1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Треба ли религиозните предмети да се користат како посредници помеѓу луѓето и Бог?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од balerina, 6 август 2014.

 1. balerina

  balerina Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2014
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  96
  Да околу 40 мажи ја пишувале Библијата во период од 1.610 години — од 1513 год. пр.н.е до 98 год. од н.е. Некои од нив биле пророци кои ‚ги водел светиот дух‘,Значи Пророците и писателите на Библијата ‚биле водени од светиот дух‘ во таа смисла што Бог ја користел својата сила за да комуницира со нив, да ги мотивира и да им дава водство. Според тоа, тие не ги запишувале своите мисли, туку Божјите. Понекогаш пророците и писателите дури и не го разбирале она што го претскажувале или пишувале,„Целото Писмо е вдахновено од Бог“ и не содржи човечки размислувања,
   
 2. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Дали ако денес некој дојде и ти каже дека е пророк кој е воден од светиот дух ќе му поверуваш или ќе го помислиш за луд?
   
  На balerina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Ако застанеме и зборуваме за сите контрадикторности во библијата... нема да ни има крај на разговорот.
  Едно од 10те божји заповеди гласи: Не прави идол или слика на она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата и под земјата. Не им се поклонувај и не им служи.
  А од сите страни фрчат икони, слики - што не.
  Друга заповед гласи: Не убивај, а што направи цар Давид? Колку пати сме жртвувале јагне на Духовден?

  Контрадикторности до бескрај...
   
  На balerina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  Историски вака да се надоврзам, баш еден од тие аргументи во 8ми и 9ти век бил на страната на иконоборството во Византија.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 5. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Прилично сум сигурен дека „Не убивај!“ се однесува само за луѓе инаку не би имале шанса за преживување.
  Другото околу идолите е дефинирање на монотеизам и отфрлање на суеверија.

  Контрадикторноста за мене произлегува од тоа што Библијата како света книга ако постои тогаш постои на Земјата и е направена од човекови раце, но сепак дури и да кажеш „Јас сум прав рисјанин и се водам според библијата“ го кршиш правилото.

  @Saladin
  Низ историјата имало неколку обиди да се отфрлат иконите и предметите кои се нарекуваат свети. Мене омилени ми се Богомилите.
   
 6. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  За богомилите чинам беа познати само за овој балкански реон, додекаИконоборството се случувало внатре во највисоките кругови во Источната црква. Сеа замисли да тепаа тие што нејќеа икони. Виндоус ќе мораше да измислува нов термин за онаквине сликички.
   
 7. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Прилично сум сигурен дека во библијата стои дека не треба да се одземе живот на ниту едно живо сушстество кое го создал Бог, дека за јадење ни ги дал тревите и растенијата. Понатака во библијата стои дека Бог дозволил да се прави курбан, кога го помилувал синот на Авраам.
  Идолите... монотеизмот никогаш не успеал да ги победи цврсто инкорпорираните политеистички навики....паганските обичаи.

  Точно, контрадикторноста е резултат само на тоа што таа е создадена од човечки раце со само една единствена цел - манипулација. Како што е куранот и сите свети книги. Тоа е моја перцепција.
  Како може човек да знае во колку дена Господ го создал светот? Кој му кажал? Бог? Зошто би кажал Бог такво нешто кога на светов има и добри и лоши животни и добри и лоши растенија(отровни), и добри и лоши луѓе. Сам себе ли ќе се оцрнува?
  Библијата е само еден збир од видоизменети космогониски, есхатолошки, етимолошки митови кои сѐ повеќе се научно побиени... а порано во нив се верувало неизмерно затоа што немале поинаков начин да објаснат зошто се стемнува па се разденува, зошто луѓето умираат...

  Некој што се нарекува „Јас сум вистински христијанин“ ја има гордоста во себе - она што библијата го смета за непростлив грев. Значи е грешник што не може да си ги измие гревовите со покајание...
  А, тука некој ги спомна Богомилите. И јас донекаде ги почитувам. Имале храброст луѓето. Ама од една страна викале „Не се поклонувајте пред икони и молете се скришно“, а се молеле со отворени врати и во недели ги бакнувале иконите.
  Сепак, во тој период повеќе го окривувам, Презвитер Козма. Тој нели напишал за нив. И во едно место вика „Се појави еден поп Богомил, подобро е да се каже Богунемил“. - Кој е тој да навредува? Сакај го непријателот како што се сакаш самиот себе си. - така стои во ферманот, а зошто тој како пустиножител, како вистински испосник си дозволил вакво нешто? Па уште црквата, науката, го величи?

  Контрадикторности коллку сакаш. Додека Бог, Вишата сила што ни дава живот ја мешаме со луѓето... додека постојат установи каде што плаќаш за да се помолиш на Господа... до тогаш верата ќе биде лажна, а вратите на „рајот“ ќе бидат затворени.(малку метафора се надевам ќе сфатите што сакав да кажам).

  п.с. Ние православните христијани не сме ништо повеќе од прости пагани. Славиме Нова година пред да го прославиме раѓањето Христово, а нашите години се бројат по раѓањето Христово. Во крштевањето и причесната користиме квасен леб, а Исус на Пасхалната вечера давал бесквасен. Правиме икони, носиме храна на гроб(чиста паганска пракса).
   
  На Outrider му/ѝ се допаѓа ова.
 8. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Оу не. Богомилите и нивното движење се имале проширено дури до Франција (тогаш чинам беа Франките) но откако бивале откриени ги прогонувале, спалувале, беселе или ги снаоѓала некоја слична судбина, а нивните книги и списи се користеле за развалок клади за млади вештици. Воглавно богомилите се криеле и функционирале тајно, си имале некои обреди и толку. Ама нивните гледишта се далеку поотворени отколку било кој рисјански подгранок.

  @Аркантос многу грешиш околу Богомилите. Тие не признавале икони, храмови, не признавале дури ни држави, биле против оружја и војни, го отфрлале стариот завет, одбивале славење празници и принесување курбани итн. Не бакнувале икони богомилите, си ги смешал веројатно.
  Некаде во Англија имало еден графит "Spread the Anarchy!", веднаш под него допишано "Don't tell me what to do!". Воглавно јас тоа со почитувањето на божјите заповеди го гледам како "Obeying the rule is breaking the rule" зашто почитувајќи го тоа да не создаваш идоли, слики и да не се потчинуваш те прави да си потчинет на дело кое е направено од човек.
   
  #18 existence, 11 август 2014
  Последна промена: 11 август 2014
  На Хептаграм XI му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266
  Во Франција биле Катарите, Монсегир, католиците организирале крсташки поход и извршиле геноцид во склад со рисјанските вредности...
   
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nighty

  Nighty Староседелец

  Зачленет на:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  727
  Допаѓања:
  1,181
  „Треба ли религиозните предмети да се користат како посредници помеѓу луѓето и Бог?“

  Не.
   
  На balerina му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: