Хименот како симбол на чесност и морална чистота: глупост од антички времиња

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
68
1,028
26
Argentina, Buenos Aires
Невина девојка ти е како нова кола од салон да си купиш и ти си и прв газда ти си правиш што сакаш ,доколку оваа другава категорија (жени ) кај што одиш си купуваш количка од плац што е возена со по 300-400 илјади км и тогаш почнуваат дефектите ,тече уље ,нафта ,зарибува мотор и се натака .И сега што е поубаво нова кола или кола на старо која ја возел кој знае кој ? И затоа денеска неостана чесна и поштена девојка од овие современи концепти прифатени како креаторот на темата кој влезе и ги исплука сите овие концепти кои владееле порано .Така да другари да живеат современите концепти на животот и сите да си возиме стари коли поздрав .
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Невина девојка ти е како нова кола од салон да си купиш и ти си и прв газда ти си правиш што сакаш ,доколку оваа другава категорија (жени ) кај што одиш си купуваш количка од плац што е возена со по 300-400 илјади км и тогаш почнуваат дефектите ,тече уље ,нафта ,зарибува мотор и се натака .И сега што е поубаво нова кола или кола на старо која ја возел кој знае кој ? И затоа денеска неостана чесна и поштена девојка од овие современи концепти прифатени како креаторот на темата кој влезе и ги исплука сите овие концепти кои владееле порано .Така да другари да живеат современите концепти на животот и сите да си возиме стари коли поздрав .
хахаххааааа...добро ти е ова, сите да возите стари коли:roflАбе за тоа неколку милиметарско парче ткиво се рушеле царства, се воделе војни и тн....за греф сме биле ние жените оти во дамнешни времиња не знаеле дека може жена да се роди и без химен, па ни крива ни должна била прогласувана за нечесна...Уште во времето на старите Инки хименот бил многу важен и ако жената на првата брачна ноќ не го имала, следувало жртвување на боговите, спалување идр.
Интерсно е што имало и во тие стари времиња итри жени па ставале во вагина нешто слично на сунгер натопено со крв од гулаб.
 
  • Like
Реакции: khz777

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Главната поента на текстот беше метафората химен/промискуитетност --> морална невиност / нечесност. Многу се фрустрирам кога интелектуалци и новинари користат вакви метафори. Кај просечниот Македонец "к***а" е синоним за нечесност, што е многу погрешно. Ако креаторите на јавното мислење не можат да се оттргнат од оваа заблуда/предрасуда, како ќе може обичниот Македонец?
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,353
3,846
1,153
Мала исправка, не може да сведочи романот пошто е белтеристика и е пишуван 1200 години од времето за кое станува збор :zelen
Дали во тој роман се опишуваат сексуалните навики на рандом селани од некоја кинеска провинција?

Не реков дека мешаш историја со историографија туку дека истите се премногу склони за проектирање на слика од одреден период базирана врз животот на занемарливо мал сегмент од популацијата, обично раја за која историските извори оставале некој траг, власт, елита, клер... и тоа е тоа, никаде го нема животот на рајата. Тоа ти е исто како некој од 26.век да смета дека рајата во Конго од почеток на 21.век да речеме живеела јако пошто сегашната власт во Конго е богата, патува со приватни џетови на азурна обала, шмрка кока и приредува оргии...а историските записи на располагање зборуваат само за елитата, не и за рајата.

Ова ми е малку чудно со кумот, прв пат слушам за такво нешто, малку ми е тешко веројатно пошто ако кумот го имал првиот секс онда во многу случаи би бил и татко на првото дете пошто немало контрацепција во тие времиња (настрана што можел да биде и извор на некоја СПБ и да ја отера невестата во гроб). Сигурен си дека на овие простори се дешавало тоа?!

Вредноста на невиноста била од сосема практични причини низ историјата, факт кој е тешко да се свари од денешна гледна точка.
Засведочено во мијачките села, во Црна Гора, и слични места. Сто посто сигурен.
Мислам дека нешто малку за тоа има во Хомо Инитиатус на Лидија Лафазановска.
Прашај кој сакаш историчар, антрополог, ќе ти потврдат.

Види, секако дека не можам да знам што точно минувало во главата на секој поединец во Кина, но дека ти зборувам за факти кои се засведочени- ти зборувам. Кина е земја во која девојката не смеела ни да помисли да биде со својот сопруг доколку не ѝ е „тргната опасноста“. А опасноста е крвта која прокапува на првиот сексуален однос.
За да видиш за што зборувам, прочитај во делата на Мелетински, Фрејзер, Грејвс, нешто има и во Елијаде, а нешто малку зборува и Фројд во Тотем и Табу.
 

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
68
1,028
26
Argentina, Buenos Aires
Главната поента на текстот беше метафората химен/промискуитетност --> морална невиност / нечесност. Многу се фрустрирам кога интелектуалци и новинари користат вакви метафори. Кај просечниот Македонец "к***а" е синоним за нечесност, што е многу погрешно. Ако креаторите на јавното мислење не можат да се оттргнат од оваа заблуда/предрасуда, како ќе може обичниот Македонец?
Незнам дали е дозволено да се зборува за политика на форумов дури и преку колумни .
 
  • Like
Реакции: diva orhideja

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Незнам дали е дозволено да се зборува за политика на форумов дури и преку колумни .
Не се работи само за политика овде. Ако некој има став дека промискуитетна жена е нечесна по дефиниција, тогаш има проблем со разбирањето на моралот. Најблаго кажано.
 

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
68
1,028
26
Argentina, Buenos Aires
Не се работи само за политика овде. Ако некој има став дека промискуитетна жена е нечесна по дефиниција, тогаш има проблем со разбирањето на моралот. Најблаго кажано.
Дај ми твоја дефиниција за промискуитетна жена па да ти одговарам како што треба.
 

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Дај ми твоја дефиниција за промискуитетна жена па да ти одговарам како што треба.
Ај. Често менување на сексуални партнери. Без разлика дали е за финансиска надомест или не.
 
  • Like
Реакции: khz777

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
68
1,028
26
Argentina, Buenos Aires
Ај. Често менување на сексуални партнери. Без разлика дали е за финансиска надомест или не.
Епа другар како за тебе човек со толкав морал ти посакувам да си најдеш некоја возена ,возена паштета направена (да не се навреди некоја девојка ама морав) .