Хименот како симбол на чесност и морална чистота: глупост од антички времиња

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,048
6,666
1,153
Big Sur
Јас сметам дека секоја девојка што ќе биде со некого во врска не треба одма да има односи .Денес тоа кај девојките е секојдневие (навика) и фалба како некаков вид на трофеј не го сфаќам ниту подржувам тоа .Не е тоа само кај девојките туку и другиот пол го прави истото .Но бидејќи вие сте современи луѓе кои живеете во 21 се е сосем нормално и продолжете си така.
А колку, според тебе, треба некоја да чека да има односи за да не ја окарактеризираш ко нечесна и неморална? Или без химен дома да покажеш - ништо...
На еден одма му е на прв состанок, на друг му е брзо и после година, на трет дури во брак, за празник.
Трофеи се за сељаци и сељанки, посебно баш оние што се таргет на темава, кои боговски го изговараат она „Ја скинав, брааат“ (на човека срам да му е и да го пише ова од што е смешно) пошто дома со генерации ги учеле дека маж не е маж ако не пробие химен во животот. А за нормален човек е сосема нормално да вметне секс тема ако муабетот фатил во таа насока, без тоа да е со цел да се пофали за своите сексуални подвизи.
Во 16ти век да прочиташ како се клецале кој со кого стигне, од кралеви до слуги, мој на моега нарипувал. Ни нешто посебно пребирале пол, ни возраст, статус... кад се жели - мора се. Па од уште порани периоди што немаме ни некои податоци за сексуалниот живот во 3ти век, рецимо. Секако, тоа не значи дека не се сексале и не правеле муабет за тоа, само немале интернет, депилации и секс помагала, а имале повеќе болести, ама затоа си наоѓале лековити тревки што се сметале револуционерни за тоа време, па откриле и дека црева од животни (не памтам од кои поточно, битно тенка кожа биле) може да служат ко она што ние денес го знаеме ко кондоми (и тоа со вкус и ребрасти). Секое време со свое „современ n-ти век е“. И ние ќе сме затуцани за 26ти век, кога ќе се онадат преку портали од различни краеви на светов.
Да се надеваме дека дотогаш бар ќе најдат и чаре за оваа хименоманија. :biggrin
 
  • Like
Реакции: EmilijaS and Selene

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Има еден јак дел од почетокот на четвртиот долгометражен на Монти Пајтон, The meaning of life, пред да ја пеат песната Every sperm is sacred.

Муабетов погоре баш на ова ме потсеќа.

Ептен е офтопик муабетов со поентата на колумната ама ајде.
Не знам што е толку свето во невиноста на девојката. Човекот не е моногамно суштество, тоа моногамијата почнува ептен од рисјанските приказни и појавата на монотеизмот. Луѓе си се заљубуваат, играат хормони, се случува реакција и потребата си го прави своето. Ако тоа прави некого нечесен тогаш треба љубовта да се смета за нечесна. Не може да кажеш дека девојка смее само еднаш да се заљуби и смее да ја „вози“ само еден додека „возачот“ смее да вози повеќе од една и тоа да биде чесно. Неферски е и скроз глупаво.
Чоекот не е ексклузивно моногамен што значи дека не се врзува само еднаш во животот за една партнер/ка (како кај некои ретки животињи и птици, или како во индија некаде кога ако умрел еден сопружник другиот го убивале (smoke)) но не е ниту ексклузивно полигамен (како некои мајмуни) него све је ствар околности а во крајна линија и избор. Попрецизен поим би бил сексуална ексклузивност во врска/брак а бенефитите од тоа се прилично значајни...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Во 16ти век да прочиташ како се клецале кој со кого стигне, од кралеви до слуги, мој на моега нарипувал. Ни нешто посебно пребирале пол, ни возраст, статус... кад се жели - мора се. Па од уште порани периоди што немаме ни некои податоци за сексуалниот живот во 3ти век, рецимо. Секако, тоа не значи дека не се сексале и не правеле муабет за тоа, само немале интернет, депилации и секс помагала, а имале повеќе болести, ама затоа си наоѓале лековити тревки што се сметале револуционерни за тоа време, па откриле и дека црева од животни (не памтам од кои поточно, битно тенка кожа биле) може да служат ко она што ние денес го знаеме ко кондоми (и тоа со вкус и ребрасти). Секое време со свое „современ n-ти век е“. И ние ќе сме затуцани за 26ти век, кога ќе се онадат преку портали од различни краеви на светов.
Да се надеваме дека дотогаш бар ќе најдат и чаре за оваа хименоманија. :biggrin
Да бе, во 16, век имале и 16-вековен мобилен, само послабо се слушал :zelen
Во 16.век се клецале многу само кралеви, аристократи и проститутки, рајата клецала малку со некои исклучоци а заедничко за честите клецачи било што најчесто умирале ради тоа клецање. СПБ се состојат од гадни и резистентни бактерии, трефки не вршат работа треба хеви дјути броудбенд антибиотик а тој се појавил пред 70-80 години тек, ин д лајфтајм на денешна постара раја :). Телевизијата е постара од антибиотиците, до таа мера е нова ствар тоа. Докторите лечеле со методи кои денес би биле присутни во хорори од Б продукција, да речеме со арсеник или жива вс. сифилис и тоа во релативно скоро време. А и многу деца умирале ради инфицирани мајки, гадни времиња биле тие. Пошто заразувањето не дава симптоми инстант после секс него има период на инкубација кој варира - во стари времиња им било тешко на раја да поврзе нечија болештина и смрт со сексуални доживљај кој се десил пред неколку месеци...
Дури и денес маса раја се заразува и има тегоби (па и умира) при сва сила контрацепции, можеш да замислиш како било во времето кога луѓето го поминувале животот во радиус од 20км, живееле со стоката и стаорците и го фрлале изметот пред врата а вода гледале три пати годишно(party)
 
