Хомосексуалност

Elizabeth Bathory

Истакнат Член
13 февруари 2012
353
406
363
Skopje
Во Македонија нема изразена агресивност кон хомосексуалците, но предрасудите за нив доминираат.
Не ги подржувам а и таквите бракови исто така, лош пример се дава на помладите, а и лично ми се гади од нив, но сепак си имаат свој живот што сакаат нека прават, не сум јас таа што може да ги суди!;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
да машките и мене ми сметаат за разлика од женските шо ги обожавам.... сакам лезбејки бе и шо...:):):)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ScoobyDoo

teodora

Нов член
13 февруари 2012
1
2
3
34
секој си има право на свое мислење...лично јас не ги осудувам но мора да признаам дека кога би ги видела како се лигават би ми било маклу чудно..не можам да ги осудувам и да викам дека би ги утепала зашто не се знае животот што носи и можеби еден ден моето дете би било геј и сега јас не и требало да го сакам???затоа треба малце и за тоа да размислиме. секој си има право на свој живот и ке си го живее како што сака а наше е ние да си кажеме мислење..затоа постојат различни луѓе и различни ставови
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheKitten and Elence

Elence

Полноправен Член
13 февруари 2012
96
86
18
32
New York, New York
twitter.com
Нормално дека се согласувам дека секоj има право на свое мислење, само мислам дека со дискусиjа подобро би jа разбрале оваа заедница. На краj на краистата затоа се мислења, а не факти.
 

Farfalla

Староседелец
14 февруари 2012
455
1,010
1,103
Сите ние сме луѓе со иста вредност. Кога го дискиминараме хомосексуалецот, нели тоа му доаѓа како да ја искачуваме нашата вредност над неговата? Нели на тој начин се ставаме за еден степен над него?
Што не е така.
Никој нема право на никого да му го диктира животот. А уште помалку да го омаловажува заради сексуалната ориентација. Тие луѓе така се раѓаат. Геј не се станува, геј се раѓа.
А токму сексуалната ориентација не го прави човекот човек. Сите други особини, амбиции, идеали, размислувања го сочинуваат човечкото битие. Се додека некој е коректен со мене, и јас ќе сум со него.
 

renata

Нов член
14 февруари 2012
2
3
1
43
Тотално ги поддржувам, секој има право да биде среќен во спалната соба, а мене не ме интересира како ќе ја остварува среќата (со маж или со жена0
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Мое мислење: нивни живот, нивна работа.
Ако на некој му е убаво да биде со машко, наместо со женско, зошто мене тоа да ми пречи?
Негов задник, негов проблем. Што сака нека си прави....
Но, да се вратам на темата: правата.
Реално, права немаат во Македонија. Не се признаени, не им се дозволени бракови, ни посвојување деца. За разлика од други земји каде што имаат какви-такви права. Јас сум за да добијат некакви права тие и овде. Сепак, тие така се одлучиле да се тоа што се, со права или без тие ќе си останат хомосексуалци. Кај нас постоеле предрасуди и ќе постојат секогаш, хомосексуалците не се прифатени ни општо меѓу народот. Ретки се оние кои ги прифаќаат како такви. Кога државата би им дала некакви права, можеби и односот кон нив би се сменил. И тие се луѓе како сите, заслужуваат да бидат испочитувани и нивниот избор исто така.
А дали ни се допаѓа тоа нам или не, наш проблем.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marinela and TheKitten

Македонец

Староседелец
14 февруари 2012
315
440
1,063
За какви права зборите бе ? какви педери бе? какви спални? уште па што сакаат нека праваат, нормални ли сте? Вие што ги поддржувате гнасиве и сакате да добијат некакви права кажете ми дали е нормално сето ова? дали е природно? Тешко ова да пројде во овие простори. :cenzura LadyInPink по твојот пост подразбирам и кога би имала син не би ти пречело да гледа како се лапаат двајца мажи кога ке го шеташ низ парк или маж да ти донесе дома и исто не би ти пречело на нивната свадба твојот син да носи венчаница и да го фрла бидермаерот. така ?