1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фотографија (дискусии, совети, ваши слики)

Дискусија во форумот 'Дводимензионална уметност' започната од Snape, 15 февруари 2012.

 1. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  I don't speak Jive. :D
  Тепка, Сал, чиста тепка. И многу кривење за да фатам агол, ако тоа се смета за нешто. Јас, фотоапарати и техники...не во иста реченица. Сликаш, потоа си одиш ко тинејџер на сајт за (д)ефекти, et voila! Камерите се смешни, едната е 8мп од Алкател, другата 14 од Никон.
  Чисто за споредба дека се ништо без кроп и ефект. (ова не ви го кажуваат на реклами, so look closely)
  И оригиналната е кропната, ама е малку накрива, а разликата...
  DSCN0817.jpg DSCN0817.jpg
   
  На melpomena и MissChievous им се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Ok ok, jeez!!
  Photochauffeur :zelen

  ѕирнав неколку онака, со оглед на некои високи ISO-а на дневна светлина, солидно се испаднати. Никон е солидна марка и за point and shoot, имам еден шо моите го злоупотребуваат, понекад подобри слики вади од оние со бустиран зум (пак од ист ков). Многу повеќе зависи од процесорот за таквите, него ли пикселажа и зум. (there I go again with my nerdish monologue :zelen )
   
 3. Photographer

  Photographer Amoureux

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  480
  Допаѓања:
  1,393
  Малку касно го гледам постираново и би сакал да се вклучам во дискусијава и да дам совет од мое лично искуство. Прво да кажам сум љубител на никон и таков користам. Во подалечното минато имав канон. Од мое лично искуство оптичкиот стабилизатор не игра улога на така наречените кит леќи кои што одат во комплет со апаратот, бидејќи се со мал домет, односно на нашки кажано ЗУМ. Единствено можи да ти игра улога на слаба светлина при многу мала брзина, што е незначително. Јас речиси никогаш не го користев, плус многу ја јади батеријата. Ако планираш да снимаш, дефинитивно канонот ти е подобар, но ако ти треба за фотографија никонот е далеку пооштар и има сервис во Македонија. Сепак што и да одбериш нема да згрешиш, DSLR си е DSLR.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Ги разгледував поедионостите преку разни ревизии и урнеци на слики. Точно, за мала инстанца никонот вади подобри слики и сервисот наводно бил пораспространет. Работата е што ова ќе ми биде прво DSLR и ко што читав споредби, канонот е полесен за употреба и само кључните операции (ISO, време и широкост на бленда) треба да ги научиш, другото е на дофат, додека Никонот е покомплексен со контролите. Другата работа е дека Канонот му падна цената за илјада денари и сега е 20 000 со леќа со оптички стабилизатор. Не мења многу тоа, ама за чоек ко мене има разлика (сум користел point-and-shoot без ова и сликите ноќе ми се правеа матни). Посекако и сталак ќе земам но со тек на време.
  Ранчиња некои добри а евтини?
   
 5. Photographer

  Photographer Amoureux

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  480
  Допаѓања:
  1,393
  Мхм, па добро супер, кој и да го земиш нема да згрешиш. Ранчиња, па не сум разгледувал во последно време не и притребало, од LowePro се најубави за користење според мене....а можеби ке добиеш со апаратот, не брзај или исценкај се ке добиеш гратис :)
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Onkel

  Onkel Староседелец

  Зачленет на:
  14 мај 2014
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  82
  IMG_0147.jpg
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423
  Стаза Кеј, Аеродром

  P1106_1733.jpg
   
  На Lena, Electra, malo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Уште нешто што најдов потсредено низ фолдери.
  DSCN0827.JPG DSCN1461.JPG DSCN1692.JPG
  IMG_20140406_115422.jpg DSCN1776.JPG IMG_20140403_141019.jpg IMG_20140405_102554.jpg
   
  На violetmoon, malo, Prashina и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Си направив една спојка од 3 слики - дедикација на парк. :biggrin За жал не можам да ја прикачам со оригинални димензии.

  rsz_1rsz_park_vertical.png
   
  На Lena, JaMi, Saladin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423
  Св. Наум, Охрид
  BeFunky_null_1.jpg.jpg
   
  На Tantara, JaMi, malo и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели: