Фолк челинџ

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
Јас се извинувам што ме нема, еве ветувам тука ќе сум отсега.
Идемо, дан 21ви. Ќе ставам две, морам. Јас иначе не пијам, освен кога морам, а со песниве и мртов би пропил.


И една од онај невидљиви.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider and Electra

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,673
1,683
Han Wavel
19ти ден: Песна која ја пееме со пријателите.
Многу сакаме да го фаќаме трилерот во рефренот. :zelen
Леле сега видов која песна си ја ставила. Директ враќање во минатото, скроз сум ја заборавил. Браво за песнава, литар ракија од мене.
 
  • Haha
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,507
7,143
1,153
Big Sur

На вакви песни веднаш почнувам со пиење, што пиење, би посегнал и по шприц или автоматска пушка, само да заборавам дека виреам со ист свет со луѓе кои се веселат на вакви песни. Феноменалните 90-ти.

Да, три кила банане постои песна.
Помалку познат факт од кој се срамам: Некаде на 14-15ина години, со првиот ЈуТуб канал се расправавме со другарка со Грци и Бугари за Македонија секој ден од 20 ч. до 6 ч. сабајле за распуст. :zelen:zelen:x:x(worried)
Стално ни ја лупаа песнава дека сме мајмуни. Иди одбрани се де......

Него, дан 22 за јад мајци. Ерм... секоја трета постара фолкерајка?
Господинов го избрав. Ме мрзеше да мислам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,507
7,143
1,153
Big Sur
Уфф, имам за три дена да надокнадам, цц. Многу се нервирам значи.
Вака:

23ти дан: Најдража циганска. Нема тука збор, оваа е таа.

24ти: Нихилистична. Може да се каже дека според текстов, господинов ја заслужува титулата „Балканскиот Едгар Алан По“. Солзи, матни реки, горка судбина.

25ти: Најдражи дует. Сакав прво Лопов од Индира и Ален да ја ставам, ама не е ништо во споредба со делово кое, за среќа, ми текна навремено.
Мара и Лоле ако не ви се асоцијација за дуетчина, одма казнени ќе ставам кај стигнам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,507
7,143
1,153
Big Sur
26: Најдобар четнисајзер. Тешка, претешка категорија, ама ми текна на соодветниот.
Па спотов кој го режирал, па па. Сигурно е некое сестрано студио што снима свадби, крштевки, матури и слика фамилии во новогодишна атмосфера за 1000ка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,507
7,143
1,153
Big Sur
Леле, се приближува крајот. Не знам што ќе правам после. :zelen
27ми ден: Најдрага песна од 70ти.
Не знам бе, некако од средина на 80ти се почетоците на тој треш наречен турбофолк, вака си има скромни фолк песничиња, некои со смешни и несреќно/непромислено составени наслови (а може и намерни), но тоа е тоа.
Како и да е, прочепкав и си најдов фаворит. Не е тој филинг како кога веднаш знаеш што песна да ставиш, но ете.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,073
5,613
1,683
Disco

Ете и од 70-ти, не смее ваква тема да помине без песна од сувата легенда на шундот и трешот, култниот лик на музичкото дно. Праф маш, људина, коцкар, курвар и пијаница, he drank himself to death apparently, значи живеел живот како што проповедал а не како некои само на сцена се прави мажи а во реалност се немаат опијането до смрт никогаш. Би им препорачал на модерните турбофолкери и фолкерки да го следат примерот на пионерот на кичот на балканот, тоа би било феноменално, за брзо време би се намалил овој "жанр" за добри 80%...


И нормално, уште една квази-легендарна песна со која луѓе сечеле вени и артерии :D Муарем именцево :D :D
WTF е Дурмиш мој :rolleyes: дурмиш бе хахахх
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and Altaïr