Свесност

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Примеров ти е што да ти расправам Мелпомена.
Како може некого да сакаш,а да не си свесен за тоа?
Да сакаш некого несвесно??

Да де,затоа не ретко се случува да ја слушнеме реченицата...не сме свесни што имаме дур не го изгубиме.
Примерот е пример,не бара расправа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Свесноста не контролира,не менува ништо.
Сето горе наведено(во претходните постови од дискусијата) е само делувањето на свесниот човек.
Свесноста само набљудува.
Ништо повеќе ништо помалку.
Што е свесноста?
Уште еден поим без дефиниција нели?

Така е,ниту една дефиниција нема да даде целосен одговор.

Свесноста не конторлира?
Немора да значи.Претежно конторлира.
Кога не сме свесни за некои работи,неможеме ни да делуваме врз истите.
Менува итекако.
Ете еден прост пример.
Кога не сме свесни дека некого сакаме,не се ангажираме околу него воопшто.
Кога стануваме свесни,па дури и самите се менуваме.

melpomena,
Примерот е несоодветен,во свесноста не постојат емоции за да се очекува некој фидбек со иста мера.
Нема никаква трговија помеѓу умот и емоциите,тоа што ти го збориш е несвесност од емотивна навика,па истата кога ќе се изгуби емоциите ќе ја покажат својата неисполнетост.Тоа не е тоа,за што зборуваме.
Да,се сложувам дека има промени и во свесноста,но не контролирани ,тие се слични како промени на телото.
Најдобар пример за тоа земи ги сликите од твоето детство и кажи дали тие промени на телото се контролирани?:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Дискусијава ми е многу конфузна.
Ај да пробам јас.
Имам другарка која себеси се смета за исклучително свесна.Таа никогаш не ги менува ставовите (тоа е како некој доказ за нејзината свесност),а всушност доминацијата на нејзините родители над неа ја прави неспособна да размислува со своја глава и уште побитно со сопствените емоции па така станува роб на една догма.
Всушност,свесноста претставува страв од тоа да признаеш што чувствуваш и да се вадиш на некои приказни за морал,убедувања и слично.
Не е финтата да се измачуваш правејќи нешто што не ти е по ќеф,туку свесно да ги извадиш на површина чувствата,да ги проанализираш и да најдеш начин да ти биде удобно во сопствената кожа.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Дискусијава ми е многу конфузна.
Ај да пробам јас.
Имам другарка која себеси се смета за исклучително свесна.Таа никогаш не ги менува ставовите (тоа е како некој доказ за нејзината свесност),а всушност доминацијата на нејзините родители над неа ја прави неспособна да размислува со своја глава и уште побитно со сопствените емоции па така станува роб на една догма.
Всушност,свесноста претставува страв од тоа да признаеш што чувствуваш и да се вадиш на некои приказни за морал,убедувања и слично.
Не е финтата да се измачуваш правејќи нешто што не ти е по ќеф,туку свесно да ги извадиш на површина чувствата,да ги проанализираш и да најдеш начин да ти биде удобно во сопствената кожа.
Може ли да те прашам како си толку сигурна дека е роб на догмите поставени од родителите, а не на сопствените догми?
Пример... нејзината свесност и’ кажува дека така треба да функционира, и така функционира... и патем можеби се чувствува преубаво во своја кожа... Не можеш да знаеш како се чувствува затоа што она што за тебе е свесност за неа е затворање на очи пред реалноста, а и обратно тоа што за неа е свесност за тебе е догма што не ти дозволува да живееш убаво...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
melpomena,
Примерот е несоодветен,во свесноста не постојат емоции за да се очекува некој фидбек со иста мера.
Нема никаква трговија помеѓу умот и емоциите,тоа што ти го збориш е несвесност од емотивна навика,па истата кога ќе се изгуби емоциите ќе ја покажат својата неисполнетост.Тоа не е тоа,за што зборуваме.
Да,се сложувам дека има промени и во свесноста,но не контролирани ,тие се слични како промени на телото.
Најдобар пример за тоа земи ги сликите од твоето детство и кажи дали тие промени на телото се контролирани?:)


Понекогаш се прашувам дали си свесен што пишуваш по темиве, но веднаш се откажувам од потрага по одговор...:D
No hard feelings grandpa ;)
 

Frojda

Истакнат Член
2 септември 2013
58
26
118
Може ли да те прашам како си толку сигурна дека е роб на догмите поставени од родителите, а не на сопствените догми?
Пример... нејзината свесност и’ кажува дека така треба да функционира, и така функционира... и патем можеби се чувствува преубаво во своја кожа... Не можеш да знаеш како се чувствува затоа што она што за тебе е свесност за неа е затворање на очи пред реалноста, а и обратно тоа што за неа е свесност за тебе е догма што не ти дозволува да живееш убаво...


Ее ова го немам размислено...знаеш може да си во право.Тоа е моето гледиште на реалноста,само разликата е во тоа што јас сум пофлексибилна од неа и свесна сум дека во голем дел ме води несвесното (како и сите нас),а таа е апсолутно уверена дека е совршено свесна.
Ова ми беше целта на муабетот...само не успеав да ја доловам.
Фала на исправката :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Сосема. Освен кога настапува сон, тогаш се вклучува автопилот.:)

Бидејќи си ти така свесен,ќе може ли да ни кажеш.
1.Свесен си за минатото,сегашноста или иднината?
2.Автопилотот сигурно ти покажува некоја слика,
во кое време од спомнатите во првото прашање, лета?:)
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Дискусијава ми е многу конфузна.
Ај да пробам јас.
Имам другарка која себеси се смета за исклучително свесна.Таа никогаш не ги менува ставовите (тоа е како некој доказ за нејзината свесност),а всушност доминацијата на нејзините родители над неа ја прави неспособна да размислува со своја глава и уште побитно со сопствените емоции па така станува роб на една догма.
Всушност,свесноста претставува страв од тоа да признаеш што чувствуваш и да се вадиш на некои приказни за морал,убедувања и слично.
Не е финтата да се измачуваш правејќи нешто што не ти е по ќеф,туку свесно да ги извадиш на површина чувствата,да ги проанализираш и да најдеш начин да ти биде удобно во сопствената кожа.

Како може свесноста да биде страв?