Физичко казнување на децата

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,050
6,674
1,153
Big Sur
Да, врз детето ќе си лечам фрустрации и искажувам супериорност.
Нај што мразам е кога родител, изнервиран од низа други настани, ја истура силата и бесот врз детето за сосема непотребна и детска работа. Е, леле, скршило чаша, ајмо одма рајскиот ќотек.
Нема да му дозволам да стане некое лигаво, безобразно дериште, може ќе летне по некоја воспитна, ама ако е за нешто од поголеми размери, тогаш ако некој е за ќотек, тоа ќе сум јас што не сум го воспитала навреме, па дошло до тоа.
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,413
1,536
1,133
27
Aко не можеш да бидеш родителски авторитет со зборови,со ќотек па ич нема.
 
  • Like
Реакции: ZmajChe

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
594
825
1,093
Toa go pravat onie glupaci koi samo ja koristat silata nad nivnoto sete se izhivuvaat... (worried)Mi se sluchilo no ne neshtooojako 1kloca shamar ...
:x :giggle
 
  • Like
Реакции: ZmajChe

mountian

Полноправен Член
30 јануари 2013
57
30
18
Јас не разбирам како некој може да удри мало дете,Може некогаш да повисиш тон на него или да го казниш со некаква забрана.
Но да го удриш никогаш не смееш,никогаш нема да свати.
 
  • Like
Реакции: ZmajChe

ZmajChe

Истакнат Член
21 март 2012
937
2,068
93
Се, се ама на дете рака да кранам шанса нема. Се може да се реши со разговор, ако згреши и го посоветуваш ќе престани тоа да го прави, а друго е да земиш да го тепаш - после од инает пак истото ќе го направи...
Не го оправдувам тепањето, тоа не е воспитна мерка, бидејќи детето цел живот може да има трауми.. А имам гледано кај што тепаат деца од по 2-3 години и сум се прашувала зошто? Што може некое малечко толку многу да згреши? Дури сум посакала и да се смешам, но секогаш нешто ми вика дека не е моја работа да се мешам во туѓите проблеми ...
 
  • Like
Реакции: goodgod

Lunna

Нов член
7 април 2013
2
0
1
Секако дека не го оправдувам.Тоа не е начин за да се воспита дете,но мн родители за жал не знаат како да го воспитат сопственото дете и го користат овој метод,мислат дека е ефикасен,ама за жал ништо ефикасно нема во ова. :)