Фотографија (дискусии, совети, ваши слики)

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
@Electra што камера користеше?
Исто ме интересира која техника ја фаќаш ако работиш со DSLR, или само онака од тепка го имаш наместено апаратот.
Многу добри слики, како и да е.
I don't speak Jive. :D
Тепка, Сал, чиста тепка. И многу кривење за да фатам агол, ако тоа се смета за нешто. Јас, фотоапарати и техники...не во иста реченица. Сликаш, потоа си одиш ко тинејџер на сајт за (д)ефекти, et voila! Камерите се смешни, едната е 8мп од Алкател, другата 14 од Никон.
Чисто за споредба дека се ништо без кроп и ефект. (ова не ви го кажуваат на реклами, so look closely)
И оригиналната е кропната, ама е малку накрива, а разликата...
DSCN0817.jpg DSCN0817.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and MissChievous

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Ok ok, jeez!!
Photochauffeur :zelen

ѕирнав неколку онака, со оглед на некои високи ISO-а на дневна светлина, солидно се испаднати. Никон е солидна марка и за point and shoot, имам еден шо моите го злоупотребуваат, понекад подобри слики вади од оние со бустиран зум (пак од ист ков). Многу повеќе зависи од процесорот за таквите, него ли пикселажа и зум. (there I go again with my nerdish monologue :zelen )
 

Photographer

Amoureux
23 февруари 2012
482
1,394
1,093
Сепак се премислив...
Со воведување на мерки на штедење овие 2 месеци ( :zelen ), повеќе би ми се исплатело да земам DSLR, првично поради драстичната разлика на квалитет на слика, потоа опцијата дека можам подоцна самиот апарат да го надоградувам со објективи, додатна опрема, се решив на вторава опција. Сеа улога играат пак два модела на Никон и Канон, односно D3100 и EOS-1100D/T3. Работата е со тоа што првиот е поевтин за 2илјади но доаѓа со леќа која нема оптички стабилизатор и нема опција за правење снимки (што по мене и не е некоја потреба). Додека Канонот им свои предности како оптички стабилизатор и правење снимки но е троа поскап. Поентата ми е колку игра важна улога оптичкиот стабилизатор (кој посекако кога би зел нови леќи би го добил и кај никонот - само не во моментот) и дали некој тука имал лично искуство со некој од двата модели, па да сподели.
Малку касно го гледам постираново и би сакал да се вклучам во дискусијава и да дам совет од мое лично искуство. Прво да кажам сум љубител на никон и таков користам. Во подалечното минато имав канон. Од мое лично искуство оптичкиот стабилизатор не игра улога на така наречените кит леќи кои што одат во комплет со апаратот, бидејќи се со мал домет, односно на нашки кажано ЗУМ. Единствено можи да ти игра улога на слаба светлина при многу мала брзина, што е незначително. Јас речиси никогаш не го користев, плус многу ја јади батеријата. Ако планираш да снимаш, дефинитивно канонот ти е подобар, но ако ти треба за фотографија никонот е далеку пооштар и има сервис во Македонија. Сепак што и да одбериш нема да згрешиш, DSLR си е DSLR.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Малку касно го гледам постираново и би сакал да се вклучам во дискусијава и да дам совет од мое лично искуство. Прво да кажам сум љубител на никон и таков користам. Во подалечното минато имав канон. Од мое лично искуство оптичкиот стабилизатор не игра улога на така наречените кит леќи кои што одат во комплет со апаратот, бидејќи се со мал домет, односно на нашки кажано ЗУМ. Единствено можи да ти игра улога на слаба светлина при многу мала брзина, што е незначително. Јас речиси никогаш не го користев, плус многу ја јади батеријата. Ако планираш да снимаш, дефинитивно канонот ти е подобар, но ако ти треба за фотографија никонот е далеку пооштар и има сервис во Македонија. Сепак што и да одбериш нема да згрешиш, DSLR си е DSLR.
Ги разгледував поедионостите преку разни ревизии и урнеци на слики. Точно, за мала инстанца никонот вади подобри слики и сервисот наводно бил пораспространет. Работата е што ова ќе ми биде прво DSLR и ко што читав споредби, канонот е полесен за употреба и само кључните операции (ISO, време и широкост на бленда) треба да ги научиш, другото е на дофат, додека Никонот е покомплексен со контролите. Другата работа е дека Канонот му падна цената за илјада денари и сега е 20 000 со леќа со оптички стабилизатор. Не мења многу тоа, ама за чоек ко мене има разлика (сум користел point-and-shoot без ова и сликите ноќе ми се правеа матни). Посекако и сталак ќе земам но со тек на време.
Ранчиња некои добри а евтини?
 

Photographer

Amoureux
23 февруари 2012
482
1,394
1,093
Ги разгледував поедионостите преку разни ревизии и урнеци на слики. Точно, за мала инстанца никонот вади подобри слики и сервисот наводно бил пораспространет. Работата е што ова ќе ми биде прво DSLR и ко што читав споредби, канонот е полесен за употреба и само кључните операции (ISO, време и широкост на бленда) треба да ги научиш, другото е на дофат, додека Никонот е покомплексен со контролите. Другата работа е дека Канонот му падна цената за илјада денари и сега е 20 000 со леќа со оптички стабилизатор. Не мења многу тоа, ама за чоек ко мене има разлика (сум користел point-and-shoot без ова и сликите ноќе ми се правеа матни). Посекако и сталак ќе земам но со тек на време.
Ранчиња некои добри а евтини?
Мхм, па добро супер, кој и да го земиш нема да згрешиш. Ранчиња, па не сум разгледувал во последно време не и притребало, од LowePro се најубави за користење според мене....а можеби ке добиеш со апаратот, не брзај или исценкај се ке добиеш гратис :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin