Турбо-фолк

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Фолк е народ.

Турбо е систем на вбризгување на бензинот под притисок во цилиндерот на моторот со внатрешно согорување.

Турбо фолк е горење на народот. Секое забрзување на тоа согорување е турбо фолк. Распламтување на најниските страсти кај homo sapiens-от. Музика и милениче на сите музи, хармонија на сите уметности. Турбо фолкот не е музика, турбо фолкот е милениче на масите, како фонија на сите вкусови и мириси.
[Рамбо Амадеус]​
Не ти е б'ш добар превод, ама тој е тој :)
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Турбо - фолкот не може да се нарече музика. Тоа е само крпеница од народна и поп музика, а таква „смеса“ не може да биде ништо повеќе од идиотски звуци. Понекогаш кога морам да го слушам (на некоја прослава или слично) ми е многу смешен, а понекогаш ми е дури болно да го слушам.
Па оние текстовите - катастрофа. Поглупави немам слушнато :x. А изведувачите се крајно неталентирани.
Значи, се мешаат застарените текстови и музика од народните песни и површните идиотски текстови (не се сите поп песни такви, но во турбо - фолкот се најчесто такви текстовите) и се добива мешавина од труби, жени на долна облека, некој си стар македонски народен говор и лошо чувство на евтиност.
Не би издвоила песна, бидејќи сите ми се еднакво глупави и сељачки (не ги навредувам луѓето од село, бидејќи тие се селани, а не сељаци).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra and parvati