Фотографираме на тема (прашања, предлози...) | Црнобело Форум

Фотографираме на тема (прашања, предлози...)

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Сакаш да кажеш датата што се појавува со фотографирање со некои фотоапарати да се исече? :)
не, туку тој што ќе испрати слиак да ја направи истата поради темава/та а не да ја пронајде низ фолдери во компјутер а ја сликнал кога бил зимоска на шапка (пример како што авторот горе вика природа)
на десен клик имаш инфо за секоја слика (ако не е едитирана) имаш со што апарат е сликана / кога е сликата... а за датумите што с егледааат на фотка за мене се нај глупавото нешто што некој може да го направи :D па секој апарат ако има опција за датум на сликата има и опција тој да не се прикажува :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,873
1,123
не, туку тој што ќе испрати слиак да ја направи истата поради темава/та а не да ја пронајде низ фолдери во компјутер а ја сликнал кога бил зимоска на шапка (пример како што авторот горе вика природа)
на десен клик имаш инфо за секоја слика (ако не е едитирана) имаш со што апарат е сликана / кога е сликата... а за датумите што с егледааат на фотка за мене се нај глупавото нешто што некој може да го направи :D па секој апарат ако има опција за датум на сликата има и опција тој да не се прикажува :D
Ахааам, сега се разбравме :)
Океј нека биде така..и сликата да биде прикачена овде а не преку imgur па после копирана тука :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ShakaZulu

ShakaZulu

Староседелец
19 февруари 2012
431
886
1,103
Ахааам, сега се разбравме :)
Океј нека биде така..и сликата да биде прикачена овде а не преку imgur па после копирана тука :)
НЕкористењето на атачмент опцијата на форумов е во корист на истиот, повеќе приврзоци = со време поспор сервер /хдд
Постојат мал милион фотосервери , со регистрирање секаде си имаш албуми што од било кое место со интернет може да си ги посетиш твоите слики и да си ги репродуцираш било каде... ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Не знам што не е јасно под поимот сликарство но ќе кажам поопширно ..Мислев на слика нацртана врз површина како што е хартија платно или зид и обоена и потоа да се фотографира и да се прикачи тука ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: emzzy

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
Не знам што не е јасно под поимот сликарство но ќе кажам поопширно ..Мислев на слика нацртана врз површина како што е хартија платно или зид и обоена ..
уметност и сликарство миличка се широки поими ... пиши на гугл и види што све нема да ти отвори.... и после ќе сфатиш за што зборевме јас и lady_blue :*
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
Предлог дополнителни правила ако може...
Датум на сликата после објава на темата (затоа што сите имаме супер сликици од одмори/патувања/итн)
тоа со едит на сликата да се отфрли и да покрај фотката да се и испрати и оргинална слика како линк или хипер линк (фотографирање не е исто и со фотошоп/лајтрум)
да е дозволено само ризајз и crop/сечење во 4:3 или 3:4 плус задолжителна димензија на слика пр 1024/768 или некоја друга помала/поголема ама да е стандардна за сите

што викате ?
Сликата средена сё и плус оригинална без ефекти може да ставиме, за резолуцијата мислам де не го воведуваме.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,053
1,183
мислам дека црно бело ефекти би биле убави
Не се разбравме, сликата нели секој да како сака да си ја среди и да ја стави оригиналната (без ефекти). ЌЕ испдната 2 слики (со ефекти и без)
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Се согласувам за предлогот со правилото: Без програми за разубавување на сликите и без додавање на филтри. Тука спаѓаат било кои програми од типот на Photoshop, бившо Picnik или Instagram.

И да не се натрупува сликата со премногу детали од типот на: PHOTOGRAPHY BY COELHO PHOTOGRAPHY™ ©, ® и слично. Или пак да се додава датумот. Божем ќе помогне и ќе докаже датумот дека сликата е сликана за дадената тема?

Ако има некакви сомнежи дека сликата е украдена или дека не е сликана од кога била зададена темата/за темата можат слободно модераторите или корисниците да побараат доказ од тој што ја сликал/тврди дека ја сликал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Selma