Хименот како симбол на чесност и морална чистота: глупост од антички времиња

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Невина девојка ти е како нова кола од салон да си купиш и ти си и прв газда ти си правиш што сакаш ,доколку оваа другава категорија (жени ) кај што одиш си купуваш количка од плац што е возена со по 300-400 илјади км и тогаш почнуваат дефектите ,тече уље ,нафта ,зарибува мотор и се натака .И сега што е поубаво нова кола или кола на старо која ја возел кој знае кој ? И затоа денеска неостана чесна и поштена девојка од овие современи концепти прифатени како креаторот на темата кој влезе и ги исплука сите овие концепти кои владееле порано .Така да другари да живеат современите концепти на животот и сите да си возиме стари коли поздрав .
Aпсолутно се согласувам. Сите девојки кои имале односи се дефектни, извозени, за никаде. Како така односи имање? И ако не ти е убаво со некој, а си бил интимен нема раскинување никако! Кај ќе најдеш после некој таква извозена што ќе те сака? Се знае, домаќинка се зема, чиста како нова кола. Јас предлагам дополнително и на доктор носење, сеа крпења едно друго има, никогаш не можеш 100% сигурен да бидеш.:(

1.Секс
2.Секс
3.Секс
4.Секс
5.Храна (нешто благо) :D
Интересен феномен сте. Сакате да бидете со девојка, ама ви смета ако некоја девојка истото го сакала со некој пред вас.
 

massimaux

Истакнат Член
4 јануари 2016
73
85
328
Епа другар како за тебе човек со толкав морал ти посакувам да си најдеш некоја возена ,возена паштета направена (да не се навреди некоја девојка ама морав) .
Аман бе, да му се невиди. Толку ли не ги сакаш жените со промискуитетна нарав? :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Главната поента на текстот беше метафората химен/промискуитетност --> морална невиност / нечесност. Многу се фрустрирам кога интелектуалци и новинари користат вакви метафори. Кај просечниот Македонец "к***а" е синоним за нечесност, што е многу погрешно. Ако креаторите на јавното мислење не можат да се оттргнат од оваа заблуда/предрасуда, како ќе може обичниот Македонец?
Тоа е традиција која е вкоренета меѓу раја, не само kurwa (омилен збор на пољаците иначе:zelen) туку има еден куп синоними...

Засведочено во мијачките села, во Црна Гора, и слични места. Сто посто сигурен.
Мислам дека нешто малку за тоа има во Хомо Инитиатус на Лидија Лафазановска.
Прашај кој сакаш историчар, антрополог, ќе ти потврдат.

Види, секако дека не можам да знам што точно минувало во главата на секој поединец во Кина, но дека ти зборувам за факти кои се засведочени- ти зборувам. Кина е земја во која девојката не смеела ни да помисли да биде со својот сопруг доколку не ѝ е „тргната опасноста“. А опасноста е крвта која прокапува на првиот сексуален однос.
За да видиш за што зборувам, прочитај во делата на Мелетински, Фрејзер, Грејвс, нешто има и во Елијаде, а нешто малку зборува и Фројд во Тотем и Табу.
Не знам каква веродостојност има сето тоа, кумството е релативно нова појава а традициите на чување на невиност (симболичната традиција со чаршафот на прва брачна ноќ), усните и пишани преданија, секаде се ценела и охрабрувала невиноста пред брак, не само поради авторството на татковство туку и од здравствени причини, тоа со кумот повеќе делува како рурален мит (party)
Некаде се практицирал и инцест но тоа било далеку од општа појава.

Незнам дали е дозволено да се зборува за политика на форумов дури и преку колумни .
Слободно, не е дозволена партиска пропаганда само.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,050
6,674
1,153
Big Sur
Постов сумира зошто гледањето химен е на дереџето на кое е.
Лик кој е доволно искусен и едуциран, добро запознаен со животот, воопшто нема време да прави вакви анализи. Лик што нема што друго да понуди, освен својот алат, логично е паралелно да го вреднува и штекерот.
Невина девојка ти е како нова кола од салон да си купиш и ти си и прв газда ти си правиш што сакаш ,доколку оваа другава категорија (жени ) кај што одиш си купуваш количка од плац што е возена со по 300-400 илјади км и тогаш почнуваат дефектите ,тече уље ,нафта ,зарибува мотор и се натака .И сега што е поубаво нова кола или кола на старо која ја возел кој знае кој ? И затоа денеска неостана чесна и поштена девојка од овие современи концепти прифатени како креаторот на темата кој влезе и ги исплука сите овие концепти кои владееле порано .Така да другари да живеат современите концепти на животот и сите да си возиме стари коли поздрав .
Ами џабе јака и нова кола ако шоферот е за никаде. (think)
Се надевам свесен си дека химен може да се скине и при секојдневна физичка активност или воопшто и да го нема. Може да се случи капка жена да земеш и после цел живот да ја тромозиш со муабетот дека не била нова кола.
Девојка може да е многу чесна и поштена, да си живее мирно и без скандали, а да се случило да смени повеќе партнери пошто не им одело.
Човек да почне да ве замислува ко типови што би лепеле банери по колата „НОВА МИ Е ОД САЛОН, 28.000 ЕВРА“ и би оделе по улица ко неопеан суперхерој со чаршавот од прва брачна ноќ. Штета Хи-Мен е веќе зафатено... али може еве Јебо-Сан, нешто ко духовен водич за женска чесност.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,727
5,266
1,183
Disco
Епа другар како за тебе човек со толкав морал ти посакувам да си најдеш некоја возена ,возена паштета направена (да не се навреди некоја девојка ама морав) .
Треба и сам да се раководиш према моралните принципи кои ги проповедаш а како што сведочи погорниот пост некако слабо ти оди тоа, значи ако сакаш `неизвозена` девојка треба и сам да си `неизвозен`, многу погубна особина е тоа (не конкретно за тебе, така се погоди муабетот) кај луѓето, сакаат да се онадат и да останат невини, сакаат нешто од ништо, злато од олово и секогаш тоа резултира со зло и страдание.
 

