1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Хименот како симбол на чесност и морална чистота: глупост од антички времиња

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од massimaux, 9 јануари 2016.

 1. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  А колку, според тебе, треба некоја да чека да има односи за да не ја окарактеризираш ко нечесна и неморална? Или без химен дома да покажеш - ништо...
  На еден одма му е на прв состанок, на друг му е брзо и после година, на трет дури во брак, за празник.
  Трофеи се за сељаци и сељанки, посебно баш оние што се таргет на темава, кои боговски го изговараат она „Ја скинав, брааат“ (на човека срам да му е и да го пише ова од што е смешно) пошто дома со генерации ги учеле дека маж не е маж ако не пробие химен во животот. А за нормален човек е сосема нормално да вметне секс тема ако муабетот фатил во таа насока, без тоа да е со цел да се пофали за своите сексуални подвизи.
  Во 16ти век да прочиташ како се клецале кој со кого стигне, од кралеви до слуги, мој на моега нарипувал. Ни нешто посебно пребирале пол, ни возраст, статус... кад се жели - мора се. Па од уште порани периоди што немаме ни некои податоци за сексуалниот живот во 3ти век, рецимо. Секако, тоа не значи дека не се сексале и не правеле муабет за тоа, само немале интернет, депилации и секс помагала, а имале повеќе болести, ама затоа си наоѓале лековити тревки што се сметале револуционерни за тоа време, па откриле и дека црева од животни (не памтам од кои поточно, битно тенка кожа биле) може да служат ко она што ние денес го знаеме ко кондоми (и тоа со вкус и ребрасти). Секое време со свое „современ n-ти век е“. И ние ќе сме затуцани за 26ти век, кога ќе се онадат преку портали од различни краеви на светов.
  Да се надеваме дека дотогаш бар ќе најдат и чаре за оваа хименоманија. :biggrin
   
  На EmilijaS и Selene им се допаѓа ова.
 2. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Чоекот не е ексклузивно моногамен што значи дека не се врзува само еднаш во животот за една партнер/ка (како кај некои ретки животињи и птици, или како во индија некаде кога ако умрел еден сопружник другиот го убивале (smoke)) но не е ниту ексклузивно полигамен (како некои мајмуни) него све је ствар околности а во крајна линија и избор. Попрецизен поим би бил сексуална ексклузивност во врска/брак а бенефитите од тоа се прилично значајни...
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Да бе, во 16, век имале и 16-вековен мобилен, само послабо се слушал :zelen
  Во 16.век се клецале многу само кралеви, аристократи и проститутки, рајата клецала малку со некои исклучоци а заедничко за честите клецачи било што најчесто умирале ради тоа клецање. СПБ се состојат од гадни и резистентни бактерии, трефки не вршат работа треба хеви дјути броудбенд антибиотик а тој се појавил пред 70-80 години тек, ин д лајфтајм на денешна постара раја :). Телевизијата е постара од антибиотиците, до таа мера е нова ствар тоа. Докторите лечеле со методи кои денес би биле присутни во хорори од Б продукција, да речеме со арсеник или жива вс. сифилис и тоа во релативно скоро време. А и многу деца умирале ради инфицирани мајки, гадни времиња биле тие. Пошто заразувањето не дава симптоми инстант после секс него има период на инкубација кој варира - во стари времиња им било тешко на раја да поврзе нечија болештина и смрт со сексуални доживљај кој се десил пред неколку месеци...
  Дури и денес маса раја се заразува и има тегоби (па и умира) при сва сила контрацепции, можеш да замислиш како било во времето кога луѓето го поминувале животот во радиус од 20км, живееле со стоката и стаорците и го фрлале изметот пред врата а вода гледале три пати годишно(party)
   
  На MoonFairy и massimaux им се допаѓа ова.
 4. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Остај ја нејзе, ајдучка е она. Не ја разбира потребата од чистината и благородноста на недопрениот химен. Не може она да разбере дека токму тоа е потребно за да се стишат фрустрациите на еден 22 годишен храбар војник на кој никоја до сега не му дала дунда, ама јас те слушнав брате, тука сум!
  Жени нечесни, огледајте се на мајка Марија, домаќинка, мажена жена плус со стомак до заби, а химен нечепнат...wait, what?
  Овој лик чесен -khz777- бела утка на аватар ( а секаква утка во општеството) бојата на просветлението дојде овде испратен од непознати сили, можда и институции -не навлегувам, да ви каже дека ако имате секс, ќе бидете паштети.
  Па, мене сосема случајно ете, ми се наметнува прашањето: Ако ние ебаните пред брак сме паштети, што се овие како братов Утка што не еб*т ништо, а претплатени се на Pornhub 24/7 и потсвесно се борат со mommy issues? УТНАТ абортус?
  Опрајте се да му се невиди и видете си подалеку од носот.
   
  На EmilijaS и Selene им се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Во ред сето тоа и јас не се согласувам со неговите мислења ама нема потреба од навреди кон членот, не заборавај дека такви и уште поекстремни ставови имале сите твои претци со исклучок можеби на последните две-три генерации :)
   
  На Давор и massimaux им се допаѓа ова.
 6. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Каков екстремен став побогу? Некој може да си дозволи да користи сељачки изрази и навреди и е ок, а кога некој ќе му врати тоа е навреда?
  И ти почна мајка Тереза да изиграваш овде гледам, а златно дете беше.
   
 7. massimaux

  massimaux Истакнат Член

  Зачленет на:
  4 јануари 2016
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  85
  Се извинувам што се мешам као џокер у покер. Претпоставувам дека кога Outrider напиша "не заборавај дека такви и уште поекстремни ставови имале сите твои претци со исклучок можеби на последните две-три генерации" веројатно мислеше на ставот на khz777. Во смисол на тоа дека сексизмот бил сеприсутен во минатото, се разбира и во семејствата на нашите предци.
   
  На Outrider и existence им се допаѓа ова.
 8. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Зошто да нема потреба од навреди кога нема админ овде ? Само исфрустрирани луѓе можат да дојдат на форум и да навредуваат други луѓе.Тоа се тие малограѓански моабети кои ги има кај нас ....
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Ако ти најде да се пожалиш дека те навредиле, само наврати се на претходните постови.
  Клик клик... страна 3, страна 2.
   
 10. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Каде беше спомнат нечиј ник / или потенцирано некој лично од моја страна .Јас тоа што кажав беше мое мислење општо не да потенцирам егзистенс.
   

Сподели: