Таоизам

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
И да, сите патишта се дел од спознавањето. Тоа незначи дека тие како изолирани - сами за себе "вистини" се начин до кој се доаѓа до тој "извор" како што велиш, туку се повеќе нешто како делчиња од мозаик. Само во склоп со сите останати искуства, ја даваат целата слика, која многу често е ословена како "Апсолутна вистина".

Ниту еден пат со предходно пресметани добивки што човек ќе го одбере да го чекори нема да го донесе до изворот.
И порај тоа што постојат многу религии и филозофии како пишан доказ за постење на некаков извор,самата потрага по него е замка.
Висината стана стапица,а душата е таа што ќе биде заробена во својата вистина.

Тао има една добра изрека која вика,
Мудрецот нема "јас " ,тој е како огледало за душите човечки.

Мозаикот за кој зборуваш е само една добра архитектура од затвор за души човечки.

своИ :)
За во иднина на сите теми да си пишуваш убаво, правите многу вакви грешки, македонциии :)
Многумина правите промашувања во писанијата ви, кои навидум треба да се мудри изливи од вашето искуство, а сте неписмени (не можете да научите 5 правила на правописот. Тоа ви е небитно по се изгледа!).
Твоите се размисли се прифаќаат како добронамерна забелешка.:)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Ниту еден пат со предходно пресметани добивки што човек ќе го одбере да го чекори нема да го донесе до изворот.
И порај тоа што постојат многу религии и филозофии како пишан доказ за постење на некаков извор,самата потрага по него е замка.
Висината стана стапица,а душата е таа што ќе биде заробена во својата вистина.

Тао има една добра изрека која вика,
Мудрецот нема "јас " ,тој е како огледало за душите човечки.

Мозаикот за кој зборуваш е само една добра архитектура од затвор за души човечки.
Па зарем јас не го зборувам тоа цело време? Зошто нагласив дека било кој пат кој во себе не ги вклучува сите останати можности, неводи до ниедна комплетна вистина? Затоа што е дефиниран со одредена цел - резултат, и поради тоа и нагласив дека Вистината е како мозаик, затоа што е збир од сите можни исходи.

Зошто постојано ми нафрлаш свои размисли во стил на корегирање на моите? Битно ти е да бидеш тој што е во право? Биди, немам проблем со тоа. За мене не е нелогично два или повеќе ставови да бидат компатибилни, па дури и ако се на прв поглед контрадикторни.
Ако ти размислуваш во правец на замки и затвори, незначи дека сите треба да имаат идентичен став и терминологија како тебе.
Мозаикот за кој зборувам не е затвор за човечки души, туку испреплетеноста и поврзаноста на различните перспективи или гледишта, кои добиваат смисла како што нивото на сознанија расте.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Па зарем јас не го зборувам тоа цело време? Зошто нагласив дека било кој пат кој во себе не ги вклучува сите останати можности, неводи до ниедна комплетна вистина? Затоа што е дефиниран со одредена цел - резултат, и поради тоа и нагласив дека Вистината е како мозаик, затоа што е збир од сите можни исходи.

Зошто постојано ми нафрлаш свои размисли во стил на корегирање на моите? Битно ти е да бидеш тој што е во право? Биди, немам проблем со тоа. За мене не е нелогично два или повеќе ставови да бидат компатибилни, па дури и ако се на прв поглед контрадикторни.
Ако ти размислуваш во правец на замки и затвори, незначи дека сите треба да имаат идентичен став и терминологија како тебе.
Мозаикот за кој зборувам не е затвор за човечки души, туку испреплетеноста и поврзаноста на различните перспективи или гледишта, кои добиваат смисла како што нивото на сознанија расте.
Затворот сами си го прават луѓето со слободен избор кој им е даден,можноста да одбира му дава слобода која е негова и само негова вистина со што затворот сам си го гради.Од целата таа архиктектура единствен излез е смртта.Не залудно се вели дека вистината ќе те ослободи.
Но ако ти милуваш да кажеш -испреплетеноста и поврзаноста на различните перспективи или гледишта,така нека ти биде,не го менува тоа дека луѓето се затвореници на својата вистина.:)
 

Abraxas

Староседелец
10 јануари 2013
1,094
792
1,133
44
www.oto-mk.net
Но ако ти милуваш да кажеш -испреплетеноста и поврзаноста на различните перспективи или гледишта,така нека ти биде,не го менува тоа дека луѓето се затвореници на својата вистина.:)
Затвореници се оние што не се свесни за ограниченоста на нивната вистина, оние кои мислат дека дознале се што може да се дознае. Кога некој ќе стане свесен за својот капацитет и можности, повеќе не е заробеник.


VI. СПИРИТУАЛНИОТ СЕНЗОРИУМ
  1. Човекот како ограничено суштество е неспособен да го сфати неограниченото. Комуникацијата со неограничено суштество (вистинско или лажно) не го менува овој факт.
  2. Оттука студентот нека и се спротивстави на секоја визија и одбие да ужива во неа; првин поради тоа што секако е можна друга визија, од сосем спротивна природа; второ, бидејќи иако е Бог, тој е сепак човек на една безначајна планета.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Па јас никаде нереков дека хомосапиенсот е на тоа ниво. Поентата ми беше дека разбирањето - осознавањето коинцидира со достигнување на нивото или капацитетот на кое се наоѓа таа "вистина". Што значи дека за разбирање на апсолутната вистина, потребно е достигнување на тоа апсолутно ниво или таа апсолутна состојба.
Значи тука се работи за начинот, не за крајниот исход.

И да, сите патишта се дел од спознавањето. Тоа незначи дека тие како изолирани - сами за себе "вистини" се начин до кој се доаѓа до тој "извор" како што велиш, туку се повеќе нешто како делчиња од мозаик. Само во склоп со сите останати искуства, ја даваат целата слика, која многу често е ословена како "Апсолутна вистина".

Зборуваме нели за апсолутна вистина, за одговорот кој во себе ги содржи сите прашања, некогашни сегашни и идни, за светиот грал, за божанското.


Никаде не напишав дека ти си напишал дека хомо сапиенсот е на тоа ниво. Јас напишав. :D Ако човекот со своите ограничувања во перцепција и концептуализација не е во можност да ја согледа апсолутната вистина тогаш никакви иницијации и капацитети не помагаат. Со сите машини, инструменти, математички модели, иницијации, психотропни супстанци, филозофии ......... човекот знае (или мисли дека знае) многу малку. 0,05 од универзумот и тоа е оптимистичка процена во случај да не е точен моделот за повеќе универзуми....во тој случај би требало уште некоја нула после запирката.

Не можеш да инсталираш виндоус 7 оперативен систем на Атари па колку сака нека е иницирано атарито, толку се можностите. Така и човекот си се самоизмамува со трагања по апсолутни вистини, разни религии,филозофии,редови па и идеологии... она за кое некој смета дека е апсолутно ниво е само ниво до кое стигнал за да може поудобно да ја свари самоизмамата. Не дека е тоа нешто лошо само по себе, да не бидам погрешно сфатен....но сепак далеку е тоа од било какви апсолути.

Голем збор е апсолутна вистина, handle with care :)
Some would argue that the Quest is the path, the Quest is what matters. But then again, every once in a while people could fall into the ditch of self delusion of actually getting to the `truth`. The truth? Perhaps it`s the ego game...
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Дечичи, ај сега бидете фини и вратете се целосно на Таоизмот.
Мислењата не ви ги бришам сега, зашто горе-долу имаат некоја нишка поврзана со темава, ама воздржувајте се од вметнување теории и цитати од други верувања и движења. Си има посебни теми за друго, а ако нема, лесно може да се отворат. :)
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Затвореници се оние што не се свесни за ограниченоста на нивната вистина, оние кои мислат дека дознале се што може да се дознае. Кога некој ќе стане свесен за својот капацитет и можности, повеќе не е заробеник.
Тао значи празно,а со самото тоа што е празно е создадел на с'е што е полно.Да настојува човек да се исполни не значи дека ќе го осознае празното,тоа се две спротивни нешта.
Па сопред тоа ,да се постави научна патека за исполнување со што би се осознало празното е ништо друго освен лажен одсјај на празното,по кое многумина ќе се прелажат.
Ниту со уста може да се искаже,ниту со очи да се види,а уште помалку со уши да слушне,Тао не се доловува.
И ниту една религија и филозофија немаат екслузивитет истото да го нудат како една и единствена вистина,но со самото тоа што човек тргнал да бара за да допре до изворот, веќе го изградил својот затвор.Убаво пишува и во други преданија,Ме најдоа оние кој не ме бараа.


VI. СПИРИТУАЛНИОТ СЕНЗОРИУМ
  1. Човекот како ограничено суштество е неспособен да го сфати неограниченото. Комуникацијата со неограничено суштество (вистинско или лажно) не го менува овој факт.
  2. Оттука студентот нека и се спротивстави на секоја визија и одбие да ужива во неа; првин поради тоа што секако е можна друга визија, од сосем спротивна природа; второ, бидејќи иако е Бог, тој е сепак човек на една безначајна планета.
Не ги возвишувај луѓето и ќе спречиш натпреварување.
не цени ништо вредно и ќе спречиш крадење.
Не го покажувај посакуваното и ќе спречиш да се вознемири човечкото срце.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Не ги возвишувај луѓето и ќе спречиш натпреварување.
не цени ништо вредно и ќе спречиш крадење.
Не го покажувај посакуваното и ќе спречиш да се вознемири човечкото срце.

Ова е таоизам или твои размисли за муабетот што си го тепате со Abraxas насекаде по форумов?
Зошто не замолчиш кога не знаеш ништо за темите на кои дотрчуваш само заради соговорникот? Аман значи... секаде ве има. Молчете ако не знаете, не зборувајте вие што мислите дека е вистина. Научете нешто повеќе за темите на кои зборувате!
Сето ова твоето е погрешно!
Сето ова се искушенија! Ако не ги надминеш, к***а си и подлец и мислиш дека си поминал бидејќи не си дејствувал! Бараш лесен начин за да поминеш... а тоа не успева никогаш! Ако не на почетокот, ќе паднеш подоцна, многу поболно и посурово...
Да не ги вознемируваш луѓето? Па тие се вознемирени до дното на своето постоење... што мислиш зошто бараат некој да ги води? Некој друг да им го носи гревот? Да ги спасува бедните... што мислиш ти, од каде е сето тоа?
Од вакви невистини!

Лао Цу што вели за искушенијата?
Да видиме:If a traveller can remain calm and peaceful throughout the ordeals of an arduous journey,
Then how much more is required of a leader in the heat of a crisis?
Without heaviness, lightness is frivolous.
Without stillness, action is impetuous.


Ако може вашите вистини, да не ги пласирате како апсолутни вистини за темите, бидејќи понекогаш се толку контрадикторни со она што го тврди некое учење што човек не знае од каде да почне да поправа или да упати каде да се запознаете со работите, штом толку дрско се осудувате да зборувате за нив, без да сте запознаени барем со основите! Штета...

Бидете малку... подобри :) И извинете вака што ве искарав :) Нема поеќе...
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Тоа што го дадов како цитат е од Лао Це Тао книга на апсолуниот пат 3-ти Стих преведено од хрватски.

Овде ја има на англиски !:)

Еве еден уште еден,ако ти е полесно на англиски!
Look, it cannot be seen - it is beyond form.
Listen, it cannot be heard - it is beyond sound.
Grasp, it cannot be held - it is intangible.
These three are indefinable;
Therefore they are joined in one.

From above it is not bright;
From below it is not dark:
An unbroken thread beyond description.
It returns to nothingness.
The form of the formless,
The image of the imageless,
It is called indefinable and beyond imagination.

Stand before it and there is no beginning.
Follow it and there is no end.
Stay with the ancient Tao,
Move with the present.

Knowing the ancient beginning is the essence of Tao.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Хептаграм XI

Староседелец
26 мај 2013
1,881
944
1,133
World
heptagramxi.wordpress.com
Премногу преводи на преводите со дообјаснување од некои, води до кривоверство и неразбирање - заради лоши преводи и незнаење на преведувачите! :)
Истиот стих преведен од друг, дава подруго светло.


1. To reward merit is to stir up emulation; to prize rarities is to encourage robbery; to display desirable things is to excite the disorder of covetousness.
2. Therefore, the sage governeth men by keeping their minds and their bodies at rest, contenting the one by emptiness, the other by fullness. He satisfieth their desires, thus fulfilling their wills, and making them frictionless; and he maketh them strong in body, to a similar end.
3. He delivereth them from the restlessness of knowledge and the cravings of discontent. As to those who have knowledge already, he teacheth them the way of non-action. This being assured, there is no disorder in the world.

Во текстот на Лао Це се збори за мудрите, оние кои ги поминале искушенијата, кои можат да владеат, да водат! А ако човекот, кој што сеуште не започнал да го оди патот на Тао и веднаш почне со овие пракси, толку притисок ќе добие што на крајот ќе заврши на психијатриа, барем денес :)
Убаво си вели: He satisfieth their desires, thus fulfilling their wills, and making them frictionless; and he maketh them strong in body, to a similar end. :)

Од преводот што ти го преведе на македонски, се добива впечаток луѓето да избегнуваат самите искушенија, затоа го додадов мислењето за искушенијата. Не вади делови од размислите на Лао Це, тоа ти е како да почнеш басна од Толстој и да ја прекинеш на сред муабет кога збори лисицата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Abraxas