1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Хименот како симбол на чесност и морална чистота: глупост од антички времиња

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од massimaux, 9 јануари 2016.

 1. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Невина девојка ти е како нова кола од салон да си купиш и ти си и прв газда ти си правиш што сакаш ,доколку оваа другава категорија (жени ) кај што одиш си купуваш количка од плац што е возена со по 300-400 илјади км и тогаш почнуваат дефектите ,тече уље ,нафта ,зарибува мотор и се натака .И сега што е поубаво нова кола или кола на старо која ја возел кој знае кој ? И затоа денеска неостана чесна и поштена девојка од овие современи концепти прифатени како креаторот на темата кој влезе и ги исплука сите овие концепти кои владееле порано .Така да другари да живеат современите концепти на животот и сите да си возиме стари коли поздрав .
   
 2. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,746
  хахаххааааа...добро ти е ова, сите да возите стари коли:roflАбе за тоа неколку милиметарско парче ткиво се рушеле царства, се воделе војни и тн....за греф сме биле ние жените оти во дамнешни времиња не знаеле дека може жена да се роди и без химен, па ни крива ни должна била прогласувана за нечесна...Уште во времето на старите Инки хименот бил многу важен и ако жената на првата брачна ноќ не го имала, следувало жртвување на боговите, спалување идр.
  Интерсно е што имало и во тие стари времиња итри жени па ставале во вагина нешто слично на сунгер натопено со крв од гулаб.
   
  На khz777 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. massimaux

  massimaux Истакнат Член

  Зачленет на:
  4 јануари 2016
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  85
  Главната поента на текстот беше метафората химен/промискуитетност --> морална невиност / нечесност. Многу се фрустрирам кога интелектуалци и новинари користат вакви метафори. Кај просечниот Македонец "к***а" е синоним за нечесност, што е многу погрешно. Ако креаторите на јавното мислење не можат да се оттргнат од оваа заблуда/предрасуда, како ќе може обичниот Македонец?
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Штета што ги нема повеќе инките иначе отидоа пола од денешниве жени на боговите.
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Засведочено во мијачките села, во Црна Гора, и слични места. Сто посто сигурен.
  Мислам дека нешто малку за тоа има во Хомо Инитиатус на Лидија Лафазановска.
  Прашај кој сакаш историчар, антрополог, ќе ти потврдат.

  Види, секако дека не можам да знам што точно минувало во главата на секој поединец во Кина, но дека ти зборувам за факти кои се засведочени- ти зборувам. Кина е земја во која девојката не смеела ни да помисли да биде со својот сопруг доколку не ѝ е „тргната опасноста“. А опасноста е крвта која прокапува на првиот сексуален однос.
  За да видиш за што зборувам, прочитај во делата на Мелетински, Фрејзер, Грејвс, нешто има и во Елијаде, а нешто малку зборува и Фројд во Тотем и Табу.
   
 6. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Незнам дали е дозволено да се зборува за политика на форумов дури и преку колумни .
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. massimaux

  massimaux Истакнат Член

  Зачленет на:
  4 јануари 2016
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  85
  Не се работи само за политика овде. Ако некој има став дека промискуитетна жена е нечесна по дефиниција, тогаш има проблем со разбирањето на моралот. Најблаго кажано.
   
 8. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Дај ми твоја дефиниција за промискуитетна жена па да ти одговарам како што треба.
   
 9. massimaux

  massimaux Истакнат Член

  Зачленет на:
  4 јануари 2016
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  85
  Ај. Често менување на сексуални партнери. Без разлика дали е за финансиска надомест или не.
   
  На khz777 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Епа другар како за тебе човек со толкав морал ти посакувам да си најдеш некоја возена ,возена паштета направена (да не се навреди некоја девојка ама морав) .
   

Сподели: