Хомосексуалност

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Me interesira vaseto mislenje po ovaa tema.

Бесмислено ми е самото прашање што мислам за хомосексуалците. Можам да имам мислење за торта, дали ми се допаднал вкусот или не, ама неможам да кажам што мислам за хомосексуалците. Човек, нормален, си го живее животот, не ми смета, никого не загрозува, продуктивен е во општеството, и ДА, како и сите луѓе на планетава, и тие треба да ги уживаат елементарните човечки права - да засноваат заедница со свој партнер и семејство со него. Кој сум пак јас да кажувам дека се пореметени, болни, ненормални и сл? Гледам го мешате Господ во приказнава, т.е црквата. Мене многу ми е гајле како хомосексуалец дали ќе ме признае некоја си таму црква што ја измислил човекот. Јас лично не сум хомосексуалец, карикирам. Прочитав нешто како "Да сме биле сите исти како ќе сме се размножеле?". Па не сме сите исти, нема потреба од вакво резонирање. За среќа ваша, хомосексуалците се во огромно малцинство и нема потреба да се плашите дали ќе згасне човечкиот род. Човек да остане фрапиран од количината на омразата и дискриминацијата кон нешто што не се познава доволно, само затоа што е различно од нас самите.
 

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
33
New York, New York
twitter.com
Бесмислено ми е самото прашање што мислам за хомосексуалците. Можам да имам мислење за торта, дали ми се допаднал вкусот или не, ама неможам да кажам што мислам за хомосексуалците. Човек, нормален, си го живее животот, не ми смета, никого не загрозува, продуктивен е во општеството, и ДА, како и сите луѓе на планетава, и тие треба да ги уживаат елементарните човечки права - да засноваат заедница со свој партнер и семејство со него. Кој сум пак јас да кажувам дека се пореметени, болни, ненормални и сл? Гледам го мешате Господ во приказнава, т.е црквата. Мене многу ми е гајле како хомосексуалец дали ќе ме признае некоја си таму црква што ја измислил човекот. Јас лично не сум хомосексуалец, карикирам. Прочитав нешто како "Да сме биле сите исти како ќе сме се размножеле?". Па не сме сите исти, нема потреба од вакво резонирање. За среќа ваша, хомосексуалците се во огромно малцинство и нема потреба да се плашите дали ќе згасне човечкиот род. Човек да остане фрапиран од количината на омразата и дискриминацијата кон нешто што не се познава доволно, само затоа што е различно од нас самите.
Само да разјаснам прашањето беше за правата на геј заедницата а не за што мислиш ти за нив како луѓе, што може да се примети од насловот и последователното прашање кое го имаш цитирано, но луѓето и на таа тема дискутираа. Како и да е фала на мислењето и се согласувам тебе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LMFAO

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Незнам чему толкава дискусија и нагрнување на човекот кој е толку искрен.Секој се нешто се обидува да го разубеди а донекаде и тој другите.
Лично сум против геј заедница но не ми се допага оваа нафрленост на сите форумџии од една страна а тој сам,и тоа колку повеке го напагат тој толку повеке се брани и тоа на најкултурен можен начин.Дури и изненадена сум:) Дури и се подзамислувам дали има 18,имаме и други кои се на таа возраст но скоро сите не би ги издржале овие напади со толку воздржаност.
Браво дете за твојата трпеливост.Нема да те напагам ни разубедувам но нема ни да га примам како прифатливо она за кое се декларираш дека си.
Но неможев да сокријам дека и се дивам на твојата трпеливост,која верувам дека ти се ујачала баш на ваков начин,сам против сите.Нема ни да сокријам дека ме згозува помислата на геј а не пак на геј заедница.

Имам пријател геј за кој од секогаш претпоставував дека е геј па дури и рабетевме вон Македонија заедно цели три месеци и малтене заедно живеевме.Се до моментот дур сам не ми призна дека е геј многу подобри ни беа релациите.Не се сменив јас спрема него,напротив,тоа си е негова определба и толку а и без тоа беше толку очигледно дека и Е геј и без да признае.Тој се промени а и мораше,сега веке кога знаев се почна да ми се доверува за неговите дечковци,како го поминал денот со нив,нокта,па дури морав да му го запознаам партнерот и тоа веке беше врв.Неможев а да не кажам дека малку мора да се одалечи нашиот однос,НЕМОЖЕВ ДА ГИ ПОДНЕСАМ МОМЕНТИТЕ НА ПУШТАЊЕ ЗАВОДЛИВИ ПОГЛЕДИ МЕГУ НИВ А КАМОЛИ СЕ ОСТАНАТО:ladno.Тоа јас неможам да го конторлирам од внатре ми доага гадење:giggle.
Се извинувам ако некого навредив,едноставно бев искрена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coelho

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Ваква тема не видов на форумов, ако има избришете ја оваа. :)

Па, каков е вашиот став кон LGBT популацијата?

Јас ги поддржувам, и мислам дека тие треба да ги имаат сите права како и хетеросексуалците, да можат да се венчаваат со партнерот, и да основаат семејство со него.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Ваква тема не видов на форумов, ако има избришете ја оваа. :)

Па, каков е вашиот став кон LGBT популацијата?

Јас ги поддржувам, и мислам дека тие треба да ги имаат сите права како и хетеросексуалците, да можат да се венчаваат со партнерот, и да основаат семејство со него.
има има,слична,и таа е многу(puke) нека ми простат не ги пракам аушвиц ама
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
:eek: Што сакаат нека прават, нивен живот нивен избор. Само деца посвојување - НИКАКО!
:eek: Што сакаат нека прават, нивен живот нивен избор. Само деца посвојување - НИКАКО!
Па.. еве како размислува момче пораснато од лезбејки.


Мислам дека голем дел од хомосексуалците се паметни, образовани и подобро би одгледале едно дете тие, отколку тоа дете да расте во дом..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f and Scars31

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
LMFAO, има тема слична на оваа и се вика "Правата на геј заедницата во Македонија". Генерално за хомосексуалност може и таму да се зборува (претпоставувам; но, како ќе кажат модераторите).

Мислам дека една тема е доволна, а за повеќето на форумов и многу. Прочитај ги мислењата - па види дали е потребно да прашуваш каков е ставот на членовите на форумот кон хомосексуалноста/хомосексуалците (а веќе и од неколкуте одговори можеш да заклучиш).

Го ценам тоа што се обидуваш да го направиш, верувај ми, но нема да успееш да отидеш многу напред. За тој еден чекор напред што ќе го направиш - ќе те бутнат назад 10.
На крајот на денот ќе седиш на биро или во кревет со лаптопот во скут и ќе гледаш како темава гори до темели од расправии и негативни мислења се додека не ја избришат модераторите или додека не ја спојат со другата тема.

Но, да не се мешам и да не бегам од содржината. Толку од мене во ваквите теми (се надевам). Нема поента.
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Зашто сакам да живу у здраву и нормалну околину. И деца да ми раснев у исту.
Докажано е дека хомосексуалноста не е болест, и е исто толку нормална колку и хетеросексуалноста.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: N|ghtmare_f