Тетоважа | Црнобело Форум

Тетоважа

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,692
7,241
1,153
Big Sur
А дали постојат привремени тетоважи? Пример ја носиш 2-3 години, сакаш да смениш и како што се отстранува лак за нокти со ацетон така да може тетоважата да се отстрани со некоја супстанца?
Некако ми е логично да има начин кој не предвидува игли ама не знам :)
Постојат повеќе типови. Тетоважите од к'на траат до 2 месеци, зависи од квалитетот и на кое место е т.е. дали се мие или не повеќе местото. :D Се црта и со водоотпорни мастила, ама тоа сепак дали недела би траело...
Имаше и едни ко лепенки, често ми излегуваа по Инстаграм, и тие исто би требало демек да траат по неколку недели, но повеќе од тоа нема, бар не колку што знам.
Е сега, опасноста да добиеш алергиска реакција на првите е поголема отколку од трајна тетоважа пошто често ги прават на улица и ги цртаат сите со иста игла (малку ко оние за плетење е оваа, ама не навлегува под кожа), а колку-толку, може да се деси да те изгребе подлабоко.
Од привремени би одела со лепенките, така некогаш ако ми текне стварно тостер на чело да ставам. :zelen
За 2-3 години, не знам, стварно. Имало на луѓе што им исчезнале тетоважите поради неквалитетно мастило, па ваљда и тоа се рачуна. Или после евентуално да се тргне ласерски.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,190
5,717
1,683
Disco
Постојат повеќе типови. Тетоважите од к'на траат до 2 месеци, зависи од квалитетот и на кое место е т.е. дали се мие или не повеќе местото. :D Се црта и со водоотпорни мастила, ама тоа сепак дали недела би траело...
Имаше и едни ко лепенки, често ми излегуваа по Инстаграм, и тие исто би требало демек да траат по неколку недели, но повеќе од тоа нема, бар не колку што знам.
Е сега, опасноста да добиеш алергиска реакција на првите е поголема отколку од трајна тетоважа пошто често ги прават на улица и ги цртаат сите со иста игла (малку ко оние за плетење е оваа, ама не навлегува под кожа), а колку-толку, може да се деси да те изгребе подлабоко.
Од привремени би одела со лепенките, така некогаш ако ми текне стварно тостер на чело да ставам. :zelen
За 2-3 години, не знам, стварно. Имало на луѓе што им исчезнале тетоважите поради неквалитетно мастило, па ваљда и тоа се рачуна. Или после евентуално да се тргне ласерски.

Со напредокот на козметичката индустрија човек би очекувал да постои такво нешто како на пример бојата за коса која трае не знам, неколку месеци и после ако сака корисникот може да продолжи со боење или да престане. Ете market gap штета што неам кинта да вложам во развој на привремени тетоважи, во тоа лежи голема пара...ааааааа.......се нервирам коа имам добра идеја а сето тоа за џабе :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,692
7,241
1,153
Big Sur
Со напредокот на козметичката индустрија човек би очекувал да постои такво нешто како на пример бојата за коса која трае не знам, неколку месеци и после ако сака корисникот може да продолжи со боење или да престане. Ете market gap штета што неам кинта да вложам во развој на привремени тетоважи, во тоа лежи голема пара...ааааааа.......се нервирам коа имам добра идеја а сето тоа за џабе :D
Земај кредит и вложувај, со тебе сум! :D
Може и има, ама јас не сум искрено запознаена. Иако би било добра опција да видиш дали ќе ти се свиѓа и по неколку месеци + е добро за тетовирачите пошто би правеле уште подобри пари од тоа што прават сега.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,190
5,717
1,683
Disco
Земај кредит и вложувај, со тебе сум! :D
Може и има, ама јас не сум искрено запознаена. Иако би било добра опција да видиш дали ќе ти се свиѓа и по неколку месеци + е добро за тетовирачите пошто би правеле уште подобри пари од тоа што прават сега.

Ух, јас сум помалку кредитно способен од рандом индиос кој лови тапири во Амазонија :D
Да барам кредит во банка има да се церекаат вработените и да покажуваат со прст, само коа ќе видат employment record ќе им кажам бев во Индија во Ашрам 10-тина години затоа дупка во ЦВ-то.
 
  • Haha
Реакции: Electra

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,270
9,112
1,683
Останав на оваа...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra