1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Физичко казнување на децата

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 9 јули 2012.

 1. Marchisio

  Marchisio Староседелец

  Зачленет на:
  4 јуни 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  902
  баш пред 3 дена во автобус со бр: 50 еден родител го тепаше своето дете дека му барало сладолет се изнервирав од плачењето на детето му спискав на родителот му реков вака ли се постапува со роден син будало сакаш ли тебе на ваков начин јас да те тепам, а знаете што ми одговори мој син е ти да немој се мешаш ќе го тепам кога сакам и колку сакам, го фатив за коса бидејќи ме изнервира уште повеќе го симнав на автобуска му реков дека ќе го носам во полиција после 5 минути разговор се смени човекон сватил дека згрешил, му купи сладолет на детето искрено се израдува детето, гревче многу ми падна жал
   
  На beautifull liar, ZmajChe, $3Я3|\||)&p&†Y и уште 1 член му се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  И такви случаеви сум видел и тоа доста многу. Плаче детето за бонбонче и за инат не му купува и ова упорно плаче. И после шамари му удира и го млати. (facepalm) Ова во странство нигде го нема. Само кај нас може така да му прави на дете.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  агресија ствара агресија
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Marchisio

  Marchisio Староседелец

  Зачленет на:
  4 јуни 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  902
  таквите родители што го претепале своето дете до смрт заслужуваат доживотен затвор или смртна казна
   
  На ZmajChe и Marick14 им се допаѓа ова.
 5. Coelho

  Coelho Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2012
  Мислења:
  286
  Допаѓања:
  493
  Дали го одобрувате таквото казнување на децата? Ако да, зошто?

  Во никој случај не го одобрувам. Нема апсолутно никакво оправдување за тепање на своето дето. Има многу подобри и по-ефективни начини за да се воспита детето или да му се укаже дека тоа што го прави/го направило не е прифатливо. Но тепањето ги уништува децата. Ќе поминат многу време во страв, ќе се прашуваат што згрешиле?

  Со тек на време, како што растат, некои деца ќе заборават. Некои не.

  А потоа тука е и можноста да пораснат во насилни луѓе кои ќе одобруваат секаков вид на насилство. Врз семејството, пријателите, некој кој малку ќе ги изнервира, па дури и некој кој нема да ги изнервира воопшто.


  Која е причината за тоа казнување? Зар не може ли да се реши на подобар начин?

  Можеби родителот не може да се контролира? Можеби е под дејство на нешто? Можеби едноставно бил изнервиран во тој момент и морал врз некого да се истури - па тука било детето. Можеби станува збор за некоја болест или психичка состојба.

  Има премногу одговори. Можеме само да претпоставуваме. Или пак ако има некој родител кој го тепал своето дете - да ни објасни.

  И дури и тука нема да можеме да знаеме дали е вистината или не. Зад тој еден одговор (пр.) "Па ме имаше излажано" може да има некоја целосно различна приказна.

  Или може тоа да е само еден дел од реченицата. Може да биде "Па ме имаше излажано, а јас пред тоа добив лоша вест и се изнервирав" или "Па ме имаше излажано, а јас само што се вратив од кафана со пријателите/пријателките каде што се налокав ракија како утре ден да не е".

  Или можеби плачело детето, и самиот звук го изнервирал родителот. Па ќе почне родителот да му вика на детето - детето ќе почне погласно да плаче и ќе се одвива тоа неколку минути се додека на родителот не му пукне филмот и го зашамара детето.

  Многу одговори. Многу.

  Дали до сега ве имаат физички казнувано? Или дали сте биле сведок кога родителите го казнувале физички вашето другарче?

  Да, кога бев мал ме имаа тепано. Не бев тепан поголем период од моето детство, туку беше еден помал период ама со интензивно тепање - и не само со рака.

  А не сум сигурен дали сум бил присутен додека родител тепа некој мој другар или другарка, мислам дека не сум бил.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Мислам дека на форумов има една тема за шамарот како воспитна мерка на која индиректно имам кажано дека не го поддржувам. Зашто детето не е животно и зашто ќе сфати со збор. И ова не го зборувам напразно, туку од лично искуство.
  За секој шамар, за секоја воспитна по газе, враќав со повторување на бељата...за инает на мама.

  Но, исто така не поддржувам никакво друго физичко казнување. Детето не е нечувствително суштество врз кое родителот може да се истури во секој момент. Ако згреши, целта е да му се укаже која е грешката, да му се објасни зошто баш тоа стореното не е исправно. А не да се влепи шамар и да се замолчи. Така е најлесно, но најмалку ефективно.
  Додека бев мала не сум присуствувала на тепање на дете, но сега гледам како некои родители си ги поттепнуваат дечињата.
  Во моментот после тепањето детето е мирно, ако заплаче-заплаче, ако не-не, седи до родителот и молчи. Но што потоа? Тоа е час-два, а после пак по старо. Не е тепањето начин да се укеаже на грешката.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Мирче_мкД

  Мирче_мкД Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2012
  Мислења:
  173
  Допаѓања:
  121
  Физичко казнување во претерани граници не подржувам, за се може да се најде решение и соодветна казна т..е забрана. Се зависи од тоа како ќе се постават родителите. Е сеа има некои ептен разгалени деца кои заслужуваат да ги исплескаш по газ, не да им нанесеш физички повреди туку само да ја почувствуваат казната и да сфатат дека навистина ја преминале границата.

  Нема да кријам дека и јас кога сум бил помал сум јадел некогаш ќотек (без најмало претерување) ама затоа сум им сега благодарен на моите за тоа шо ме воспитале онака како шо треба. Научив доволно да ги ценам и трудот и парите кои биле вложени за мене и уште се вложуваат.

  Не секој родител знае како да се постави спрема своето дете и или претерано го казнува или ич не го казнува. И од двата случаи децата ќе излезат со искривени погледи кон одредени работи во животот.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. freak

  freak Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  190
  Допаѓања:
  120
  Ко мала мајка ми ќе ми врзеше два-три шамари но се беше умерено :biggrin
  Инаку никако не одобрувам физичко малтретирање на деца. Најниското нешто што може да си го приушти родителот на самиот себе си е да го истепа детето кое го створил самиот тој.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Diamond

  Diamond Полноправен Член

  Зачленет на:
  13 октомври 2012
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  23
  Доколку од почето се почне нормално со детето, нема потреба за насилство...

   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sebastian

  Sebastian Активен Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  110
  Најпримитивен начин за воспитување на децата што може да го имаме само ние(балканците) и државите од арапскиот свет...
   
  На beautifull liar и ZmajChe им се допаѓа ова.

Сподели: