Хардверски проблеми

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Можеш, ама и неможеш. Без твојот хард диск немаш оперативен, ерго неможеш да провериш дали е се во ред.
Освен ако не планираш да го форматираш овој па да ставаш windows наново.
Live cd, бутабилни цд-а и сл. што имаат фајл експлорер и решен проблем.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Можеш, ама и неможеш. Без твојот хард диск немаш оперативен, ерго неможеш да провериш дали е се во ред.
Освен ако не планираш да го форматираш овој па да ставаш windows наново.
Live cd, бутабилни цд-а и сл. што имаат фајл експлорер и решен проблем.
Епа тогаш да барам некој кој се разбира :)
Фала
 

warr

Староседелец
17 февруари 2012
187
214
643
Тетово
дали би можел да го проверам на мојот компјутер? На пример со замена на мојот хард диск?
Не е толку комплицирано.
Не со замена на твојот, туку на истиот SATA кабел и напојување со кои е поврзан твојот хард диск ќе го поврзеш и другиот. Со еден ист SATA кабел можеш да поврзеш уште 1-2 хард дискови.
И така веќе (ќе) имаш оперативен систем на твојот хард диск, а другиот ќе ти се појави во My Computer како нова парцела. :)
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
ХЕЛП ХЕЛП ХЕЛП!!!!
Сакам да прашам, купив микрофон за пеење, и не знам како да го приклучам на PCво за да си правам караоке дома. Некој ако знае да ми помогне.
Фала
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
ХЕЛП ХЕЛП ХЕЛП!!!!
Сакам да прашам, купив микрофон за пеење, и не знам како да го приклучам на PCво за да си правам караоке дома. Некој ако знае да ми помогне.
Фала
Какво џекче имаш? Инаку се приклучува на црвениот приклучок позади куќиштето.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
ХЕЛП ХЕЛП ХЕЛП!!!!
Сакам да прашам, купив микрофон за пеење, и не знам како да го приклучам на PCво за да си правам караоке дома. Некој ако знае да ми помогне.
Фала
Ако има мал пин (ко стандарден од слушалки за телефон) тогаш директно во компјутер во црвен влез.
Ако е поголем пин, ко овој на сликата тогаш ти треба адаптер кој што изгледа ко втората слика и кошта ситно (јас земав такви за 10 ден).
07_Guitar_Cable.jpg


1122.jpg
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Ако има мал пин (ко стандарден од слушалки за телефон) тогаш директно во компјутер во црвен влез.
Ако е поголем пин, ко овој на сликата тогаш ти треба адаптер кој што изгледа ко втората слика и кошта ситно (јас земав такви за 10 ден).
07_Guitar_Cable.jpg


1122.jpg
Мал пин има, ама кога го ставам во црвениот влез не реагира. Да не треба нешто софтверски да се направи...

Какво џекче имаш? Инаку се приклучува на црвениот приклучок позади куќиштето.
Земав дополнително за во куќиште да се стави ама ништо. Пробав на црвено на зелено на плаво..... Не реагира
 
Последна промена од модератор:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мал пин има, ама кога го ставам во црвениот влез не реагира. Да не треба нешто софтверски да се направи...
Види од аудио менаџерот што доаѓа со драјверите дали е воопшто отклучен тој влез и дали гласноста е во ред. Ако користиш windows тогаш обично треба да го попуштиш микрофонот зашто обично е исклучен. Ако користиш линукс не би требало да треба да сетираш ништо.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ако ти е мртва батеријата не губиш ништо да пробаш иако не ми делува убедливо.