1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Свесност

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Lena, 31 август 2013.

 1. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Дојде до една важна точка,која воопшто не ја споменавме во целата оваа дискусија.
  Разликата помеѓу свеста и свесноста:)
  Која е?
   
 2. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  Свесност за постоењето на свеста! Тоа е прилично интригантно прашање. За мене можеби треперењето на целото битие во канџите на она што го знае и незнае. Стравот од тоа колку малку имаш во рацете а колку многу во мозокот, навидум недофатливо, нерешливо а сепак во конфузија со себе си . Свесност- спознание - свест -страв - свесност за стравот- свеста дека си свесен....оние кои што дошле до точката на нихилизам би сакала да ги чујам. Јас не скромно ќе кажам дека колку повеќе мислам дека знам , толку повеќе се сомневам драга Лена .
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Убаво го сложи ова,Анакин.

  "Што повеќе знаеме,толку повеќе знаеме дека ништо не знаеме"
  Рекол некој..:)
   
  На Anakin му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Бидејќи темата е започната со цитат од автор, еве што вели еден друг автор за ова (автори кои зборуваат за исходот од некој настан, јас лично не им верувам многу на тој муабет :) . Кога ќе станеме свесни... абе батали ти „кога“, туку дај кажете како, ако не е тајна нормално :) ).
  Повелете:

  „Свесното суштество, т.е. еден индивидуален центар на свесност, Монада – неможе да поседува квалитети по себе. Нејзината идеја за постоењето не само на Универзумот туку и на самата себе очигледно зависи и се совпаѓа со оние серии на можности кои таа самата ги има искусено. Оној дел од Универзумот, кој сеуште не влегол во сверата на нејзиното искуство за неа не постои. Тоа е како нов свет – универзум кој чека да биде откриен. Секое свесно суштество. оттука мора да се разликува од секое друго поради својата положба во универзумот, но не изразена во должина и ширина, ниту пак во време и простор, туку повеќе преку степенот или состојбата на свесност, или точката на гледање. Неговиот идентитет, исто така, нужно мора да биде чиста негација. Вредноста на секое суштество се одредува преку квантитетот и квалитетот на оние делови од универзумот, кои ги има откриено и кои оттука ја сочинуваат неговата сфера на искуство. Таа расте преку проширувањето на ова искуство, по пат на зголемување на оваа сфера. Во случајот на две суштества кои поседуваат мало или никакво заедничко искуство, взаемното разбирање очигледно е невозможно.“ - А. Кроули, Препород на Магиката – За Телема
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Паметни размисли има овој Краули,мора да ја зборува вистината ;)

  Пс.Ќе додадам уште нешто.
  За првпат да се доживее некаква убавина без притоа да се споредува,анализира и слично би бил првиот знак на свесност.
   
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Кроули, да не кршиме јазици ко забегани англичани... :) Се чита Кроули.

  Да се доживее убавина без да се анализира, споредува и слично за тебе тоа е свеснот?
  Што правиме со неубавината? Тоа не е свеснот? Да не се анализира и ти ќе бидеш свесна...

  Ахам, ок... можеби и тоа е можно...

  Да додадам, темата е закон! :)
   
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Добро прашање,
  дали свесноста ја доживува и неубавината??
  Дали?

  Си помислил на тоа дека можеби зборувам друг јазик?

  Се извинувам КрОули.

  Пс..обожавам сарказам:)
   
 8. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Зошто постојано на сите теми поставуваш прашања?
  Имате чудна потреба да поставувате прашања, навидум мудри, како да го знаете вие одговорот...

  Дали ова дали она... 50 страници да се изнапишат - нема да најдете одговор тука за свесноста... премногу зборувате и премногу прашања си поставувате :)
  Не треба воопшто човекот да е сесен - човекот е зло ако се почуствува загрозен! :)

  П.С. Не обожаваш сарказам... да обожаваш ќе беше свесна за тоа и немаше да ти смета ако некој друг користи кон тебе сарказам :)
  Биди свесна... :)
   
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,677
  Ооу некој почнува да се лути гледам.
  Мора егото да вмешало прсти.


  Ова е форум.
  Овде се дискутира,се прашува и се одговара.
  Ако имам 1000 прашања да поставам,ќе ги поставам тебе ич не треба да те замара тоа.
  И ако не ти се дискутира немој да дискутираш никој не те тера со сила.
  Прави што ти е волја и тоа нека ти биде закон,
  слушнав некаде ;)
   
 10. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,723
  Допаѓања:
  881
  Нормално, прашувајте си :)
  Само премногу прашувате, а ништо не кажувате...

  Затоа реков 50 страници и ништо нема да бидне...
  Одете таму станувајте свесни и помалку муабети, алоо :)
   

Сподели: