1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Физичко казнување на децата

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 9 јули 2012.

1. MoonFairy

MoonFairy Староседелец

Зачленет на:
    28 септември 2012
    Мислења:
    1,276
    Допаѓања:
    1,897
    а имаш деца ? :)

2. Electra

Electra Неонка
    Член на администрација Админ

Зачленет на:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    2,048
    Допаѓања:
    6,666
    Да, врз детето ќе си лечам фрустрации и искажувам супериорност.
    Нај што мразам е кога родител, изнервиран од низа други настани, ја истура силата и бесот врз детето за сосема непотребна и детска работа. Е, леле, скршило чаша, ајмо одма рајскиот ќотек.
    Нема да му дозволам да стане некое лигаво, безобразно дериште, може ќе летне по некоја воспитна, ама ако е за нешто од поголеми размери, тогаш ако некој е за ќотек, тоа ќе сум јас што не сум го воспитала навреме, па дошло до тоа.

На violetmoon, ZmajChe, 84 sk_Y ^_- и уште 1 член му се допаѓа ова.
  3. Solstice

Solstice Nujabes

Зачленет на:
    28 август 2012
    Мислења:
    1,413
    Допаѓања:
    1,536
    Aко не можеш да бидеш родителски авторитет со зборови,со ќотек па ич нема.

На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 84 sk_Y ^_-

84 sk_Y ^_- Староседелец

Зачленет на:
    21 ноември 2012
    Мислења:
    594
    Допаѓања:
    825
    Toa go pravat onie glupaci koi samo ja koristat silata nad nivnoto sete se izhivuvaat... (worried)Mi se sluchilo no ne neshtooojako 1kloca shamar ...
    :x :giggle

5. mountian

mountian Полноправен Член

Зачленет на:
    30 јануари 2013
    Мислења:
    57
    Допаѓања:
    30
    Јас не разбирам како некој може да удри мало дете,Може некогаш да повисиш тон на него или да го казниш со некаква забрана.
    Но да го удриш никогаш не смееш,никогаш нема да свати.

6. ZmajChe

ZmajChe Истакнат Член

Зачленет на:
    21 март 2012
    Мислења:
    937
    Допаѓања:
    2,068
    Се, се ама на дете рака да кранам шанса нема. Се може да се реши со разговор, ако згреши и го посоветуваш ќе престани тоа да го прави, а друго е да земиш да го тепаш - после од инает пак истото ќе го направи...
    Не го оправдувам тепањето, тоа не е воспитна мерка, бидејќи детето цел живот може да има трауми.. А имам гледано кај што тепаат деца од по 2-3 години и сум се прашувала зошто? Што може некое малечко толку многу да згреши? Дури сум посакала и да се смешам, но секогаш нешто ми вика дека не е моја работа да се мешам во туѓите проблеми ...

На goodgod му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lunna

Lunna Нов член

Зачленет на:
    7 април 2013
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Секако дека не го оправдувам.Тоа не е начин за да се воспита дете,но мн родители за жал не знаат како да го воспитат сопственото дете и го користат овој метод,мислат дека е ефикасен,ама за жал ништо ефикасно нема во ова. :)

Сподели: