Свесност

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Како може свесноста да биде страв?


Ајде да речеме дека свесноста не е страв, но предизвикува страв. Сигурно предизвикува.
Пример, ти си мало дете кое оди во воден парк и притоа се пушта низ топоган бидејќи тоа ти предизвикува заодоволство, го гледаш како забава и тука е крајот на муабетот.
Или ти си возрасна личност која е свесна дека ако се пушта низ топоган може да налета да речеме на жилети со кои можеш да се исечеш а нели е популарно да се подметнуваат. Свесна си за опасноста, па автоматски ти е СТРАВ да се пуштиш низ топоганот.
Е сега дали ќе го надминеш стравот или не е сосема индивидуално.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Frojda

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Свесноста останува свесност,а стравот страв.
Не е едно исто.
Два различни поими.
А тој страв од примерот настанува затоа што си правиш размислувања кои би можеле да се случат(што значи иднина)а свесноста е сегашност.
Што сега?


Aj уште еднаш кратко.
Стравот не е свеснот и свесноста не е страв, но свесноста предизвикува страв.
И јас не реков дека свесноста е сегашност. Не размислувам за свесноста на тој начин, а ако веќе размислувам тогаш тоа е вака: свесна сум дека пред еден саат дојдов во воден парк(минато), свесна сум дека сега сакам да се пуштам на топоган(сегашност), свесна сум дека за две минути може да ме боли исеченицата што би ја заработла( можна иднина) и ете автоматски ми станува страв да се пуштам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Frojda

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Aj уште еднаш кратко.
Стравот не е свеснот и свесноста не е страв, но свесноста предизвикува страв.
И јас не реков дека свесноста е сегашност. Не размислувам за свесноста на тој начин, а ако веќе размислувам тогаш тоа е вака: свесна сум дека пред еден саат дојдов во воден парк(минато), свесна сум дека сега сакам да се пуштам на топоган(сегашност), свесна сум дека за две минути може да ме боли исеченицата што би ја заработла( можна иднина) и ете автоматски ми станува страв да се пуштам.
Затоа што не си во моментот присутна.
Туку закачена за мислата:Што ќе биде?
Свесноста пак е прикачена за сегашноста чинам.
И тогаш свесно ја доживуваш таа мисла и си свесен за своите чувства.
Кои пак можат да бидат и позитивни.
Без разлика.
Свесноста само го набљудува тоа.
Не реагира,не ствара,не контролира.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Затоа што не си во моментот присутна.
Туку закачена за мислата:Што ќе биде?
Свесноста пак е прикачена за сегашноста чинам.
И тогаш свесно ја доживуваш таа мисла и си свесен за своите чувства.
Кои пак можат да бидат и позитивни.
Без разлика.
Свесноста само го набљудува тоа.
Не реагира,не ствара,не контролира.
значи свесноста сепак не ги контролира чувствата?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
значи свесноста сепак не ги контролира чувствата?
Да.
Ништо не контролира.
Тоа што го реков кога го постави ти твоето прашање би било само делување на свесниот човек.
Свесноста само набљудува.
Би рекла ако свесно ги набљудуваме сите оние процеси кои се случуваат во нас и околу нас,не пробувајќи за почеток ништо да промениме ќе сфатиме/ќе добиеме некои одговори поврзани со сето она што не мачи или радува,ќе ги видиме нашите грешки или успеси и така со текот на времето ќе научиме да го контролираме сето тоа или да го насочуваме во друга насока.

Но со тоа одам оф-топик.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Да.
Ништо не контролира.
Тоа што го реков кога го постави ти твоето прашање би било само делување на свесниот човек.
Свесноста само набљудува.
Би рекла ако свесно ги набљудуваме сите оние процеси кои се случуваат во нас и околу нас,не пробувајќи за почеток ништо да промениме ќе сфатиме/ќе добиеме некои одговори поврзани со сето она што не мачи или радува,ќе ги видиме нашите грешки или успеси и така со текот на времето ќе научиме да го контролираме сето тоа или да го насочуваме во друга насока.

Но со тоа одам оф-топик.
океј, така веќе може :D
и тогаш и поентата е јасна - да се биде искрен самиот со себе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Поентата на свесноста:
Да се биде искрен со самиот себе или да се спознаеш себе? :nerd
мене ми е тоа исто. во моментот кога ќе успееш да бидеш потполно искрен со себе,тогаш и ќе се спознаеш себе. (sun)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Anakin

Истакнат Член
23 август 2012
869
977
203
Имавме едно многу едноставно прашање од една професорка во студентските години. Беше: Кој си? Што си? и Зошто си?
За мене одговорот е свеснот. Високата свест би значела утопија за човекот. Ние целиме кон повисока и повисока свест ама ?...чудно како светот напредува во едно а се уназадува во многу повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena