1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Физичко казнување на децата

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Marick14, 9 јули 2012.

 1. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Дали го одобрувате таквото казнување на децата? Ако да, зошто?

  Која е причината за тоа казнување? Зар не може ли да се реши на подобар начин, со разговор или забрана за цртани и играчки?

  Дали до сега ве имаат физички казнувано? Или дали сте биле сведок, кога родителите го казнуваат физички вашето другарче?

  Искуствата се добродојдени.....

  child-abuse.jpg chinese-child-discipline.jpg
   
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,542
  Мислам дека не би требало физички да се казнува.
  Сето тоа донесува трауми.
  Најдобро е да се седни да се поразговара со детето
  на најсмирен начин.Да му се објасни зошто не треба
  да се направи тоа или зошто не требало да го
  направи тоа.А,доколку физички се казнува
  следниот пат можеби ќе направи некоја
  поголема беља. И само ќе направат детето да има страв
  од нив и ќе има можеби и презир заради целиот ќотек.
  А мислам подобро е да има почит и љубов кон
  родителите,и ќе сфати дека треба работите треба да решат на убав
  начин а не со насилство.
   
  На beautifull liar, ZmajChe, Marchisio и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  скроз те поддржују, али треба некопут да заигра некоја васпитна, не бива све сс зборови, следеќи пут кт ке му текне да прави глупсоти да се сети. Али повторују тој не треба да се дешава стално, и несмее да се превише тепа дете т.е да му се нанесев много големи физички повреде.

  оф топик: марик много чудни теме отвараш :kafe
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Wild.One

  Wild.One Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 јуни 2012
  Мислења:
  197
  Допаѓања:
  147
  За да го одобриш ова треба да си мрднат, ова го прават само родители со психичко пореметување :)
  Моите никогаш не кренале рака на нас, секогаш проблемот се решавал со разговор. Кога се родил брат ми, се договориле мама да биде одговорна за воспитување и ако има некој проблем таа ке го решава со нас. Казна во животот не сум добила, ниту ми било нешто забрането, воспитана сум да ја препознаам границата на нештата.
  Чист пример е братучедками, како мала многу ја малтертираа од мала ситница си добиваше шамари епа затоа сега неможат да ја закомандаат, колку пати и имам кажано да прекине со глупостите ке ја дознаат дома и ке биде многу лошо и на тоа ми одговара со "Ако де, малку ли имам поминато, навикната сум" :)
   
  На ZmajChe и Scars им се допаѓа ова.
 5. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
  Физички казнуваат само ментално нестабилни луѓе. Не сум го проживеала тоа и за среќа не сум ни била сведок, а не ни треба.
   
  На Just Perfect и WomanInRed им се допаѓа ова.
 6. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Ту бре ке ме утепате, ја не викам сваку недељу, али треба 1 пут или 2 пута некоја васпитна, не да га утепаш дете од ќутек. Ја лично много ретко тепам некога помалога од мене, 2-3 пут ми се десило на други и сс брата ми што се шамарамо, али руку никад не сам дигнаја на женско. Днске помали деца су много уалени, не викам дека сам ја много голем али доваѓа ми едн пут петтоделенац и поваѓа да ме удари зашто сам му га померија ранац на физичко, кт сам му ја вржаја едну заушку, никад више не е седнаја на туј клупу :rofl
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Јас додека бев на одмор пред 7-8 години на Крф (Грција) до над во собата имаше една фамилија (грци). Мајка, татко и ќерка. Таткото беше некој доктор и работеше на Крф (седеа цел одмор таму) и не доаѓаше многу кај жената и ќерката. Најверојатно си бил кај некоја швалерка или на друго место спиел. Дека бевме соба до соба, и од 10 дена што бевме, немаше еден ден кај што детето не плачеше. Јас такво малтретирање не сум видел ни на филм. Мајкава цело време ја тепаше. Ја млатеше, оваа плаче, рика. И беше непријатно на почеток да прашаш. И 7-8 ден надвор пред нас во двор ја тепаше, и татко ми тогаш ја праша зошто ја тепа, и му кажа жената (знам дека беше некоја ситница). Детето не идеше на плажа, седеше во соба. А таа па стока 200 кила ја дробеше, дури сакавме да пријавиме во полиција, али ај да не се мешаме во други работи и ете не пријавивме.
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  На Just Perfect, ZmajChe и Marchisio им се допаѓа ова.
 9. Redhead

  Redhead Bookworm

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  1,060
  Допаѓања:
  2,039
  Нормално дека не го одобрувам, никогаш според мене тоа не е начин на воспитување.
  Домашното воспитување се учи уште од дете.
  Нормално треба родителот да биде строг и принципиелен иначе детето ќе му се качи на глава.
  Може да се реши на подобар начин секако, ама пак треба и детето да се воспита да го почитува зборот на родителот.
  Мене ме немаат тепано, од мала сум си знаела до каде можам да одам со однесувањето, и ме држеле строго.
  Мада дете ко дете знае да направи бења, а и кој не правел, ама нема потреба да се казнува со тепање.
  Ги презирам ваквите луѓе.
  Најлесно е да кренеш рака на некого.
  Сум била сведок ама не кај блиски, туку кај мене на работа, и ми идеше да станам и јас да ја истепам жената.
  Како крвнички го тепаше детето, за греота и тоа пред луѓе.
  Јас на ваквите луѓе би им ги одзела децата.
   
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Има секакви луѓе. Не само што ги казнуваат физички, дури и ги тепаат до смрт. :(
   
  На ZmajChe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: