Униформи

The puss in boots

Староседелец
27 февруари 2012
221
147
1,043
23
Охрид
  • Like
Реакции: cakar_ulav and Bum-Bum

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,125
1,845
423
Еден досаден град
Немаме униформи а јас имам големаа желба и криво ми е зашто не воведат...Дури немаат ни во план :frantic
Убавоо би било да бидат тоа кошулки а за зимо со џемперчиња одозгора :zelen
.:) :)
 

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
29
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Ние од оваа година почнавме да носиме униформи не се нешто лоши ама пак имаме 4 делови и изнесуваат 1800 некаде, а во гимназијата носат исто униформи (незадолжително -.-“) но нивните се со 1 џемпер и 2 поло блузи (со јачиња) и изнесуваат 2500
 

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
26
Немам проблем со униформи доколку се квалитетни и со дообар изглед. Мојата генерација нема носено, ама пред нас еднашка им дадоа на децата ама тоа униформите беа за никаде. Темно зелена боја на една како тексас јакна со патент, мислиш работници од шумско стопанство. После тоа проектот пропадна и никој веќе не ни помисли за униформи.
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Да се има униформа е добра идеја. Но, не такви како нашите. Ниту се квалитетни, ниту убави на изглед. Всушност, баш се грди. Носиме едни црни огромни тренерки(како за инает да ни даваа по два броја поголеми) со некоја глупа ознака. После еден месец се искинаа, а уште по второто перење беа нерамномерно избледени. Има и една маица со истата ознака и бонус една црвена маица без ништо на неа како за одење на нива или варосување на домот.
Како уличари сме. Немам намера следната година да ја носам.
Кога би имале униформи кои се квалитетни, со нормална големина и малку поубави на изглед, би носела.
 
  • Like
Реакции: Outrider

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,220
1,747
253
Денес појдоа и првачињата на школо,и нека им е со среќа на сите ученици,но некако не сум задоволна што само учениците од нас.Аеродром ке имаат униформи.Многу одамна,пред 30-ина и повеќе години,униформата беше задолжителна за сите основци и средношколци,а исто така,работен мантил носеа и сите просветни работници.Јас сум за униформи,и за ученици и за наставен кадар,за секој вработен соодветна униформа.
 

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
26
домче
Темата што ме измачуваше во цело средно, а ми се закануваше и во основно...
(n) (n) (n).... униформа - дукс + маичка = 2000 денари + маичка за преперување ако сакаш доплаќаш
Имаш 3 деца, сите во различни школи (гимназија, економска, основно... итд...), различна возраст.... фактички треба на сите 3 треба да му овозмошиш барем по една дуксерка и барем по 2 маички... - едно 8000 денари.... И ај сеа?
Во средно носевме едни тупави дуксерки на кои не чинеа патентите... :facepalm2

Униформи да - цврсти кончани или памучни материјали (не рециклирани шишиња), скромен дизајн за сечиј вкус, на терет на школото, обновливи годишно - ТАКА ДА! Сите убаво суредени, строги правила за носење уредна облека, бркање од час за деколте - да!
Ама за сите да биди исто...