1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Хардверски проблеми

Дискусија во форумот 'Наука и техника' започната од важна, 15 февруари 2012.

 1. важна

  важна Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  552
  Допаѓања:
  694
  Доколку имате хардверски проблеми (кои често знаат многу да нервираат :D) пожалете се овде, па ќе изнајдеме начин за нивно решавање :)
   
 2. 3pi0

  3pi0 Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  275
  дали може два хард диска да се поврзат на еден IDE кабел и дали има врска од која страна се приклучува IDE кабелот за матичната ?
   
  На ace_rot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ace_rot

  ace_rot Полноправен Член

  Зачленет на:
  11 мај 2012
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  98
  да да може два хдд да се поврзат на иде
  Жирни тука
  Код:
  http://video.about.com/pcsupport/SecondIDEharddrive.htm
   
  На 3pi0 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. 3pi0

  3pi0 Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  275
  се снајдов веќе.. но сепак фала.
  ми бил цркнат едниот хард диск затоа ми правело проблеми :D
  уствари ми се заглавени главите -.-
  на другар ми му паднал за време на работа..
  ако знаете некој што знае да одглави хардиск и да извади податотци од него пратете ми ПП
   
 5. ace_rot

  ace_rot Полноправен Член

  Зачленет на:
  11 мај 2012
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  98
  Нема проблем тука сум да помогнем :)
   
 6. Maks

  Maks Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,363
  Допаѓања:
  1,863
  Дали е можно пц да кочи,блокира и да ги сецка игрите кој пред некое време не ги сецкал од што не е во ред ладењето на процесорот 78 степени е температурата што е многу или пак проблемот да го барам во нешто друго? :)
   
 7. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Не се разбирам многу во овие работи, па тука ке го постирам мојот проблем, па ако треба префрлете го нека на друго место. Проблем имам со мојот музички систем, малку звучи глупо и смешно али тоа е :confused:. Кога ќе пуштам некое CD, додека јачината на тонот е помала, песните си одат како што треба и се тоа. Кога ќе ја зголемам јачината на тонот почнуваат делови од песни да се прерипуваат. Пример:
  Помала јачина на тонот:
  Назад, назад Калино моме
  Поголема јачина на тонот:
  Назад,(прерипнат дел) лино моме.
  Дали некој знае во што е проблемот и ме интересира уште дали моше да се додаде некој дел за музичкиот систем да може да чита MP3, бидејќи е малку постар и чита само аудио.
   
 8. Kiril

  Kiril Активен Член

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  127
  Се продаваат цедиња кои служат за чистење на ласерот. Не се многу скапи и ги има низ цедетеките. Мислам дека не би требало да ти прави друго проблем. Пробај со тоа, а за мп3 читач не верувам дека може да му се вгради.
   
 9. Wild.One

  Wild.One Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2012
  Мислења:
  197
  Допаѓања:
  147
  Никако ЦД за чистење, ке го замрси ласерот повеке од таа течноста, подобро дај му го на некој што се разбира да го исчисти или ти отвори го и со средство за стакло/ракија и тампон за уши среди го, а за да МР3 неможеш да го направиш, зошто не си го поврзиш со компјутерот? :)
   
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Прво да го средам па ке си го поврзам и онака немам намера да режам 1000 CD-a
   

Сподели: