1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Селективност на полот пред раѓање

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од Believe, 1 февруари 2013.

 1. The_Mayor

  The_Mayor Фраер од пелени

  Зачленет на:
  18 март 2012
  Мислења:
  2,838
  Допаѓања:
  6,527
  јас извршувам баланс меѓу машкиот пол...нели сите сакаат машко? Е јас сакам женско, а и име имам смислено!
   
 2. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Секој поединец, колку и да има „напредни“ или којзнае какви сфаќања тежнее кон некој пол повеќе.
  Јас искрено од ко почнав да правам фантазии во мојата глава да станам татко, сакав да имам ќерка. Сонував за тоа да имам ќерка. Првото дете не ми беше ќерка, ми беше момче, но тоа не значи дека го сакав или го сакам помалку од ќерка ми што ја добив неоддамна. Неможеш да делиш деца - барем не луѓето со размислување како твоето.
  Дали оправдувам абортус ако не ти се допаѓа полот на детето? Секако дека не, абортус не одобрувам во никаква смисла, бидејќи ако не сакаш дете има начини да го спречиш зачнувањето, а кога веќе си бил фраер да го направиш и фраерка да дозволиш да ти го направат ќе бидеш исто толку голем фраер/исто толку голема фраерка и тоа мало детенце безразлика дали е машко и женско ќе го гледаш.
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Прво и основно кт е мушко дете, остануе да ти трае презиме. Мене ако су ми и двете женски, полко ке преболу што они нема да живив у куќу куде што су се родиле и може да се деси куќу да ми гу продадев него што ке ми га снема презиме. Друго не му е лко на свакога родитела(посебно на мушкога) да знае што ке прави женско кт ке порасне. Сви знаемо дека нема другарка коју не смо гу замислувале голу и тија такви работе. Замисли ти некој керкичку да ти гу замислу голу. Сви знаемо кт смо биле млади, само сакамо да наденемо нешто и сл. Мислу дека е довољно да разбереш.
  Шип*ари што работив тој не ме ни чуди кт су дива раса никој ги нејќе и што силуев си ги сестре све у име на лозу. Незнам и зашто мора да се абортира ако прво дете ги е женско кт они се множив како глусци. Од 8 деца сигурно некое мушко ке искочи.
  Како и да е, не значи дека ако имам керке дека нема да ги прифату и ке ги контролирам и нема да ги давам да имав беќари до 3 годину средњу и сл.
  За горе наведено извињавам се ако сам увредија некога родитела што има девојче, али тој е мое мислење и ви кажују стварно како е, не ви га шминкам.

   
 4. alba

  alba Староседелец

  Зачленет на:
  15 март 2012
  Мислења:
  1,426
  Допаѓања:
  2,014
  Ти селективноста ја препиша на сметка на менталитетот и тоа балканскиот. И да јас правам селективност посекоја цена ке се потрудам да имам машко дете :zelen и тоа не е менталитет него едноставно желба.
   
 5. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Забрави да надопуну и дека ми е жеља да си имам мушко дете. Да си е како мене. Како ја што сам мноооого сличан како тату, кумановски кажано домаќин човек такој сакам у мушко дете ако имам да ми е такво. Да уме да се снајде сс работе по куќу, а не да неуме да закове шајку у дрво.
   
 6. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Знаеш.... сестра ми кога умеееше да закова шајка во дрво јас уште незнаев чекан да држам.
  Така да, многу е лошо ова што ги делиш така децата.
  Немора да значи дека ќе биде домаќин ако не знаеш да го воспиташ ти.
  Исто така немора да значи дека ќе биде девојчето пристојно ако родителите не го научат на значењето на тој збор.
   
  На violetmoon, Emma.T, lady_blue и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Абе ја такој ке си га васпитују дете такој сакам да биде. Ако не биде здравје боже. Ја уму свашта данаправу, а мој брат неуме ништо па не се љуту, мое си е знање. И за керку исто такој ако гу они научив од малу како треба и што е правилно, а што не она сама ке разликуе. Кт треба да направи нешто прво ке размисли дали е тој правилно или не т.е да има морал. Ја ке ти кажу за мене: Мене су ме такој израснале, пазиле су на мене кт треба су ме скарале сакам да кажу не су ме запоставувале. Знам много деца што ги такој родители запоставуев и правив глупости и ја пред да направу нешто размислу дали е правилно или не. Ако не е правилно одма га забраву. Ја сам такв импулсиван и да немам изградено морал до сг 20 пут да ме водив у станицу, ама ради морал кој сам га изградија научија сам да се контролирам.
   
 8. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Зарем уште постои оваа селективност? :unsure
  Не знам бе, мене ми е смешно она мислење „Машко да е, да ја продолжи лозата“...и после ги гледаш сите „лозопродолжувачи“, па ете ми ти дефицит на цури за оплоџење. Логика бе батка. :biggrin
  Со длабоко извинување, ама ми делува апла сељачки, чиниш светата династија треба да се продолжи, па штета од белосветски размери ќе настане ако не е машко. (и ко демек женското не носи наша крв, не ја продолжува лозата, хах) Подеднакво го мразам и она „Женско да е, лепотица ко мама“ и слични тракатаници, па тука следи издигање и паѓање во депресии оти на иднава мајка очигледно уште и’ фалат барбиките за дотерување, па сакала преку бебево да си ја исполни желбата. Озбилно, луѓе со години се мачат да зачнат, а некој да се нафати поради пол да ускратува живот...па најдобро нека си го ускрати својот.
  Нека биде живо, право и здраво. Кога ќе дојде време, сигурно мојата гордост нема да се мери според половиот орган, туку според она што детето постигнало со моја поддршка.
   
  На Arkantos му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Hkakashi
  Ама тоа што ти си таков дечко не значи дека и синот ќе ти биде ист таков.
  Само според мене едно сигурно значи:
  девојчето секогаш ќе биде со недостиг на татково внимание - ако продолжиш со ова размислување.
   
  На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hkakashi

  Hkakashi Староседелец

  Зачленет на:
  13 јуни 2012
  Мислења:
  1,543
  Допаѓања:
  1,697
  Абе знам ја тој дека немора да значи дека дете ке е исто како татка. Брат ми е пример за тој(на карактер мислу). Прво треба да се интересира за тој што сакаш да га научиш. Ако нема интерес нема никад да га научиш. Ја сам замислија такој и ке га васпитам такој па ако биде такој добро, ако не па добро. И не, ако имам керку нема да значи дека нема да добие довољно внимание од мене. Сг зазборисмо за мушки, а и не сам размислуваја што ке праву ако имам женско. Али ја не крију сакам мушки деца, али ако бидев женски да су ми живи и здрави мои су си :)
   

Сподели: