Фотографија (дискусии, совети, ваши слики)

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@Saladin од овие Sony некако најдобар ми изгледа само еден совет не земај фотоапарат со 2 АА или 4 АА батерии ќе се зафркнеш, а овие трите се баш такви.

Отвори ја прикачената датотека 20287 Отвори ја прикачената датотека 20288
Тогаш што е подобро? Да земам некој со Литиумска на сметка на послаб зум, или пак некој почетен DSLR кој не знам на какви батерии е?
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Тогаш што е подобро? Да земам некој со Литиумска на сметка на послаб зум, или пак некој почетен DSLR кој не знам на какви батерии е?
Зумот не ти игра некоја голема улога мада не е и за занемарување, гледај пиксели, ауто фокус, резулуција на видео и што батерија има. Така да ја би избрала некој со литиумска батерија со послаб зум.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Зумот не ти игра некоја голема улога мада не е и за занемарување, гледај пиксели, ауто фокус, резулуција на видео и што батерија има. Така да ја би избрала некој со литиумска батерија со послаб зум.
Ако е за видеото искрено јас би го заменил целосно за некоја подобра-за-мене спецификација, да речеме поквалитетни ноќни слики. (видео никогаш не сум имал потреба)
Сеа знам за батеријата дека си има своја бољка и едното е инфериорно спрема другото. Пикселажа горе доле тие се секаде - 14-15-18, не ми прави најголема разлика. Автофокусот е чинам ист кај повеќето.
Но ете кај Fujifilm видов ноќните скили се каша попара - затоа зумот им вришти до перфекција, за разлика Сони е малку поминорен од Никонот и во буџет, што мене ми одговара, ама ако сеа треба да вложам иљадарка плус за некои перформанси кои не се занемарливи и може да сменат, тогаш зошто да не Никон? Од друга страна па има Сони кои се подобри за нијанса ама имаат скок на цена.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
@Saladin И мене Сонито најдобро ми изгледа од овие 3. Ем има најмногу пиксели, ем најголем зум. Никонот има 16мп со 26х зум, Фуџито 14мп со 30х зум, а Сонито 20мп со 35х зум. Ако ништо друго, Никонот втор зошто нема некоја голема разлика со Фуџито, а сепак пре би Никон. Ако ти се потребни фотографии со поголеми димензии, тогаш ќе гледаш да има повеќе пиксели. Јас мислам дека зумот има поголема улога, мене лично доста ми помога во правење подобри фотографии (имам полоша верзија Фуџи од тоа погоре наведеното). У принцип, важна е леќата и колку што знам Никон и Канон имаат најдобри. Така да, ако има разлика во цената и ако ти треба фотоапарат за нормална употреба, можеби најдобро ти е да идеш со Никонот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@MissChievous мала утка во модели (мислев на Н200) ама убаво што забележа за моделот дека постои и е подобар од Никонот. Сеа псоекако Сониво има приоритет.
Освен ако не се избаци некој од ваквиве со Li-Ion полнење.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MissChievous

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Сепак се премислив...
Со воведување на мерки на штедење овие 2 месеци ( :zelen ), повеќе би ми се исплатело да земам DSLR, првично поради драстичната разлика на квалитет на слика, потоа опцијата дека можам подоцна самиот апарат да го надоградувам со објективи, додатна опрема, се решив на вторава опција. Сеа улога играат пак два модела на Никон и Канон, односно D3100 и EOS-1100D/T3. Работата е со тоа што првиот е поевтин за 2илјади но доаѓа со леќа која нема оптички стабилизатор и нема опција за правење снимки (што по мене и не е некоја потреба). Додека Канонот им свои предности како оптички стабилизатор и правење снимки но е троа поскап. Поентата ми е колку игра важна улога оптичкиот стабилизатор (кој посекако кога би зел нови леќи би го добил и кај никонот - само не во моментот) и дали некој тука имал лично искуство со некој од двата модели, па да сподели.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Не дека се некои јаки фотографии, али пуст мерак.
Просто невозможно беше да се фати фотографија без човек во околина, па ќе простите за евентуалните глави што ѕиркаат.
IMG_20140404_134302.jpg
DSCN0427.JPG
IMG_20140414_142718.jpg
IMG_20140412_124124.jpg
DSCN1709.JPG
IMG_20140404_113733.jpg
DSCN0836.JPG
IMG_20140412_121956.jpg
IMG_20140406_114508.jpg
Доста се со мобилен, се познава веднаш кои. :zelen

Бонус. Срциња беа. (sun)
DSCN0786.JPG
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@Electra што камера користеше?
Исто ме интересира која техника ја фаќаш ако работиш со DSLR, или само онака од тепка го имаш наместено апаратот.
Многу добри слики, како и да е.
 
Последна промена:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@Electra што камера користеше?
Исто ме интересира која техника ја фаќаш ако работиш со DSLR, или само онака од тепка го имаш наместено апаратот.
Многу добри слики, како и да е.
Симни некоја слика, десен клик -> properties и го имаш цело инфо што ти треба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Saladin