1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Треба ли религиозните предмети да се користат како посредници помеѓу луѓето и Бог?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од balerina, 6 август 2014.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  880
  Земете се што ќе посакате (било кој предмет или идеја) и ако можете и е во согласност со вашата природа, преку вашата волја ќе ве однесе по патот кон божественото - нормално, без да западнете во лагата да го обожувате пророкот како бог, или да убивате или мразите во името на света книга или било што налудничаво и премногу човечно, што би застанало на волјата на другиот!
  Тоа е апсолутна свесност за универзумот!
  Но ова е недостижно за еден верник. Почнете со верување, надеж, но без искуство или заради страв да не испадне верувањето залудно, не останувате предолго на тоа верување.
  Тој верникот од стариот еон е вљубен во догмата и во ширењето на мистични сказни околу овие ствари...

  Ова е висока и философија и магика за луѓето кои не се заморуваат со магика... кои немаат време за ништо, освен за кревање залудна врева како се тие просветлени и го фатиле последниот воз кон бесконечното.

  Само вака ќе опстанат праските, а ќе исчезнат идолите и догмите.
   
  #51 Хептаграм XI, 12 мај 2019
  Последна промена: 12 мај 2019

Сподели: