Хардверски проблеми

важна

Истакнат Член
14 февруари 2012
552
694
93
30
Скопје
Доколку имате хардверски проблеми (кои често знаат многу да нервираат :D) пожалете се овде, па ќе изнајдеме начин за нивно решавање :)
 

3pi0

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
akkprosport.mk
дали може два хард диска да се поврзат на еден IDE кабел и дали има врска од која страна се приклучува IDE кабелот за матичната ?
 
  • Like
Реакции: ace_rot

ace_rot

Полноправен Член
11 мај 2012
72
98
18
36
Tetovo
дали може два хард диска да се поврзат на еден IDE кабел и дали има врска од која страна се приклучува IDE кабелот за матичната ?
да да може два хдд да се поврзат на иде
Жирни тука
Код:
http://video.about.com/pcsupport/SecondIDEharddrive.htm
 
  • Like
Реакции: 3pi0

3pi0

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
akkprosport.mk
се снајдов веќе.. но сепак фала.
ми бил цркнат едниот хард диск затоа ми правело проблеми :D
уствари ми се заглавени главите -.-
на другар ми му паднал за време на работа..
ако знаете некој што знае да одглави хардиск и да извади податотци од него пратете ми ПП
 

ace_rot

Полноправен Член
11 мај 2012
72
98
18
36
Tetovo
се снајдов веќе.. но сепак фала.
ми бил цркнат едниот хард диск затоа ми правело проблеми :D
уствари ми се заглавени главите -.-
на другар ми му паднал за време на работа..
ако знаете некој што знае да одглави хардиск и да извади податотци од него пратете ми ПП
Нема проблем тука сум да помогнем :)
 

Maks

Староседелец
Дали е можно пц да кочи,блокира и да ги сецка игрите кој пред некое време не ги сецкал од што не е во ред ладењето на процесорот 78 степени е температурата што е многу или пак проблемот да го барам во нешто друго? :)
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Не се разбирам многу во овие работи, па тука ке го постирам мојот проблем, па ако треба префрлете го нека на друго место. Проблем имам со мојот музички систем, малку звучи глупо и смешно али тоа е :confused:. Кога ќе пуштам некое CD, додека јачината на тонот е помала, песните си одат како што треба и се тоа. Кога ќе ја зголемам јачината на тонот почнуваат делови од песни да се прерипуваат. Пример:
Помала јачина на тонот:
Назад, назад Калино моме
Поголема јачина на тонот:
Назад,(прерипнат дел) лино моме.
Дали некој знае во што е проблемот и ме интересира уште дали моше да се додаде некој дел за музичкиот систем да може да чита MP3, бидејќи е малку постар и чита само аудио.
 

Kiril

Активен Член
24 јуни 2012
181
127
43
31
Струмица
Не се разбирам многу во овие работи, па тука ке го постирам мојот проблем, па ако треба префрлете го нека на друго место. Проблем имам со мојот музички систем, малку звучи глупо и смешно али тоа е :confused:. Кога ќе пуштам некое CD, додека јачината на тонот е помала, песните си одат како што треба и се тоа. Кога ќе ја зголемам јачината на тонот почнуваат делови од песни да се прерипуваат. Пример:
Помала јачина на тонот:
Назад, назад Калино моме
Поголема јачина на тонот:
Назад,(прерипнат дел) лино моме.
Дали некој знае во што е проблемот и ме интересира уште дали моше да се додаде некој дел за музичкиот систем да може да чита MP3, бидејќи е малку постар и чита само аудио.
Се продаваат цедиња кои служат за чистење на ласерот. Не се многу скапи и ги има низ цедетеките. Мислам дека не би требало да ти прави друго проблем. Пробај со тоа, а за мп3 читач не верувам дека може да му се вгради.
 

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
Не се разбирам многу во овие работи, па тука ке го постирам мојот проблем, па ако треба префрлете го нека на друго место. Проблем имам со мојот музички систем, малку звучи глупо и смешно али тоа е :confused:. Кога ќе пуштам некое CD, додека јачината на тонот е помала, песните си одат како што треба и се тоа. Кога ќе ја зголемам јачината на тонот почнуваат делови од песни да се прерипуваат. Пример:
Помала јачина на тонот:
Назад, назад Калино моме
Поголема јачина на тонот:
Назад,(прерипнат дел) лино моме.
Дали некој знае во што е проблемот и ме интересира уште дали моше да се додаде некој дел за музичкиот систем да може да чита MP3, бидејќи е малку постар и чита само аудио.
Никако ЦД за чистење, ке го замрси ласерот повеке од таа течноста, подобро дај му го на некој што се разбира да го исчисти или ти отвори го и со средство за стакло/ракија и тампон за уши среди го, а за да МР3 неможеш да го направиш, зошто не си го поврзиш со компјутерот? :)
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
22
Куманово
Никако ЦД за чистење, ке го замрси ласерот повеке од таа течноста, подобро дај му го на некој што се разбира да го исчисти или ти отвори го и со средство за стакло/ракија и тампон за уши среди го, а за да МР3 неможеш да го направиш, зошто не си го поврзиш со компјутерот? :)
Прво да го средам па ке си го поврзам и онака немам намера да режам 1000 CD-a