Физичко казнување на децата | Црнобело Форум

Физичко казнување на децата

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Дали го одобрувате таквото казнување на децата? Ако да, зошто?

Која е причината за тоа казнување? Зар не може ли да се реши на подобар начин, со разговор или забрана за цртани и играчки?

Дали до сега ве имаат физички казнувано? Или дали сте биле сведок, кога родителите го казнуваат физички вашето другарче?

Искуствата се добродојдени.....

child-abuse.jpgchinese-child-discipline.jpg
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Мислам дека не би требало физички да се казнува.
Сето тоа донесува трауми.
Најдобро е да се седни да се поразговара со детето
на најсмирен начин.Да му се објасни зошто не треба
да се направи тоа или зошто не требало да го
направи тоа.А,доколку физички се казнува
следниот пат можеби ќе направи некоја
поголема беља. И само ќе направат детето да има страв
од нив и ќе има можеби и презир заради целиот ќотек.
А мислам подобро е да има почит и љубов кон
родителите,и ќе сфати дека треба работите треба да решат на убав
начин а не со насилство.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
23
Куманово
Мислам дека не би требало физички да се казнува.
Сето тоа донесува трауми.
Најдобро е да се седни да се поразговара со детето
на најсмирен начин.Да му се објасни зошто не треба
да се направи тоа или зошто не требало да го
направи тоа.А,доколку физички се казнува
следниот пат можеби ќе направи некоја
поголема беља. И само ќе направат детето да има страв
од нив и ќе има можеби и презир заради целиот ќотек.
А мислам подобро е да има почит и љубов кон
родителите,и ќе сфати дека треба работите треба да решат на убав
начин а не со насилство.

скроз те поддржују, али треба некопут да заигра некоја васпитна, не бива све сс зборови, следеќи пут кт ке му текне да прави глупсоти да се сети. Али повторују тој не треба да се дешава стално, и несмее да се превише тепа дете т.е да му се нанесев много големи физички повреде.

оф топик: марик много чудни теме отвараш :kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe

Wild.One

Истакнат Член
17 јуни 2012
197
147
343
Wonderland
За да го одобриш ова треба да си мрднат, ова го прават само родители со психичко пореметување :)
Моите никогаш не кренале рака на нас, секогаш проблемот се решавал со разговор. Кога се родил брат ми, се договориле мама да биде одговорна за воспитување и ако има некој проблем таа ке го решава со нас. Казна во животот не сум добила, ниту ми било нешто забрането, воспитана сум да ја препознаам границата на нештата.
Чист пример е братучедками, како мала многу ја малтертираа од мала ситница си добиваше шамари епа затоа сега неможат да ја закомандаат, колку пати и имам кажано да прекине со глупостите ке ја дознаат дома и ке биде многу лошо и на тоа ми одговара со "Ако де, малку ли имам поминато, навикната сум" :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe and Scars

The_countess

Истакнат Член
10 јуни 2012
441
545
193
26
Физички казнуваат само ментално нестабилни луѓе. Не сум го проживеала тоа и за среќа не сум ни била сведок, а не ни треба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Just Perfect and WomanInRed

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
23
Куманово
Ту бре ке ме утепате, ја не викам сваку недељу, али треба 1 пут или 2 пута некоја васпитна, не да га утепаш дете од ќутек. Ја лично много ретко тепам некога помалога од мене, 2-3 пут ми се десило на други и сс брата ми што се шамарамо, али руку никад не сам дигнаја на женско. Днске помали деца су много уалени, не викам дека сам ја много голем али доваѓа ми едн пут петтоделенац и поваѓа да ме удари зашто сам му га померија ранац на физичко, кт сам му ја вржаја едну заушку, никад више не е седнаја на туј клупу :rofl
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Јас додека бев на одмор пред 7-8 години на Крф (Грција) до над во собата имаше една фамилија (грци). Мајка, татко и ќерка. Таткото беше некој доктор и работеше на Крф (седеа цел одмор таму) и не доаѓаше многу кај жената и ќерката. Најверојатно си бил кај некоја швалерка или на друго место спиел. Дека бевме соба до соба, и од 10 дена што бевме, немаше еден ден кај што детето не плачеше. Јас такво малтретирање не сум видел ни на филм. Мајкава цело време ја тепаше. Ја млатеше, оваа плаче, рика. И беше непријатно на почеток да прашаш. И 7-8 ден надвор пред нас во двор ја тепаше, и татко ми тогаш ја праша зошто ја тепа, и му кажа жената (знам дека беше некоја ситница). Детето не идеше на плажа, седеше во соба. А таа па стока 200 кила ја дробеше, дури сакавме да пријавиме во полиција, али ај да не се мешаме во други работи и ете не пријавивме.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com

Redhead

Bookworm
23 февруари 2012
1,060
2,039
1,133
Neverland
Дали го одобрувате таквото казнување на децата? Ако да, зошто?

Која е причината за тоа казнување? Зар не може ли да се реши на подобар начин, со разговор или забрана за цртани и играчки?

Дали до сега ве имаат физички казнувано? Или дали сте биле сведок, кога родителите го казнуваат физички вашето другарче?

Искуствата се добродојдени.....
Нормално дека не го одобрувам, никогаш според мене тоа не е начин на воспитување.
Домашното воспитување се учи уште од дете.
Нормално треба родителот да биде строг и принципиелен иначе детето ќе му се качи на глава.
Може да се реши на подобар начин секако, ама пак треба и детето да се воспита да го почитува зборот на родителот.
Мене ме немаат тепано, од мала сум си знаела до каде можам да одам со однесувањето, и ме држеле строго.
Мада дете ко дете знае да направи бења, а и кој не правел, ама нема потреба да се казнува со тепање.
Ги презирам ваквите луѓе.
Најлесно е да кренеш рака на некого.
Сум била сведок ама не кај блиски, туку кај мене на работа, и ми идеше да станам и јас да ја истепам жената.
Како крвнички го тепаше детето, за греота и тоа пред луѓе.
Јас на ваквите луѓе би им ги одзела децата.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Има секакви луѓе. Не само што ги казнуваат физички, дури и ги тепаат до смрт. :(
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ZmajChe