  • Like
Реакции: MoonFairy and massimaux

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Јас сметам дека секоја девојка што ќе биде со некого во врска не треба одма да има односи .Денес тоа кај девојките е секојдневие (навика) и фалба како некаков вид на трофеј не го сфаќам ниту подржувам тоа .Не е тоа само кај девојките туку и другиот пол го прави истото .Но бидејќи вие сте современи луѓе кои живеете во 21 се е сосем нормално и продолжете си така.
Извини ако се навреди со тоа што ако ти си една од нив продолжи си така .Тоа што ме цитираш од друга тема и што е напишан коментарот со сарказам и хумор тоа нема никаква врска со темава .Треба да ги пројдеш сите машки што ќе ги запознаеш за да видиш што е добро е тоа е права домаќинка секоја ти чест .И на крај може да испадне и сите да не ги бива .
Остај ја нејзе, ајдучка е она. Не ја разбира потребата од чистината и благородноста на недопрениот химен. Не може она да разбере дека токму тоа е потребно за да се стишат фрустрациите на еден 22 годишен храбар војник на кој никоја до сега не му дала дунда, ама јас те слушнав брате, тука сум!
Жени нечесни, огледајте се на мајка Марија, домаќинка, мажена жена плус со стомак до заби, а химен нечепнат...wait, what?
Овој лик чесен -khz777- бела утка на аватар ( а секаква утка во општеството) бојата на просветлението дојде овде испратен од непознати сили, можда и институции -не навлегувам, да ви каже дека ако имате секс, ќе бидете паштети.
Па, мене сосема случајно ете, ми се наметнува прашањето: Ако ние ебаните пред брак сме паштети, што се овие како братов Утка што не еб*т ништо, а претплатени се на Pornhub 24/7 и потсвесно се борат со mommy issues? УТНАТ абортус?
Опрајте се да му се невиди и видете си подалеку од носот.
 
  • Like
Реакции: EmilijaS and Selene

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Остај ја нејзе, ајдучка е она. Не ја разбира потребата од чистината и благородноста на недопрениот химен. Не може она да разбере дека токму тоа е потребно за да се стишат фрустрациите на еден 22 годишен храбар војник на кој никоја до сега не му дала дунда, ама јас те слушнав брате, тука сум!
Жени нечесни, огледајте се на мајка Марија, домаќинка, мажена жена плус со стомак до заби, а химен нечепнат...wait, what?
Овој лик чесен -khz777- бела утка на аватар ( а секаква утка во општеството) бојата на просветлението дојде овде испратен од непознати сили, можда и институции -не навлегувам, да ви каже дека ако имате секс, ќе бидете паштети.
Па, мене сосема случајно ете, ми се наметнува прашањето: Ако ние ебаните пред брак сме паштети, што се овие како братов Утка што не еб*т ништо, а претплатени се на Pornhub 24/7 и потсвесно се борат со mommy issues? УТНАТ абортус?
Опрајте се да му се невиди и видете си подалеку од носот.
Во ред сето тоа и јас не се согласувам со неговите мислења ама нема потреба од навреди кон членот, не заборавај дека такви и уште поекстремни ставови имале сите твои претци со исклучок можеби на последните две-три генерации :)
 
  • Like
Реакции: Давор and massimaux

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,132
2,396
1,133
Yellow submarine
Во ред сето тоа и јас не се согласувам со неговите мислења ама нема потреба од навреди кон членот, не заборавај дека такви и уште поекстремни ставови имале сите твои претци со исклучок можеби на последните две-три генерации :)
Каков екстремен став побогу? Некој може да си дозволи да користи сељачки изрази и навреди и е ок, а кога некој ќе му врати тоа е навреда?
И ти почна мајка Тереза да изиграваш овде гледам, а златно дете беше.
 

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Се извинувам што се мешам као џокер у покер. Претпоставувам дека кога Outrider напиша "не заборавај дека такви и уште поекстремни ставови имале сите твои претци со исклучок можеби на последните две-три генерации" веројатно мислеше на ставот на khz777. Во смисол на тоа дека сексизмот бил сеприсутен во минатото, се разбира и во семејствата на нашите предци.
 
  • Like
Реакции: Outrider and existence

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
68
1,028
26
Argentina, Buenos Aires
Во ред сето тоа и јас не се согласувам со неговите мислења ама нема потреба од навреди кон членот, не заборавај дека такви и уште поекстремни ставови имале сите твои претци со исклучок можеби на последните две-три генерации :)
Зошто да нема потреба од навреди кога нема админ овде ? Само исфрустрирани луѓе можат да дојдат на форум и да навредуваат други луѓе.Тоа се тие малограѓански моабети кои ги има кај нас ....
 
  • Like
Реакции: melpomena

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Зошто да нема потреба од навреди кога нема админ овде ? Само исфрустрирани луѓе можат да дојдат на форум и да навредуваат други луѓе.Тоа се тие малограѓански моабети кои ги има кај нас ....
Ако ти најде да се пожалиш дека те навредиле, само наврати се на претходните постови.
Клик клик... страна 3, страна 2.
 

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
68
1,028
26
Argentina, Buenos Aires
Ако ти најде да се пожалиш дека те навредиле, само наврати се на претходните постови.
Клик клик... страна 3, страна 2.
Каде беше спомнат нечиј ник / или потенцирано некој лично од моја страна .Јас тоа што кажав беше мое мислење општо не да потенцирам егзистенс.