги почитувам тие хорор филмови поради оригинaлната изведба, како Alien, Predator, The Thing, The Exorcist, Jaws, A Nightmare On Elm Street, The Shining, Texas Chainsaw Massacre, Friday The 13th, Halloween, An American Werewolf In London, The Evil Dead, Hellraiser и тако даље, кои сигурно си ги имал (не)изгледано ;)
Точно дека нема во тие филмови такви ефекти како денес, затоа и повеќе ми се страшни постарите дека се пооригинални. Тие филмови иначе што ги пиша сум ги гледал :), јас би ги додал уште Rosemary's baby, Night of the living dead, Poltergeist, Psycho. Овие заедно со тие што ги пиша ти ми се изгледани, можеби сум заборавил некој филм ако ми текне ќе го пишам :). Ете ако не си гледала ти некој филм од овие, а и секој кој гледа хорори погледнете па кажете кој се пострашни :D.
 
  • Like
Реакции: Змејче

Хоуп*

Proton
Член на администрација
4 април 2013
2,414
4,232
753
Точно дека нема во тие филмови такви ефекти како денес, затоа и повеќе ми се страшни постарите дека се пооригинални. Тие филмови иначе што ги пиша сум ги гледал :), јас би ги додал уште Rosemary's baby, Night of the living dead, Poltergeist, Psycho. Овие заедно со тие што ги пиша ти ми се изгледани, можеби сум заборавил некој филм ако ми текне ќе го пишам :). Ете ако не си гледала ти некој филм од овие, а и секој кој гледа хорори погледнете па кажете кој се пострашни :D.
А Pet Sematary? :D
Мене освен апла постарите хорори, оние од некаде 2004/05/06 ми беа едни од најстрашните што сум ги гледала. Не знам, а може и зошто од тогаш ретко гледам хорори, ама не можам да се пофалам со добар нов. Не ме интересира содржина, приказна, сакам само да има што повеќе напнати моменти, што повеќе духови зошто зомби и такви ствари не сакам, па знам таков беше The Haunting in Connecticut од почеток со духови, со акција : )) Исто и The Gravedancers е таков, а има и интересна содржина. Boo исто, па после The Skeleton Key, 1408, Insidious, The Omen, и филмовите со кои пораснав Џиперс Криперс и 13 Дух. Над десет пати ги имам гледано :D

Conjuring...
Се спремав на големо за филмов, очекував којзнае што, а на крај заспав на пола. Има некои моменти, ама не е ништо посебно, има далеку подобри и пострашни.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
А Pet Sematary? :D
Мене освен апла постарите хорори, оние од некаде 2004/05/06 ми беа едни од најстрашните што сум ги гледала. Не знам, а може и зошто од тогаш ретко гледам хорори, ама не можам да се пофалам со добар нов. Не ме интересира содржина, приказна, сакам само да има што повеќе напнати моменти, што повеќе духови зошто зомби и такви ствари не сакам, па знам таков беше The Haunting in Connecticut од почеток со духови, со акција : )) Исто и The Gravedancers е таков, а има и интересна содржина. Boo исто, па после The Skeleton Key, 1408, Insidious, The Omen, и филмовите со кои пораснав Џиперс Криперс и 13 Дух. Над десет пати ги имам гледано :D

Conjuring...
Се спремав на големо за филмов, очекував којзнае што, а на крај заспав на пола. Има некои моменти, ама не е ништо посебно, има далеку подобри и пострашни.
Е да и Pet Sematary го заборавив, The Omen ако си гледала римејкот тогаш ништо, гледај го оригиналот ептен е подобар :). Од Conjuring и јас очекував повеќе ама не ми беше лош. Почнете да гледате јапонски хорори, тие се ептен забегани :).
 
  • Like
Реакции: Struggler and Хоуп*

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Е да и Pet Sematary го заборавив, The Omen ако си гледала римејкот тогаш ништо, гледај го оригиналот ептен е подобар :). Од Conjuring и јас очекував повеќе ама не ми беше лош. Почнете да гледате јапонски хорори, тие се ептен забегани :).
Кога веќе спомна јапонски, изгледајте го Shutter, ми се чини 2004та година е излезен.
 
  • Like
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Еве најдов некои постари хорори, повеќето се пишани погоре ама сепак нека си стојат па ако сака некој нека ги погледне. Повеќето ми се гледани а некои ми стојат во компјутер а не знам ни дали ќе ги изгледам. :)

Прво од 60тите неколку филмови.
Psyho - http://www.imdb.com/title/tt0054215/
The Innocents - http://www.imdb.com/title/tt0055018/
The Haunting - http://www.imdb.com/title/tt0057129/
Rosemary's Baby - http://www.imdb.com/title/tt0063522/
Night of the Living Dead - http://www.imdb.com/title/tt0063350/

Хорорите во 70тите беа малце подобри од претходните.
Halloween - http://www.imdb.com/title/tt0077651/
The Texas Chainsaw Massacre - http://www.imdb.com/title/tt0072271/
Suspiria - http://www.imdb.com/title/tt0076786/
The Exorcist - http://www.imdb.com/title/tt0070047/
Alien - http://www.imdb.com/title/tt0078748/
Dawn of the Dead - http://www.imdb.com/title/tt0077402/
Jaws - http://www.imdb.com/title/tt0073195/
Salem's Lot - http://www.imdb.com/title/tt0079844/
The Omen - http://www.imdb.com/title/tt0075005/

80тите, можеби најдобрата декада кога се во прашање хорорите.
The Shining - http://www.imdb.com/title/tt0081505/
The Thing - http://www.imdb.com/title/tt0084787/
A Nightmare on Elm Street - http://www.imdb.com/title/tt0087800/
Aliens - http://www.imdb.com/title/tt0090605/
Pet Sematary - http://www.imdb.com/title/tt0098084/
The Fly - http://www.imdb.com/title/tt0091064/
An American Werewolf in London - http://www.imdb.com/title/tt0082010/
The Return of the Living Dead - http://www.imdb.com/title/tt0089907/
The Vanishing - http://www.imdb.com/title/tt0096163/
Friday the 13th - http://www.imdb.com/title/tt0080761/
Poltergeist - http://www.imdb.com/title/tt0084516/
Hellraiser - http://www.imdb.com/title/tt0093177/
The Evil Dead - http://www.imdb.com/title/tt0083907/

Неколку јапонски за крај и доста се. :)
Ju- on: The Grundge - http://www.imdb.com/title/tt0364385/
Audition - http://www.imdb.com/title/tt0235198/
Ring - http://www.imdb.com/title/tt0178868/
A Tale of Two Sisters - http://www.imdb.com/title/tt0365376/
The Eye - http://www.imdb.com/title/tt0325655/
 
  • Like
Реакции: Змејче and Хоуп*

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
The Mist (2007)
Horror/Thriller/Sci-FiПоради маглава се двоумев помеѓу овој или Silent Hill, одма ми се изрази желба, не за друго :rofl ....ма ајде, така одма се наоѓаш во филм :patos иначе одамна не ми e гледан, сигурно знаете сите се е околу маглава во филмов...и тоа што се крие во неа. Според оценката на imdb гледам дека е падната, но мене ми се виде солиден хорор, како и увек :zelen

за крајот I expected more |-( не ми јасно како само за него да му снема куршум..
Пак јас :zelen. Филмов ми е еден од омилените, не дека има нешто страшно во него туку филмов го има еден од најшокантните пресврти. Сериозно, кога прв пат го гледав ептен бев изненаден од крајот. Сега за спојлерот.
Додека беа во колата нели, сакаа да се самоубијат со пиштолот што го имаше таткото, ама имаше нели 4 куршуми а тие беа 5 души. Татко тогаш нели и рече на женската дека ќе смисли нешто, и тогаш во другата сцена се слушнаа 4 истрели, што значи таткото ги убил нив а сакал да умре со тоа што ќе излезе надвор и ќе го изеде тоа суштеството или што е да беше. Ама крајот го виде каков беше.
 
  • Like
Реакции: Змејче