1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Физичко казнување на децата

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 9 јули 2012.

 1. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  а имаш деца ? :)
   
 2. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Да, врз детето ќе си лечам фрустрации и искажувам супериорност.
  Нај што мразам е кога родител, изнервиран од низа други настани, ја истура силата и бесот врз детето за сосема непотребна и детска работа. Е, леле, скршило чаша, ајмо одма рајскиот ќотек.
  Нема да му дозволам да стане некое лигаво, безобразно дериште, може ќе летне по некоја воспитна, ама ако е за нешто од поголеми размери, тогаш ако некој е за ќотек, тоа ќе сум јас што не сум го воспитала навреме, па дошло до тоа.
   
  На violetmoon, ZmajChe, 84 sk_Y ^_- и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Aко не можеш да бидеш родителски авторитет со зборови,со ќотек па ич нема.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. 84 sk_Y ^_-

  84 sk_Y ^_- Староседелец

  Зачленет на:
  21 ноември 2012
  Мислења:
  594
  Допаѓања:
  825
  Toa go pravat onie glupaci koi samo ja koristat silata nad nivnoto sete se izhivuvaat... (worried)Mi se sluchilo no ne neshtooojako 1kloca shamar ...
  :x :giggle
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mountian

  mountian Полноправен Член

  Зачленет на:
  30 јануари 2013
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  30
  Јас не разбирам како некој може да удри мало дете,Може некогаш да повисиш тон на него или да го казниш со некаква забрана.
  Но да го удриш никогаш не смееш,никогаш нема да свати.
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ZmajChe

  ZmajChe Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 март 2012
  Мислења:
  937
  Допаѓања:
  2,068
  Се, се ама на дете рака да кранам шанса нема. Се може да се реши со разговор, ако згреши и го посоветуваш ќе престани тоа да го прави, а друго е да земиш да го тепаш - после од инает пак истото ќе го направи...
  Не го оправдувам тепањето, тоа не е воспитна мерка, бидејќи детето цел живот може да има трауми.. А имам гледано кај што тепаат деца од по 2-3 години и сум се прашувала зошто? Што може некое малечко толку многу да згреши? Дури сум посакала и да се смешам, но секогаш нешто ми вика дека не е моја работа да се мешам во туѓите проблеми ...
   
  На goodgod му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lunna

  Lunna Нов член

  Зачленет на:
  7 април 2013
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Секако дека не го оправдувам.Тоа не е начин за да се воспита дете,но мн родители за жал не знаат како да го воспитат сопственото дете и го користат овој метод,мислат дека е ефикасен,ама за жал ништо ефикасно нема во ова. :)
   

Сподели: