1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Фотографираме на тема (прашања, предлози...)

Дискусија во форумот '|Натпревар| Фотографираме на тема' започната од Selma, 10 јуни 2012.

 1. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Одамна го мислам ова и сега конечно имаме форум кој одговара со темата, па реков веднаш да почнеме.
  Секоја недела ќе бираме тема на фотографирање, а во друга тема ќе ги ставате сликите.
  Еве ги правилата:
  • Сликите мора да бидат ваши
  • Сликите можат да бидат обработени со Photoshop или некоја друга програма
  • Дозволена е по една слика
  Доколку некој не ги почитува правилата ќе биде дисквалификуван. Темата од сега ја бира победникот на претходниот натпревар во фотографија.
  Епа ајде предлози и ако избереме до вечер тема од утре да почнеме.
  Јас предлагам тема природа.

  Листа на теми за фотографирање (од 28 март 2015):
  1. Детали од книги (победник @Lena)
  2. Возови (@violetmoon)
  3. Сенки (@Ditto+Maker)
  4. Стрел(к)и (@Aristokrat)
  5. Писмо (@malo)
  6. Капки (@Хоуп*)
  7. Стари градби (@Electra)
  8. Одраз (@Lady*)
  9. Улична уметност (@MissChievous)
  10. Дизајн-pattern (@Saladin)
  11. Macro (@Saladin)
  12. Спомени од детството (@Aleksis)
  13. ЦрноБела фотографија (@Lena)
  14. Облаци (@Aleksis)
  15. Минимализам (@Saladin)
  16. Лето 2015 (@Redhead)
  17. Цркви (@Lady*)
  18. Споменици (@/-\|o0(/-\|y|o$3)
  19. Птици (@Lena)
  20. Улици (@Photographer)
  21. Есен (@malo)
  22. Мртва природа (@Метаморф)
  23. Очи (@malo)
  24. Мостови (@Saladin)
  25. Домашна атмосфера (@Aleksis)
  26. Утро (@existence)
  27. Планини (@LittleButterfly)
  28. Животни (@Saladin)
  29. Вашето омилено кафуле (@MacedonishQueen)
  30. Зима (@Big Berta)
  31. Новогодишна магија (@rain-bow)
  32. Кругови (@Saladin и @MissChievous)
  33. Панорама (@Electra)
  34. Музика (@SaltNPepa)
  35. Црно бело во боја (@SaltNPepa)
  36. Рефлексија (@MissChievous)
  37. Фотографија со натпис (@existence)
  38. Вино (@violetmoon)
  39. Храна (@MissChievous)
  40. Концерт (@MissChievous)
  41. Автомобил (@MissChievous)
  42. Патокази ( / )
  43. Велигденски јајца (@Saladin)
  44. Гужва (@MissChievous)
  45. Удобно (@malo)
  46. Љубов (@malozauvek)
  47. Омилено јадење (@MissChievous)
  48. Чаршија (@Saladin)
   
  #1 Selma, 10 јуни 2012
  Последна промена од модератор: 23 јули 2016
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Супер е идејата и темата..
  Само темата ќе биде општо природа или ќе дадете нешто конкретно?
   
 3. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Мојот предлог е општо природа, слободно и ти предложи нешто сепак прва тема е ќе видеме како ќе оди наредните ќе ги бираме додека се поставуваат сликите од претходната тема, натаму ќе го правам со анкети.

  Не знам дали ме разбра.
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  И јас се сложувам со тебе нека биде сега за прв пат општо природа, после ќе даваме на пример природа: дрвја или растенија... :)
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 5. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Предлог тема
  -мали работи од големо значење
   
  На Mila Kunis и lady_blue им се допаѓа ова.
 6. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Предлог тема
  -Уметност
   
 7. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  сѐ е уметност
  допрецизирај :)
   
  На emzzy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ShakaZulu

  ShakaZulu Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  427
  Допаѓања:
  883
  Предлог дополнителни правила ако може...
  Датум на сликата после објава на темата (затоа што сите имаме супер сликици од одмори/патувања/итн)
  тоа со едит на сликата да се отфрли и да покрај фотката да се и испрати и оргинална слика како линк или хипер линк (фотографирање не е исто и со фотошоп/лајтрум)
  да е дозволено само ризајз и crop/сечење во 4:3 или 3:4 плус задолжителна димензија на слика пр 1024/768 или некоја друга помала/поголема ама да е стандардна за сите

  што викате ?
   
  На Selma му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Мислев на
  -Сликарство
   
 10. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Сакаш да кажеш датата што се појавува со фотографирање со некои фотоапарати да се исече? :)
   

Сподели: