Сакам да ти кажам.... (љубовна исповедувачница)

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Случајност.......се започна случајно уште од самиот момент, како се случи сето тоа ни самата не знам, само знам дека проклето ми недостасуваш....ми недостига твојот речник на говорење, како слатко ги изговраше зборовите, твоите „комплименти„ на кои се смееве, блескавме од радост, како некои деца кога ќе добијат играчка, твојата насмевка..колку би сакала да можев сега да те прегрнам цврсто, да ја почуствувам топлината од твоето тело.....како можеше да бидеш толку топол, а јас ладна како и секогаш, кога ќе те допрев мислам дека те замрзнував со моите студени раце...
Јас се смеев како некоја будала, не можев да ја тргнам насмевката од моето лице, а ти толку сакаше да ми го гледаш дупчето на мојот образ при секоја моја насмевка, толку ти беше интересно..
Зошто те сретнав баш сега? Не сакав никој летово...а сега стана мое лето...оф овај августов секогаш вакви работи ми прави....баш кога не сакав никој, кога сакав да бидам сама, со ладна глава, не размислував за ништо, мирна душа, ти мораше да се појавиш и да ми направиш се хаос...
Постојано мислам на тебе сега, се чудам како не се измори да шеташ низ моиве мисли 24/7...си легнувам со помисла на тебе, станувам со помисла на тебе...на фб само кај тебе на профил висам и од ново и од нови ги гледам твоите слики...а кога ќе видам инбокс знам дека си ти и како некоја будала брзам цела возбудена да видам шо си ми пишал.........зошто ми пишуваш, зошто вака ми правиш...не сакам да ми пишуваш, сакам да те заборавам да не мислам на тебе....бре како можев од сите мажи во тебе да се загледам кога си толку далеку од мене, ти на една страна јас на друга........и сега кога ќе те видам е прашање....до тогаш ми остануваат само спомените прекрасни поминати со тебе....
Не можи ова да сум јас....ова никогаш не ми се случило......или можеби период ми е....ќе помини си велам за 2-3недели и се ќе биде минато...или можеби нема да биде.......
Само знам дека песната која ти беше омилена тебе, а јас не ја знаев прва пат јас слушнав со тебе сега и мене ми стана омилена и нон стоп секој ден на репит ја слушам само таа, одново и одново...песна која е за нас двајцата......случајно се започна...
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Мислам на тебе секој ден.Не можам да ја заборавам таа неодолива насмевка,па таа долга коса за која би умрел само уште еднаш да можам да ги заплеткам рацете во неа.Ама за тебе сето тоа е игра.Не те осудувам,да беа други околностите можеби и јас ќе уживав да имам повеќе време да те освојам.Но времето лета,а ти наскоро заминуваш.И којзнае кога ќе те видам пак.Како и да е,имавме интересна вечер пред некоја ден,нели?Ти тотално уживаше.Тоа можеше да се виде на твоето лице.А верувам и другарка ти не си помина лошо.Боже,како ме гледаше додека шепотете би си помислил дека и се свиѓам да не те знаев тебе. А моите пријатели мислат дека сум полн со негативна енергија после таа вечер и ме советуваат да те пуштам.А јас немам срце да го направам тоа.Знам дека сето тоа што го зборуват за тебе е лага,само барат начин да ме утешат дека ти не си вистинската.И самите знаат дека си идеална,не е можно на некој да не му се допаѓаш.Како и да е,се надевам дека ќе те видам барем во петок,да те испратам како што треба.Од друга страна може подобро е да заминеш без поздрав, зошто знам дека ако уште еднаш застанам пред тебе,нема да можам да те пуштам да одиш.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Џабе се коа не знаеш да се понашаш и си сељачиште не видено. Толку од мене, чао пријатно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
Додека во ноќва си ја гушкам перницата и се обидувам да заспијам, ти сепак гушкаш некого. Не, не те прекорувам и без да ми кажеш, јас се знам. Но не ме повредувај со зборовите само за да ти биде полесно да го прекинеш муабетот и на пола реченица да си ја голтнам мислата. Не ми го подарувај немирот зашто имам и без тоа многу немир во душата. Не ми е лесно иако си помислуваш дека ми е најлесно. И јас сум на дното, но сум сама.Не можеш да ме повлечеш подолу.
Некој пред тебе ја завршил таа работа. Јас од тебе не барам ништо освен насмевка и убав збор,ниту си должен нешто повеќе од тоа.
 

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Жална сум веќе, како не те прежалив толку време. Се чувствувам како неспособен идиот, неспособен да заборави нешто поминато. Слабак кој не може да те остави.
И сега кога расчистив и со последното парче надеж дека се ќе е исто како некогаш се чувствувам глупаво зошто нема надеж а јас се надевам.
Треперам кога те споменуваат, ми се стега срцево кога одново сознавам дека те нема и не можам да престанам да те болувам..
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Тешко е да ти кажам нешто кога знам дека ќе го прочиташ..
Издржи, пушти го стравот од себе и ослободи ја таа прекрасна душичка која ја имаш.
Не се плаши да сакаш повторно, не се плаши дека ќе потфрлиш и дека ќе разочараш.
Па зарем можеш ти мене да ме разочараш?Ти, кој ми го освои срцето уште тогаш кога не знаев ама баш ништо за тебе..
Не можам да знам што ќе биде утре, ни задутре..не можам да ти ветам дека се` ќе биде во ред.
Но можам да ти кажам дека посакувам да одлета времето и да ме донесе до оној момент кога ќе застанам пред тебе.
 

La Bruha :)

Истакнат Член
28 јуни 2013
74
157
333
Скопје
Каде се оние денови кога прва ти бев во листата на телефонски именик, кога штом ќе се разбудеше ме бараше мене, кога за било каква ситница трчаше кај мене за помош, кога во очите ти се гледаше дека премногу сум ти битна и не можеш да си го замислиш животот без мене ?
Сега почна да ме игнорираш, почна да се движиш во нови кругови...барем како маж да застанеше и со зборови да ми кажеше дека не те интересира веќе нашево другарство..а не како пич*а да бегаш штом ќе ти пишам на фејс или ќе те сретнам..Знаеш ли дека бев во состојба раката во оган да ја ставам за тебе ?? Сега и ќе плачам и ќе те колнам, ама никогаш повеќе нема да го изгубам достоинството за такво ѓубре како што си ти. Ќе ме бараш, ќе дојдат моите 5 мин, ама САМ ТАКА СИ САКАШЕ
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Photographer