Селективност на полот пред раѓање | Црнобело Форум

Селективност на полот пред раѓање

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,014
1,123
Абе ја такој ке си га васпитују дете такој сакам да биде. Ако не биде здравје боже. Ја уму свашта данаправу, а мој брат неуме ништо па не се љуту, мое си е знање. И за керку исто такој ако гу они научив од малу како треба и што е правилно, а што не она сама ке разликуе. Кт треба да направи нешто прво ке размисли дали е тој правилно или не т.е да има морал. Ја ке ти кажу за мене: Мене су ме такој израснале, пазиле су на мене кт треба су ме скарале сакам да кажу не су ме запоставувале. Знам много деца што ги такој родители запоставуев и правив глупости и ја пред да направу нешто размислу дали е правилно или не. Ако не е правилно одма га забраву. Ја сам такв импулсиван и да немам изградено морал до сг 20 пут да ме водив у станицу, ама ради морал кој сам га изградија научија сам да се контролирам.
Ај објасни зошто женско дете неможе да го продолжи презимето на таткото ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
24
Куманово
Ај објасни зошто женско дете неможе да го продолжи презимето на таткото ?

Епа ако га женско задржи презиме на татка њоњи деца немав, такој да дали после тебе ке ти га снема презиме или преко керку ти исто ти се фаќа па га губиш.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,848
1,153
Епа ако га женско задржи презиме на татка њоњи деца немав, такој да дали после тебе ке ти га снема презиме или преко керку ти исто ти се фаќа па га губиш.
А што е толку битно „презимето“? Не се побитни внучињата да ги гушнеш? Па неважно дали ти ги родила ќерка или снаа за син.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
24
Куманово
А што е толку битно „презимето“? Не се побитни внучињата да ги гушнеш? Па неважно дали ти ги родила ќерка или снаа за син.

Абе сакам си и унучиња и ако господ ми даде и праунучиња, ама такв сам сакам си га презиме. За ништо на свет не би га сменија.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,014
1,123
Епа ако га женско задржи презиме на татка њоњи деца немав, такој да дали после тебе ке ти га снема презиме или преко керку ти исто ти се фаќа па га губиш.
Ау душичке дали исто се фака доколку керката го задржи презимето незначи дека нејзините деца ке го носат само презимето на таткото и знаеш колку фамилии познавам каде децата се со различно презиме а сепак се едно семејство. Се се постигнува со договор и разумност ама ке разбереш има време едино ако не останеш оштетен со вакви свакања:zelen
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,811
1,153
29
Western Sky, Land of Oz.
Не ми се верува дека уште постојат затуцани мислења од типот сакам да е маж на тато и и што то знам не. Демек ако е машко или женско има разлика. Абре нека е здраво и живо па друго што сака нека е.
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Секогаш сум кажувала какво и да е само да е живо и здраво. Кога забременив потајно имав голема желба да имам ќерка а и маж ми исто и ни се исполни желбата:igra.
Е сега кога ќе имам второ дете ако даде Господ мене ми е сеедно какво ќе биде и пак да е девојче ќе го сакам најмногу на свет.
А приметувам дека маж ми сака второто да е машко,ама не ми признава.
Што се однесува до презимето,тоа е најмалку важна работа,јас го задржав моето ама понатака не знам дали некој ќе го продолжи а и не ми е битно.
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,520
14,428
1,683
Таму каде што треба
Не ги сфаќам тие луѓе со изобличени размислувања и што убиваат невини деца.Жалосно !!!
Во идинина сакам и голема желба ми е да имам 3-4деца нека бидат живи и здрави.А дали ќе бидат женски или машки не ми важно тоа.Само знам дека ќе ми бидат се на светот и дека се ќе направам за нив :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
601
423
Ohrid
Еве јас ќе ти кажам дека јас сакам и женско да имам и или да ти поедноставам дека јас сакам да имам и ќерка и машко дете бидејќи за мене јас ако некогаш имам жена и ако ме праша што сакам јас ќе кажам без разлика што и да е важно да ми е живо и здраво без разлика дали ќе биде женско или машко :) и едно прашање дали ти ако добиеш женско? нема да ти биде толку мило на душата?

мислам веќе ти одговорив погоре види го мојот прв коментар тука е одговорот