1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Хименот како симбол на чесност и морална чистота: глупост од антички времиња

Дискусија во форумот 'Колумни' започната од massimaux, 9 јануари 2016.

 1. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Aпсолутно се согласувам. Сите девојки кои имале односи се дефектни, извозени, за никаде. Како така односи имање? И ако не ти е убаво со некој, а си бил интимен нема раскинување никако! Кај ќе најдеш после некој таква извозена што ќе те сака? Се знае, домаќинка се зема, чиста како нова кола. Јас предлагам дополнително и на доктор носење, сеа крпења едно друго има, никогаш не можеш 100% сигурен да бидеш.:(

  Интересен феномен сте. Сакате да бидете со девојка, ама ви смета ако некоја девојка истото го сакала со некој пред вас.
   
  На EmilijaS, Redhead, Electra и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. massimaux

  massimaux Истакнат Член

  Зачленет на:
  4 јануари 2016
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  85
  Аман бе, да му се невиди. Толку ли не ги сакаш жените со промискуитетна нарав? :)
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Тоа е традиција која е вкоренета меѓу раја, не само kurwa (омилен збор на пољаците иначе:zelen) туку има еден куп синоними...

  Не знам каква веродостојност има сето тоа, кумството е релативно нова појава а традициите на чување на невиност (симболичната традиција со чаршафот на прва брачна ноќ), усните и пишани преданија, секаде се ценела и охрабрувала невиноста пред брак, не само поради авторството на татковство туку и од здравствени причини, тоа со кумот повеќе делува како рурален мит (party)
  Некаде се практицирал и инцест но тоа било далеку од општа појава.

  Слободно, не е дозволена партиска пропаганда само.
   
 4. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Постов сумира зошто гледањето химен е на дереџето на кое е.
  Лик кој е доволно искусен и едуциран, добро запознаен со животот, воопшто нема време да прави вакви анализи. Лик што нема што друго да понуди, освен својот алат, логично е паралелно да го вреднува и штекерот.
  Ами џабе јака и нова кола ако шоферот е за никаде. (think)
  Се надевам свесен си дека химен може да се скине и при секојдневна физичка активност или воопшто и да го нема. Може да се случи капка жена да земеш и после цел живот да ја тромозиш со муабетот дека не била нова кола.
  Девојка може да е многу чесна и поштена, да си живее мирно и без скандали, а да се случило да смени повеќе партнери пошто не им одело.
  Човек да почне да ве замислува ко типови што би лепеле банери по колата „НОВА МИ Е ОД САЛОН, 28.000 ЕВРА“ и би оделе по улица ко неопеан суперхерој со чаршавот од прва брачна ноќ. Штета Хи-Мен е веќе зафатено... али може еве Јебо-Сан, нешто ко духовен водич за женска чесност.
   
  На EmilijaS, violetmoon, Selene и уште 4 други им се допаѓа ова.
 5. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Треба и сам да се раководиш према моралните принципи кои ги проповедаш а како што сведочи погорниот пост некако слабо ти оди тоа, значи ако сакаш `неизвозена` девојка треба и сам да си `неизвозен`, многу погубна особина е тоа (не конкретно за тебе, така се погоди муабетот) кај луѓето, сакаат да се онадат и да останат невини, сакаат нешто од ништо, злато од олово и секогаш тоа резултира со зло и страдание.
   
  На Selene, Electra и massimaux им се допаѓа ова.
 6. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Извини ако се навреди со тоа што ако ти си една од нив продолжи си така .Тоа што ме цитираш од друга тема и што е напишан коментарот со сарказам и хумор тоа нема никаква врска со темава .Треба да ги пројдеш сите машки што ќе ги запознаеш за да видиш што е добро е тоа е права домаќинка секоја ти чест .И на крај може да испадне и сите да не ги бива .
   
 7. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Лелеј муабетов. Еднаш се најдов во друштво и падна некој муабет околу ова. Еден изјави дека извозена му било срам да ја прошета низ град.
  Шта речи, логика Јебо Факич.
   
  На EmilijaS и Selene им се допаѓа ова.
 8. Selene

  Selene Модератор

  Зачленет на:
  6 јуни 2012
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  1,867
  Ме откри, готово:ladno
  Никој не рече дека треба сите да се пројдат, ама ако таа логика ти го брани ставот, верувај си така;) Од еден екстрем во друг ако правиме пресек, унијата празно множество ќе ни е. Ама ај да не се објаснувам, продолжи си како што си знаеш, јас ќе си продолжам како што си знам;)
   
 9. khz777

  khz777 Староседелец

  Зачленет на:
  20 септември 2014
  Мислења:
  105
  Допаѓања:
  68
  Јас сметам дека секоја девојка што ќе биде со некого во врска не треба одма да има односи .Денес тоа кај девојките е секојдневие (навика) и фалба како некаков вид на трофеј не го сфаќам ниту подржувам тоа .Не е тоа само кај девојките туку и другиот пол го прави истото .Но бидејќи вие сте современи луѓе кои живеете во 21 се е сосем нормално и продолжете си така.
   
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Има еден јак дел од почетокот на четвртиот долгометражен на Монти Пајтон, The meaning of life, пред да ја пеат песната Every sperm is sacred.


  Муабетов погоре баш на ова ме потсеќа.

  Ептен е офтопик муабетов со поентата на колумната ама ајде.
  Не знам што е толку свето во невиноста на девојката. Човекот не е моногамно суштество, тоа моногамијата почнува ептен од рисјанските приказни и појавата на монотеизмот. Луѓе си се заљубуваат, играат хормони, се случува реакција и потребата си го прави своето. Ако тоа прави некого нечесен тогаш треба љубовта да се смета за нечесна. Не може да кажеш дека девојка смее само еднаш да се заљуби и смее да ја „вози“ само еден додека „возачот“ смее да вози повеќе од една и тоа да биде чесно. Неферски е и скроз глупаво.
   
  На violetmoon, Selene, Electra и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели: