Скопје 2014 | Црнобело Форум

Скопје 2014

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали ви се допаѓа проектот ,,Скопје 2014"

 • Да

  Гласови: 24 42.1%
 • Не

  Гласови: 33 57.9%

 • Вкупно гласале
  57

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
барокот е веќе застарен стил, во тоа нема сомнеж, во светот веќе ретко и кај се гради во тој стил, се повеќе и повеќе се вовдеуваат некој футурустички правци, пример кажими колку интересно ке му биди на турист од италија австрија или чешка во скопје кај шо ке можи да види згради исти како шо можи да види и дома?..
Абе ова е како да ме прашуваш колку ќе му биди интересно на комшијата кај мене на гости, оти ми е ентериерот сличен на неговиот. Ами мене ми е поважно колку ми е мене интересно и убаво кај мене дома. Башка шо не ни се исто уредени сите простории, ами само еден дел од дневната. Е па ако не му е интересен тој дел од дневната шо ми е ист како кај него дома, ќе го заинтересираат останатите простории. Оти кај мене дома има еден куп работи за гледање :)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: 4FUN

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
во право си ама сепак не е то то. Доколку се свртевме кон некој футуристички изглед мисла мдека многу повеќе ке се свртеше вниманиетое најавноста кон македонија как оземја којас се буди почнува да се изградува во една супер модерна европска држава...А вака ова е веќе видено..
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
во право си ама сепак не е то то. Доколку се свртевме кон некој футуристички изглед мисла мдека многу повеќе ке се свртеше вниманиетое најавноста кон македонија как оземја којас се буди почнува да се изградува во една супер модерна европска држава...А вака ова е веќе видено..
Еве де, ќе имало и облакодери во Аеродром
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
27
Битола
баш убаво, мислам дека ова ке покрени повеќе позитивни реакции од граѓаните одколку за барокните или неокласичните згради..
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,649
1,683
Normandy
Не не и не. ПРеголењмата заситеност во цамиот центар, задушеноста која се чувствува, сакатењето кое го трпат и допрва ќе го трпат видни згради исклучиво во центарот е тоа што не ми се допаѓа.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: DarkPassenger

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
ли мислите дека барокот е подобар? кое е вашето мислење?
Поздрав со љубов
Ш !!!

Тоа е ствар на вкусови.

На пример, за мене лично. Јас сепак би одбрала Барок, а не нешто футуристичко. Футуристичкото претставува ладно, застаклено, бездушно - пред се минималистичко.
Јас сум уметничка душа, мене ми е потребна топлина во се што ме опкружува.

Доста имам шетано низ Европа, никогаш се немам восхитено на некоја модерна зграда, објект.
Затоа, во Виена, 4 дена не можев да се приберам од возбуда :)

Не не и не. ПРеголењмата заситеност во цамиот центар, задушеноста која се чувствува, сакатењето кое го трпат и допрва ќе го трпат видни згради исклучиво во центарот е тоа што не ми се допаѓа.

Јас се согласувам дека премногу е концентрирано. Посебно Самуил, Ченто, можеле да ги распоредат малкуцка.
Од друга страна, да се надоврзам со бикот, шмизлите, трубачите, чевларот, џуџето, ѕвоното, шахистите.... сосема непотребни на плоштадот и ул. Македонија, можеле да ги распоредат низ парк, низ др. места во Скопје. Ги оправдувам само затоа што се дело на млади уметници, огромен мотив за нив е тоа што на државен тендер добиле можност да го украсат на некој начин главниот град.

А сепак, не знам за кои згради зборуваш. Ако мислиш на поштата, и останатите како неа, јас само се надевам дека ќе направат нешто со нив, ќе ги преправат, барем фасада некаква ќе им направат. Премногу сивило има во нив, но за времето кога биле правени, биле нешто невидено и футуристичко. Од денешен аспект, мене ми се премногу ,,бетонски,,.

...

Исто, ако сакаат, членовите од другите градови, нека кажат што никнува кај нив, неколку пати прочитав по некоја статија за некој град, но, бидејќи сето тоа паралелно се изведува со овој проект, не е лошо да ни кажат. Се сеќавам дека во Штип се планираше, може веќе и започнала, реконструкција на плоштадот и изградба на фонтана....
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,649
1,683
Normandy
Јас се согласувам дека премногу е концентрирано. Посебно Самуил, Ченто, можеле да ги распоредат малкуцка.
Од друга страна, да се надоврзам со бикот, шмизлите, трубачите, чевларот, џуџето, ѕвоното, шахистите.... сосема непотребни на плоштадот и ул. Македонија, можеле да ги распоредат низ парк, низ др. места во Скопје. Ги оправдувам само затоа што се дело на млади уметници, огромен мотив за нив е тоа што на државен тендер добиле можност да го украсат на некој начин главниот град.

А сепак, не знам за кои згради зборуваш. Ако мислиш на поштата, и останатите како неа, јас само се надевам дека ќе направат нешто со нив, ќе ги преправат, барем фасада некаква ќе им направат. Премногу сивило има во нив, но за времето кога биле правени, биле нешто невидено и футуристичко. Од денешен аспект, мене ми се премногу ,,бетонски,,.
Зборам за ГТЦ, ЕВН, Владата... А не е ни чудо еден ден и поштата да ја фатат иако според мене е навистина грда.
 

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Зборам за ГТЦ, ЕВН, Владата... А не е ни чудо еден ден и поштата да ја фатат иако според мене е навистина грда.

Уф, Владата и те како треба да се оправи, жалосна е. Мислам, Влада е, да му се невиди.
И поштата, а и УКИМ треба да ни се разубават. Се надевам ќе се сетат и на нив.

П.С. Проектот во принцип го поддржувам, иако има моменти кои ме тераат да се подзамислам. До сега не ме ,,изневерија,, се ми се допадна, последново со бродовите во Вардар, некако ме буни :) Ама да видиме што ќе биде со тоа, кој да знае...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,649
1,683
Normandy
Судот, театарот, музејот уште некако им опраштам пошо стварно предтоа натаму изглеаше грдо. Сеа мегаломански се но тоа е више прашање на вкус. Е сеа споменици.... ПРегусто е. Нека беше аце, двата коња, Климе, Намче, Кире и Мето. Другото е пре пре пренатрупано.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Praetorian and TheKitten