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
69
1,028
27
Argentina, Buenos Aires
Aпсолутно се согласувам. Сите девојки кои имале односи се дефектни, извозени, за никаде. Како така односи имање? И ако не ти е убаво со некој, а си бил интимен нема раскинување никако! Кај ќе најдеш после некој таква извозена што ќе те сака? Се знае, домаќинка се зема, чиста како нова кола. Јас предлагам дополнително и на доктор носење, сеа крпења едно друго има, никогаш не можеш 100% сигурен да бидеш.:(Интересен феномен сте. Сакате да бидете со девојка, ама ви смета ако некоја девојка истото го сакала со некој пред вас.
Извини ако се навреди со тоа што ако ти си една од нив продолжи си така .Тоа што ме цитираш од друга тема и што е напишан коментарот со сарказам и хумор тоа нема никаква врска со темава .Треба да ги пројдеш сите машки што ќе ги запознаеш за да видиш што е добро е тоа е права домаќинка секоја ти чест .И на крај може да испадне и сите да не ги бива .
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Лелеј муабетов. Еднаш се најдов во друштво и падна некој муабет околу ова. Еден изјави дека извозена му било срам да ја прошета низ град.
Шта речи, логика Јебо Факич.
 
  • Like
Реакции: EmilijaS and Selene

Selene

Модератор
6 јуни 2012
719
1,867
1,103
Извини ако се навреди со тоа што ако ти си една од нив продолжи си така .Тоа што ме цитираш од друга тема и што е напишан коментарот со сарказам и хумор тоа нема никаква врска со темава .Треба да ги пројдеш сите машки што ќе ги запознаеш за да видиш што е добро е тоа е права домаќинка секоја ти чест .И на крај може да испадне и сите да не ги бива .
Ме откри, готово:ladno
Никој не рече дека треба сите да се пројдат, ама ако таа логика ти го брани ставот, верувај си така;) Од еден екстрем во друг ако правиме пресек, унијата празно множество ќе ни е. Ама ај да не се објаснувам, продолжи си како што си знаеш, јас ќе си продолжам како што си знам;)
 

khz777

Староседелец
20 септември 2014
105
69
1,028
27
Argentina, Buenos Aires
Ме откри, готово:ladno
Никој не рече дека треба сите да се пројдат, ама ако таа логика ти го брани ставот, верувај си така;) Од еден екстрем во друг ако правиме пресек, унијата празно множество ќе ни е. Ама ај да не се објаснувам, продолжи си како што си знаеш, јас ќе си продолжам како што си знам;)
Јас сметам дека секоја девојка што ќе биде со некого во врска не треба одма да има односи .Денес тоа кај девојките е секојдневие (навика) и фалба како некаков вид на трофеј не го сфаќам ниту подржувам тоа .Не е тоа само кај девојките туку и другиот пол го прави истото .Но бидејќи вие сте современи луѓе кои живеете во 21 се е сосем нормално и продолжете си така.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Има еден јак дел од почетокот на четвртиот долгометражен на Монти Пајтон, The meaning of life, пред да ја пеат песната Every sperm is sacred.

Муабетов погоре баш на ова ме потсеќа.

Ептен е офтопик муабетов со поентата на колумната ама ајде.
Не знам што е толку свето во невиноста на девојката. Човекот не е моногамно суштество, тоа моногамијата почнува ептен од рисјанските приказни и појавата на монотеизмот. Луѓе си се заљубуваат, играат хормони, се случува реакција и потребата си го прави своето. Ако тоа прави некого нечесен тогаш треба љубовта да се смета за нечесна. Не може да кажеш дека девојка смее само еднаш да се заљуби и смее да ја „вози“ само еден додека „возачот“ смее да вози повеќе од една и тоа да биде чесно. Неферски е и скроз глупаво.